Якщо США зібралися ліквідувати ПВК «Вагнера» – вони доведуть справу до кінця!

Діяльність російської ПВК «Вагнера» викликає крайнє занепокоєння у влади США.

За словами радника американського Держдепу Дерека Шолле, США не мають наміру терпіти вербування в цю групу найманців з усього світу, сподіваючись на співпрацю з урядами цивілізованих країн, де є ця група, щоб покласти край її існуванню.

Бійці ПВК «Вагнера», як відомо, беруть активну участь у бойових діях в Україні, формально не підкоряючись МО РФ. Багатьох вербують у російських в'язницях та колоніях, обіцяючи їм помилування за 6 місяців «служби» під час так званої «СВО». І це в той час, коли офіційно найманство в РФ заборонено законом і переслідується за статтею 359 КК Росії.

Я непогано знайомий і іноді спілкуюся з Еріком Принцем. Він у нас – дещо одіозна і водночас легендарна постать. Колишній «морський котик» та творець найбільшої приватної військової компанії світу – Blackwater. Це щось на зразок американської, але легітимної ПВК «Вагнера», якщо можна так висловитися. Хоча, так казати буде образливо для Blackwater, тому що вони – зовсім інші. Вони не брали ув'язнених у свої лави, людей своїх вони тренували і таке інше. Там були протоколи, було повно юристів, чіткі правила та норми. І навіть, незважаючи на це, у них все одно були збої та виникали проблеми. Ці проблеми зрештою роздмухали, але це вже інша історія.

Розуміння Еріка Принца про те, що таке гурт «Вагнера». Це збочена система, яка характерна для Російської Федерації і всьому, що вони там породжують. Тобто логічно, що Росія породила "Вагнер". Вона породжує потворність через свою сказ, корупцію і збочення всього і вся. Подібні структури створюються владою часто для того, щоб зняти з себе відповідальність за промахи і поразки. Як мені в розмові сказав Ерік: окремі країни зазвичай користуються найманцями, щоб уникнути військової відповідальності. Мовляв, не влада щось зробила негативне чи жахливе, саме структури типу «Вагнера». Це – одна з причин, чому в деяких державах такі формування мають місце. Просто «вагнерівці» – це взагалі за межами будь-яких правил, понять чи бодай якихось мінімальних норм.

Що США робитимуть із цим усім «господарством»?

Нині «Вагнер» став скрізь «популярним». Пригожин уже під санкціями скрізь – його діти, його мати – все, що пов'язане з ним та навколо нього під санкціями. Те саме буде і з усіма, хто входить або входитиме в цей «Вагнер». Вони будуть зафіксовані (всі їхні заслуги обов'язково) як терористична організація. Вони будуть описані як пропагандисти насильства та грубого порушення прав людини, крім того, що зафіксовані будуть як просто військові злочинці. І санкції будуть на все, що з ними пов'язане. Після цього, я бачу, вони сприйматимуться на Заході значно гірше, ніж «кадировці» (все-таки там хоч якась культура, якесь пояснення тієї чи іншої ситуації хоч якось є). Тут ніякої культури був і близько. Це – відверті зеки! Якісь їм параметри начебто озвучуються Пригожіним, але озвучуються просто у повітря.

Коли Пригожин (я бачив сам це відео), каже своїм із «Вагнера», мовляв, «побутових злочинів не чинити, жінок не ґвалтувати, з правоохоронцями не пов'язуватись» і так далі, то ми ж розуміємо, що все це – пусті слова. Сказати «не ґвалтувати» чи «не вбивати» людям, які сидять величезні терміни за вбивства та зґвалтування, які 5 хвилин слухають «напутності» і йдуть у бій на окупованій території... Ви ж розумієте, яка ціна цих слів і як ці зеки до них дослухаються. Ці «рекомендації» і те, що ці зеки мають бути готові померти незрозуміло, за що – це все несумісно і вкрай нещиро.

Я думаю, що буде виділено ресурси для знищення цієї групи. Крім того, Пригожин ще взяв на собі роль, мовляв, вони втручатимуться (як і вже втручалися) в американські вибори. Тому я бачу, що США виходять зараз на системне знищення цієї злочинної структури разом із «російським брендом», який уже знищено. Він сам себе знищив!

Те, що Захід боротиметься із «Вагнером», який сьогодні підняв свій профіль – це однозначно! Те, що США після заяв Держдепу не зупинить такий процес – безперечно!

Я думаю, що Пригожин в очах Америки вже стає таким, як був Усама бен Ладен. Він веде себе дуже екстремально, як поганий бізнесмен і поганий пропагандист. У ньому, скажу так, зібралося дуже багато персонажів та речей, які ворожі Заходу. Тому якщо США заявляють про щось, то вже доведуть справу до кінця!

Юрій ВАНЕТИК, адвокат, член Ради директорів міжнародної правозахисної агенції WEST SUPPORT (США)