Оцініть красу «схематозу»

Ах ця схема, співала і танцювала і крила цю схему вдалину несли...

Моя кодова назва "схеми" - "відсотки на відсотки". Або, якщо щось належить державі, то й дохід від цього належить йому. А ось дохід від використання доходу – вже приватний.

Отже, оцініть красу гри.

Є Міжнародний розрахунковий банк" (колишній "Сбербанк Україна"). Який НБУ вирішив ліквідувати із початком повномасштабної війни. Єдиний актив цього банку - це ОВДП на 9 мільярдів гривень. За ідеєю, їх треба було продати, а гроші направити на потреби ЗСУ. Але це за ідеєю. А за схемою їх треба за клопотанням прокурора заарештувати.

А далі? А далі за ідеєю передати на зберігання АРМА. Або держбанку. Або НБУ.

Не працюють тут ідеї, лише схеми. А за схемою їх треба передати на зберігання до невеликого банку.

І їх передали до банку "Авангард", єдиним акціонером якого є кіпрська компанія Westal Holdings. А у наглядовій раді – власники групи ICU Стеценка та Пасенюк. І що банк зробив із ОВДП? Нічого, адже вони під арештом. Але за цими облігаціями Мінфін регулярно платить купон - процентні виплати. А їхній прокурор "забув" заблокувати.

Грошовий потік купоном капав на коррахунок банку, де він "перемішувався" з іншими надходженнями. В рамках цього залишку банк формував обов'язковий резерв, а надлишок – розміщував у депозитних сертифікатах НБУ. Якби цих купонних виплат не було, ресурсів у такому обсязі для вкладень у депозитні сертифікати НБУ банку не вистачило б. Безготівкові гроші маркувати не можна. В результаті банк додатково отримав 630 млн грн, з яких 580 млн грн заплатив у вигляді премії двом згаданим членам наглядової ради.

Банки зараз, до речі, не можуть сплачувати дивіденди.

Формально тут все законно: прокурор вилучив ОВДП, банки їх зберігав. Відсотки вкладав у депозитні сертифікати НБУ. Добра справа. З премії заплатили прибутковий податок та військовий збір.

Але запах відомої субстанції незримо витає навколо всієї цієї схеми техніки, особливо зараз. Невже армії не потрібні 9 млрд грн у вигляді ОВДП, кілька мільярдів гривень у вигляді доходу за ними чи 630 млн грн у вигляді відсотків на відсотки?

Ну і реакція на все це з боку НБУ - "найвищий захід покарання" в нашій системі координат - звільнення. Нацбанк побачив нарешті конфлікт інтересів, а також маскування сплати дивідендів під виглядом виплати премії. І зажадав звільнити Стеценка та Пасенюка. Кажуть, як не відповідають "кваліфікаційним вимогам щодо професійної придатності".

І знаєте, до війни я б привітав це рішення. По суті, перше про порушення конфлікту інтересів.

До речі, я один із небагатьох, хто писав про подібну проблему, правда, на прикладі інших банків наших чиновників, які заробляли свої доходи на ринку ОВДП.

Але зараз подібна реакція НБУ викликає більше запитань, ніж дає відповіді.

Олексій Кущ