Не можуть, чи не хочуть, або чому новітні іранські дрони набиті західними комплектуючими

Українці завалили реактивний "Шахед-238". Непроста штуковина, швидкість велика, збити набагато складніше, ніж попередні модифікації, проте впоралися.

Дрон упав більш-менш у збереженому стані, українські умільці його розтрощили і що вони там побачили?

Турбореактивний двигун чеського виробництва. Антенний блок канадського виробника Навігація та керування польотом — американського. Мікроконтролер та інерційна навігація – швейцарського.

Зауважимо, що виріб відносно новий, не російської збірки, а виключно іранської. Про те, що Іран навчився обходити санкції і до подій в Україні все на це заплющували очі — знаємо. Австрійські двигуни для іранських газонокосарок вже майже легенда.

Але два роки війни в Україні, чотири місяці у нас, хусити, Хезболла і все одно продають? Повірити в те, що неможливо відстежити ці ланцюжки в нашому світі, де цифровий слід тягнеться за окремою людиною, як парашут за Штірліцем, не можу, за всієї багатої фантазії. Тим більше, коли йдеться про західні компанії, які мають аудит, звітність, прозорість. Частина мікросхем була від Texas Instruments – четвертий у світі виробник подібних речей.

Знову ж таки, повірити в те, що іранці накупили таких мікросхем заздалегідь тисячами - це так не працює. Безпосередньо не можуть, а якщо яка-небудь турецька прокладка, яку на ринку ніхто ніколи не бачив, раптом купує відразу 50 тисяч польотних контролерів, то в чому проблема таке відстежити?

Як говорив Томас Данниг (цю цитату помилково приписують Карлу Марксу): «... раз є достатній прибуток, капітал стає сміливим. Забезпечте 10 відсотків, і капітал згоден на будь-яке застосування, при 20 відсотках він стає жвавим, при 50 відсотках позитивно готовий зламати собі голову, при 100 відсотках він зневажає всі людські закони, при 300 відсотках немає такого злочину, на який він не ризикнув би, хоч би під страхом шибениці. Доказ: контрабанда та торгівля рабами».

А шибеницю, на жаль, давно скасували.

Сергій Ауслендер, військовий журналіст, Ізраіль