Где нужно говорить на государственном языке

- Разрешает ли законодательство говорить в магазинах, кафе или банке на русском языке или теперь только на государственном?
Гр. Н. г. Днепр

Ответ размещен на сайте Главного управления Госпродпотреб службы в Днепропетровской области.

- Від 16 січня 2021 року набули чинності норми Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які були відтерміновані з моменту ухвалення документа для того, щоб всі, хто має обслуговувати людей, встигли підготуватися.

Всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги державною мовою.

У супермаркеті та в інтернет-магазині, у кав’ярні, банку, на АЗС, в аптеці чи бібліотеці, де б ти не був – обслуговування має бути українською.

У разі порушення цієї вимоги, громадяни зможуть скаржитись мовному омбудсменові. Уповноваженому із захисту державної мови.
Можна ли розмовляти в ресторанах російською чи англійською.

Розмовляти можна будь-якою мовою. Адже, як зазначено у ст. 2 «мовного» закону, у приватному спілкуванні та під час здійснення релігійних обрядів можна послуговуватися будь-якою мовою. Це означає, що між собою люди можуть спілкуватися як завгодно.
Однак якщо йдеться про держслужбу або обслуговування споживачів, то доведеться послуговуватися українською як державною, щоб не порушувати законодавство України.

При цьому не є порушенням, якщо відвідувач кафе, кінотеатру, АЗС чи будь-якого іншого закладу сам попросить обслуговувати саме його іншою мовою. Тоді, якщо в закладі знайдеться людина, яка знає запропоновану мову, сторони порозуміються і нічого не порушать.

Хто зобов’язаний обслуговувати споживачів державною мовою.

Українською мають звертатися до споживачів в усіх сферах обслуговування (ст. 30 закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної»).

Цієї норми закону мають дотримуватись: підприємства, установи та організації усіх форм власності; фізичні особи-підприємці; суб'єкти господарювання, які обслуговують споживачів (зокрема інтернет-магазини).

Зміни стосуються не тільки магазинів, супермаркетів, кінотеатрів та інших розважальних закладів, а також ресторанів, кафе та всіх закладів харчування, всіх, хто обслуговує споживачів. Водночас, цієї норми мають дотримуватись також заклади освіти, медицини та ті, хто надає соціальні, юридичні, транспортні та інші послуги.

Метки: государственный язык