Если арендаторы используют землю не по назначению

- Арендаторы берут участки под сенокос, но на самом деле засевают их подсолнухом. Существует ли контроль? Подскажите, куда обратиться?
С. В. Соболь, с. Булаховка, Павлоградского района

Отвечает заместитель начальника отдела «Днепровское бюро правовой помощи №2» Днепровского местного центра по предоставлению бесплатной вторичной правовой помощи Даниил Смага.

- Статтею 211 Земельного кодексу України передбачено, що за порушення земельного законодавства, зокрема, невиконання вимог використання земель за цільовим призначенням, фізичні і юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.
Так, на сьогоднішній день законодавство передбачає відповідальність за подібне правопорушення. Відповідно до статті 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) використання земель не за цільовим призначенням, невиконання природоохоронного режиму використання земель, розміщення, проєктування, будівництво, введення в дію об'єктів, які негативно впливають на стан земель, неправильна експлуатація, знищення або пошкодження протиерозійних гідротехнічних споруд, захисних лісонасаджень тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'яти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Право на складання протоколів про скоєне адміністративне правопорушення мають працівники Державної екологічної інспекції України та працівники Держгеокадастру. Розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться Держаною екологічною інспекцією України.
Слід пам’ятати, що особа, якій завдано шкоди, має право бути присутнім при розгляді справи про адміністративне правопорушення, заявляти клопотання, подавати власні пояснення щодо справи, необхідні докази.
У разі нецільового використання земельної ділянки орендар може бути за ініціативою орендодавця позбавлений права користування земельною ділянкою в судовому порядку (п. «г» ч.1 ст. 141, п. «а» ч.1 ст. 143 Земельного кодексу України).
Нецільове використання землі орендарем є підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки за ініціативою орендодавця.
Слід мати на увазі, що розірвання відповідного договору оренди можливе за наявності вини заподіювача шкоди, встановленої матеріалами справи про притягнення до адміністративної відповідальності.

Метки: аренда земли