Легенди яскравого бренду

В Дніпрі група ентузіастів шукає, які сторінки нашої великої історії можуть привернути увагу туристів та інвесторів.

Час минає, і наше місто стрімко змінюється. За останні 400 років тутешній край був і колискою українських козаків, і перлиною російської імперії, і космічною столицею СРСР.

За радянською владою багато історичних об’єктів були зруйновані. Або історичні пам’ятки відійшли в забуття, перетворившись у школи, санаторії та лікарні.

Збирати історію по крихтам – не найлегша справа. В нашому місті цим займається Інститут історії Дніпра – складова частина КП «Агентство розвитку Дніпра».

55628809_2309500599101276_5030689129310978048_o

(Директор інституту історії Дніпра Олег Репан вміє зацікавити будь-якого слухача)

Від закритого міста – до туристичного бренду

Агентство розвитку Дніпра – комунальне підприємство, яке займається інвестиційною і туристичною роботою. Працюючи з 2016 року, воно поставило собі на меті зробити з нашого міста справжній «бренд».

І сьогодні невеличка гілочка агентства – Інститут історії Дніпра – займається поширенням і популяризацією історії рідного міста.

- В свій час мені пощастило поїздити по світу і подивитись, як працюють аналогічні центри в крупних містах Європи, - каже директор Інституту історії Дніпра, ветеран АТО Олег Репан. - Деякі ідеї втілюю при просуванні здобутків нашого інституту.

Останні знахідки дніпровських вчених без перебільшення можна вважати сенсаційними. Наприклад, «Днепр вечерний» вже писав, що нещодавно було виявлено місцезнаходження Лазаревської церкви в Севастопольському парку. Після чого розкопано її фундамент. Саме там, припускають фахівці, може знаходитися могила легендарного підприємця Олександра Поля, яку шукали десятиріччями.

image(1)

(Такий вигляд мала Лазаревська церква до того, як була зруйнована, фото з відкритих джерел)

- Раніше ми думали, що церква похована під пагорбом у парку, та ми помилялись. Виявилась, що вона була трохи лівіше. Коли наші колеги почали там копати, натрапили на залишки церкви і поховання. Є версія, що саме там і знайшов останній притулок Поль зі своєю дружиною, – розповідає Олег Анатолійович.

image(2)

(Археологи і історики впевнені, що саме під залишками цервки знаходяться могили Поля і його дружини)

Якщо могилу людини, завдяки якій наш край став металургійним гігантом, буде знайдено – це посприяє як розвитку внутрішнього туризму, так і міжнародному іміджу міста на Дніпрі.

Спочатку – любов, потім - інвестиції

Пан Олег Репан вважає: «Покажи, чому твоє місто мають любити, і тоді в нього почнуть інвестувати». А в Дніпрі є що показати. У молодому Катеринославі в свій час працювали архітектори з багатьох країн. Але більше за всіх переймається архітектурною спадщиною нашого краю Німеччина, за що їй велике спасибі. У 2017 році за гроші Генерального консульства Германії, в Дніпрі було встановлено 16 QR-дощечок із інформацією про будівлі, історія яких тісно пов’язана із німецькими зодчими.

Далі – більше. За табличками Інститут історій створив унікальний путівник «Прогулянки по німецькому Дніпру». Крокуючи цим маршрутом, можна самостійно пройтись «німецькими послідами». Прикладами такого «експонату» музею просто неба є будівля на Старокозацькій 57. Саме там, до речі, раніше розташовувалась редакція «Днепра Вечернего». В кінці 19-го століття будинок був створений відомим німецьким архітектором Дітріхом Тіссеном.

image(3)

(Будівля за адресою вул. Воскресенська 8 в свій час була Англійським клубом, фото - Інформатор)

Але історичних пам’яток і цікавинок у нас вистачить ще на десяток туристичних маршрутів, впевнений пан Олег.
- Хоч кіно знимай! - вигукує наш експерт.

До речі, щодо кіно. У 2019 році, у співпраці із урядом польського міста Люблін дніпровськими істориками був створений короткометражний фільм  про Люблінську Унію. За 20 хвилин доступно і цікаво пояснюється, чому цей Документ є важливим. Виявилось, багато наших містян й гадки не мають про видатну подію, пам’ятаючи лише її назву із шкільного курсу історії.

0526e312-cd5f-4f0a-b7c7-04309ceeb928

(Щойно створений "Люблінський трикутник" має стати ще одним майданчиком для співпраці України з Польщею і Литвою, фото з відкритих джерел)

Але цей фільм набув чималого значення саме сьогодні. Як ми знаємо, днями Литва, Польща та Україна створили нову міжнародну організацію "Люблінський трикутник". За словами міністра МЗС України Дмитра Кулеби, співпраця трьох країн не обмежиться лише питаннями оборони. Насамперед, вона поширюватиметься на економічну, торговельну та туристичну сфери.
Але щоб ці сфери вдало розвивалися, маємо знати, що пов’язує наші країни в історичному контексті.

- У нас теплі відносини з міськрадою Любліна – розповідає Олег Анатолійович. – Польські колеги приїздили до нас на Круглий стіл. Я думаю, що ми продовжуватимемо цю плідну співпрацю.

Грант за ґрунтовність

Одним з останніх проектів інституту є ютуб-канал, де викладаються унікальні історії і відеоматеріали щодо нашого краю. І саме цей проект був відзначений Європою та отримав інфраструктурний грант від House of Europe – європейської організації, що допомагає інституціям нашої країні подолати жахливі наслідки коронакризи.

72158790_522207171689032_7568118750809948160_o

(Інститут історії Дніпра воліє вивчити кожен куточок нашого міста)

- Ми подали заявку, пов’язану саме з ютуб-каналом і отримали грант на 45 тис. грн. На ці кошти ми придбаємо новий комп’ютер, на якому зможемо монтувати відео для нашого каналу, - ділиться пан Олег. – Це саме те, що нам зараз потрібно. До цього ми працювали своїми силами. В когось хороший смартфон, а у когось можна позичити камеру, але це все одне не те. Такими кустарними методами не досягнеш високої якості контенту.

Секрет успіху саме в ґрунтовності проекту, підкреслює Олег Анатолійович.

- Європа побачила, що навіть якби ми не виграли грант, ми б продовжували робити свою справу. То ж чому б не допомогти завзятим науковцям? - каже наш експерт. Ми змогли показати їм реальний продукт і наш підхід до нього. Ми дуже вдячні керівникам House of Europe, що вони побачили наш потенціал. Тепер, завдяки їх підтримці ми будемо робити все це набагато швидше і якісніше.

Вероніка АВРАМЕНКО