Вони були першими

Коли світ завмер від жаху, опустіли вулиці, перестав функціонувати громадський транспорт, завдяки допомозі міжнародних партнерів, ми змогли дати перший бій епідемії

Пандемія бушує в нашій країні вже 9 місяців і схоже, не збирається вщухати. Лікарні перевантажені, карантинні обмеження заважають розвиватися бізнесу. Та сьогоднішня ситуація ймовірно було б ще страшнішою, якби навесні, на початку карантину ми не навчилися азам боротьби за виживання.

Перший локдаун дався нам із важким боєм. Ми були непідготовлені до зустрічі із вірусом. Влада була неспроможна забезпечити захист навіть співробітникам державних структур.

І тоді карантин навчив нас тому, чому за століття не змогла навчити історія - об’єднуватись! Сусідам – щоб допомагати стареньким свого під’їзду. Країнам, щоб разом подолати ворога. Міжнародним організаціям – щоб відповідати на глобальні виклики пандемії. Так, Євросоюз ще на самому початку коронакризи об’єднав сили із Міжнародним фондом «Відродження» аби зупинити епідемію в Україні.

122112935_3407278466163461_6681712731992338903_n

Девіз 2020: людяність і взаємодопомога

Ми співпрацюємо з ЄС вже близько 30-ти років, – розповідає  виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко. - Проєкт, що ми зараз розпочинаємо, - «EU4USociety» - це логічне продовження попередніх ініціатив. Бюджет проекту - 4,8 млн євро, з яких 90% - гроші ЄС. Цю суму буде поділено між 6-ма тематичними пріоритетами.
За словами пана Сушко, один з 6 з напрямків – це гуманітарна ініціатива «Людяність і взаємодопомога», що направлена саме на протидію пандемії COVID-19.
І хоча офіційно угода про реалізацію проєкту було підписано у липні цього року, Європа почала допомагати вже в квітні, - підкреслює Олександр Сушко.
Отже, ще навесні Фонд підтримав понад 100 проєктів на загальну суму більше 5 мільйонів гривень. Грошові заохочення отримали ті волонтери та організації, які чинили активний опір поширенню пандемії. Це була допомога ентузіастам, які були готові на себе взяти усю відповідальність.
В Дніпрі це була організація “Gender Stream” , - розповідає кірівник відділу комунікацій фонду «Відродження» Олександр Кульчицкий. - Їхні очільники звернулись до нас із запитом, що працівники поліції протягом дня спілкуються із дуже великою кількістю людей. В тому числі – з тими, хто не вдягнув маску, таких треба вивести з салону. Але самі працівники поліції теж можуть заразитись та заразити когось іншого.
Тож поліціянтам треба було в першу чергу дотримуватися карантинних норм. Але як вони могли це робити, якщо звичайні маски були в страшенному дефіциті? Доки влада думала, як вирішити цю проблему, на допомогу стражам порядку прийшли волонтери, – згадує Олександр Кульчицкий.
Саме закупівля засобів захисту для співробітників поліції і служби надзвичайних ситуацій Дніпропетровської області була першою «ластівкою» антиковидної допомоги.
Включно з цим проєктом, по всій країні було впроваджено 152 успішних кейси, 4 з них – в Дніпропетровській області. Дніпряни можуть пишатися: саме наше місто стало одним з перших, хто подав переможний проект.

95694166_3010418615692806_3989566714340704256_o

Приклад для України

Інший проект у Дніпрі, до якого підключився Фонд - це гаряча лінія для жінок, що постраждали від домашнього насильства.
В контексті локдауну, коли люди стали переходити на віддалену роботу збільшилась кількість випадків домашнього насильства. Це статистично вже підтверджено. Відповідно, збільшилась кількість запитів на гарячу лінію. Ми підтримали цю ініціативу: дали можливість залучити додаткових працівників, зробити рекламу. Людям треба було розповісти, що така лінія взагалі є, - підкреслює пан Кульчицкий.
Заступник виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження» Інна Підлуська акцентує, що на той момент гаряча лінія була проектом виняткової важливості.
На жаль, більшість думає, що домашнє насильство – це в першу чергу про жінок, - каже пані Інна. - Але потерпають і діти, і чоловіки, і люди літнього віку. Така проблема потребує сміливих рішень і системних кроків. Коли ми підтримали саме цей проект, ми очікували, що він зможе заявити про себе голосно і дієво. Ми чекали на результат, і ми його отримали, за що ми вдячні організаторам.
Не менш важливі ініціативи були підтримані у Кривому Розі, Нікополі і в Першотравенську.
У Кривому Розі, наприклад, це був проєкт, який допомагав медикам потрапити на роботу в умовах, коли не працював громадський транспорт.
Організація, яку ми фінансували – це “Об’єднання відповідальних громадян”, - каже Олександр Кульчицкий, - проєкт місцевих активістів мав назву “Медичний Автостоп”.
Виявляться, волонтери ще з самого початку епідемії пошили для місцевих лікарів понад 1330 яскравих жовто-фіолетових шарфів. З таким аксесуаром медик буде помітним навіть у густому натовпі.
Ми допомагали якраз саме в інформуванні тієї мережі, - говорить наш експерт.
Крім шарфу, кожному лікарю видали посвідчення із печаткою ГО. На випадок, якщо водій виявився недовірливим.
Пан Олександр ділиться – такі потужні проекти, як в Кривому Розі більше ніде не зустрічалися. У місцевих активістів взагалі було багато корисних ініціатив. Так, наприклад та ж сама ГО періодично проводила опитування щодо обізнаності місцевих про ситуацію з ковідом.
В Нікополі Фонд підтримував організацію “Нове Життя”. Активні громадяни взяли на себе турботу про найбільш незахищених від пандемії людей – безхатченків. Підчас карантину в цих людей майже зникла можливість підробляти. Якщо раніше їх могли найняти, наприклад, підробити на городних роботах, то через локдаун кількість пропозицій значно зменшилась. Навіть пляшки збирати стало неможливо – всі, хто «пиячить», сиділи вдома.
Організація з одного боку допомагала з якимись звичайними речами, що вони робили і раніше, наприклад - обіди для безхатьків. А з іншого боку ще включили компонент антиковідної допомоги - надавали їм якісь засоби захисту: дезінфектори, маски, щоб безпритульні могли потрапити в супермаркет і купити собі щось поїсти. Крім того вони взяли на себе зобов’язання слідкували за здоров’ям таких людей. Залишали свої контакти, якщо будуть проблеми з самопочуттям, міряли температуру. Слідкували за тим, щоб епідемія не почалася в середовищі, в якому її буде дуже складно зупинити.
Останнім проектом з успішної п’ятірки нашої області стала підтримка першотравенського центру «Берегиня». Реабілітаційний центр «Берегиня» працює із дітками-сиротами і дітьми, що позбавлені батьківського піклування. Із допомогою Фонду «Відродження», громадська організація “Центр сприяння розвитку міста Першотравенськ” зміг влаштувати діточкам усі умови для навчанні. Зокрема попіклувались про особистий захист маленьких підопічних.
Організація вже реалізувала подібний проєкт, надаючи засоби захисту для опорної лікарні, - цитує виконавчого директора ГО Катерину Мінченко сайт europrostir.org.ua. - А потім ми зрозуміли, що подібний проєкт можна організувати для незахищених верств населення. У нас на території якраз знаходиться навчально-реабілітаційний центр для дітей з особливими освітніми потребами — зараз він обласний, сюди з'їжджаються діти з усього регіону. Коли звернулися до керівництва і запитали про те, як вони поставляться, якщо ми їм допоможемо із засобами захисту, вони відгукнулися і сказали, що це була б дуже добра підтримка для них. Тому ми й написали цю заявку”

фото_с_сайте_европростр_орг_юа

Співпраця буде продовжена

На жаль, коронавірус поки ще нікуди не зник. І зараз ми стоїмо на порозі нового локдауну, викликаного другою хвилею епідемії
Зараз наші мікропроекти добігають кінця, а проблема не зменшується і коронавірус не відступає. Ми дуже сподіваємось що приклад тих організацій які працювали за підтримки нашого Фонду і ЄС продовжуватимуть працювати. А ми - станемо їхньою підтримкою в подальшій роботі. Хотілося б надихати органи влади і місцевого самоврядування нашим прикладом співпраці з Європою. Жодна з посталих проблем не може бути вирішена анінайбільшим грантом із зовнішніх джерел. А тим паче – такими невеликими грантами. Отже одна з цілей, які ми ставили перед собою – це ще й привернути суспільну увагу до викликів сьогодення. – розповідає Інна Підлуська.
Пані Інна запевняє, що у випадку нових обмежень багатьом організаціям вже відомо, що треба робить.
Ми, Міжнародний Фонд “Відродження” дуже пишаємося кожним з наших проектів. Тому що ми аналізуємо і вивчаємо що спрацювало і у який спосіб. Ми розуміємо, які проекти були успішні і показали себе. І 100% використаємо цей досвід знов, якщо буде потрібно.

Вероніка АВРАМЕНКО