Що таке стереотипний тип мислення? Це спрощення уявлення, а часто й упереджене ставлення до людей, які належать до іншої суспільної групи. Це можуть бути люди іншої раси, національності, статі, сексуальної орієнтації. Стереотипи не просто заважають нам пізнавати різноманітність світу, але й несуть у собі небезпеку для інших людей.
Оля Полякова, проєктна менеджерка, голова та засновниця Дніпровської громадської організація Gender Stream, авторка проєктів «Бийся як дівчина», «Коаліція ветеранок та волонтерок», «Ювенальний Поліцейський Інспектор», та багатьох інших соціальних ініціатив, впевнена, що в сучасному суспільстві не має бути жодних загроз для життя та соціальної активності будь-яких громадян або їх об’єднань.
- Метою діяльністю Gender Stream є підвищення рівня толерантності до інакшості, посилення безпеки та захист прав осіб, що маргіналізуються нашим суспільством. Нещодавно Gender Stream разом зі структурою «ООН Жінки» і ЮНФПА за підтримки ЄС розпочали реалізацію проєкту «Бийся як дівчина». Цей інформаційно-просвітницький проєкт, націлений на підлітків і молодь, транслювався у всіх регіонах України протягом місяця. Наразі «Бийся як дівчина» продовжує функціонувати як онлайн-медіа без штампів, що спрямоване на розв’язання проблеми гендерно-обумовленого насильства. Ми акцентуємо увагу на обізнаності жінок про свої права та їх захист, - ділиться пані Оля.
- Ще одним напрямком нашої діяльності є об’єднання ветеранок і волонтерок, які, повернувшись до мирного життя, зіштовхнулися з проблемами реабілітації, адаптації та працевлаштування. Саме тому ми створили «Коаліцію ветеранок та волонтерок», надаємо психологічний супровід та підтримку ментального здоров’я, організовуємо зустрічі «рівний рівному», окрему увагу приділяємо ветеранкам, що самостійно виховують своїх дітей та потребують додаткової підтримки. Значна частина ветеранської спільноти має потребу в професійній перекваліфікації, а також в допомозі по догляду за дітьми. Ми докладаємо зусиль надати допомогу кожному, хто до нас звертається, - розповідає пані Оля.
- Також у квітні стартував наш новий проєкт «Ювенальний Поліцейський Інспектор», що спрямований на профілактику кібербулінгу і кіберсталкінгу, різних видів насильства, а також навчання дітей безпечно користуватися Інтернетом. Загалом цей проєкт направлений на побудову безпечного дитиноцентричного середовища. Спеціально навчені ювенальні поліцейські працюють в школах регіону, провадячи просвітницьку роботу щодо запобігання вчинення кіберзлочинів. «ЮПІ» – це інформальний метод роботи поліції, що побудований на повазі між учнями та поліцією. Завданням «ЮПІ» є формування довіри та розширення можливостей для ідентифікації проблем та залучення інструментів їх вирішення. Це проєкт, який потребує гуманізації дорослих, що виросли в культурі насильства, спрямований на побудову безпечного середовища і культури поваги до різноманітності. Саме тому ми працюємо над побудовою культури миру та діалогу між різними соціальними групами, налагодженням взаємодії з окремими спільнотами, - продовжує засновниця проєкту.
- Які основні причини сексизму та гомофобії Ви бачите в нашому суспільстві?
- Гомофобія є проявом дефекту судження, що є наслідком відсутності певних інтелектуальних зусиль. Причинами гомофобії також виступають низький рівень обізнаності, недостатня або спотворена інформація, страх невідомого. Саме тому я поділяю феміністську філософію як спосіб розширеного та неупередженого сприйняття реальності, як високий рівень свідомості та екологічності мислення, - підкреслює пані Оля.
- Які форми дискримінації Ви зустрічали щодо ЛГБТ-спільноти?
- Від зневаги, образ, погроз - до фізичних нападів в громадських місцях. Часто таке ставлення до представників ЛГБТ-спільноти зустрічається саме в невеликих населених пунктах. Якщо до нас звертаються люди, чиї права порушуються, ми надаємо їм ментальну підтримку та консультуємо в разі необхідності. Ми активно працюємо в напрямку превенції злочинності та ненависті, проводимо тренінги для співробітників поліції з метою формування толерантності до ЛГБТ-спільноти. Адже ми всі маємо докласти зусиль для формування безпечного середовища і культури поваги до різноманітності в нашому суспільстві, бо є його невід’ємними частинами, - ділиться пані Оля.
Безумовно, стереотипи та упередження є у кожного і позбутися їх дуже важко. Але усвідомлювати їх та не дозволяти керувати нашими вчинками цілком можливо. В іншому випадку упередження поступово трансформуються в дискримінацію, що є недопустимою практикою для цивілізованого суспільства.
НАТАЛЯ КОДАЦЬКА.