Столиця файних ЦНАПів

Глобальна мережа - в кожне містечко
Сьогодні мережа ЦНАПів (Центрів надання адміністративних послуг) нашої області одна з найпотужніших у країні. На території Дніпропетровщині працює 60 ЦНАПів з філіями. І ще 21 новий центр має з'явитися у найближчому майбутньому завдяки підтримці європейського партнера "U-LEAD".

01-58188e057050e-v_torgovom_tsentre__kotoryj_svyazyvayut_s_ermolaev

Наша експертка - заступник директора департаменту економічного розвитку Дніпропетровської ОДА Олена Лічманенко зазначає, що "фішка" нашій області у тому, що реформатори не бояться йти в маленькі містечка та села, надаючи можливість людям з віддалених місцевостей отримувати якісні адміністративні послуги.
- Мені здається, що головною нашою перевагою на фоні інших регіонів є те, що в нас найбільша мережа центрів надання адміністративних послуг в Україні саме регіонального значення, - розповідає пані Олена.
Кипуча історія ЦНАПів нашої області бере початок з 2012 року, коли органи місцевого самоврядування - міста обласного значення, та районні державні адміністрації отримали право створювати власні Центри надання адміністративних послуг.
Ніхто не вірив, що Україна, яка десятиріччями страждала від пресу бюрократичної машини, зможе вже наступного року продемонструвати світу перші успіхи.
- У 2015 році я по лінії проекту "GIZ" була у Берліні, і німці були дуже вражені тим, що ми вже мали достатній багаж знань і власний, український досвід щодо організації дозвільних центрів, які працювали за принципом Єдиного вікна до січня 2014 року, а потім трансформувались у ЦНАПи. Тоді, в дозвільних центрах надавались усі послуги для суб'єктів підприємництва. У них такого немає! Вони нам сказали, що Німеччині є чому повчитися у України, - з гордістю розповідає наша експертка.

28164684_541833926216809_892962561898970383_o

Олена Лічманенко (у центрі): "Ідея ЦНАПа - щоб людина, увійшовши в одні двері, отримала весь спектр послуг

ЦНАПи всюди, навіть в торгівельних центрах
Сучасні Центри надання адмінпослуг для населення працюють у Дніпрі і 12 містах обласного значення.
- В Кривому Розі у нас 7 філій, в Кам'янському - 2. При всіх райдержадміністраціях існують ЦНАПи, їх 22. Також ми лідери за кількістю ЦНАПів в об'єднаних територіальних громадах - 12 центрів працюють вже сьогодні. Два ЦНАПи в міських ОТГ (це Апостолівська, Зеленодольська). Три - в селищних громадах (до речі, Слобожанська громада - це самий перший ЦНАП, який був відкритий у травні 2016-го року, ще є центр в Межівській ОТГ, і в цьому році з'явився у Томаківській громаді). Інші ЦНАПи створені при сільських ОТГ, - перелічує пані Олена.
ЦНАП Дніпра, як відомо, має територіальний поділ - Правобережний та Лівобережний. Що цікаво - той, що на Лівому березі, знаходиться у торгівельному центрі "Наша правда".
Олена Лічманенко пояснює, що це перший Центр в Україні, розміщений в ТРЦ, свого роду експеримент. Здавалось би, незвично, але ідея прижилася. Люди задоволені, що поруч зручно розташовані одразу дві важливі установи - Центр надання адмінпослуг і територіальний підрозділ Сервісного центру МВС. Власники торгівельного майданчика раді, що містяни та гості Дніпра, прямуючи за послугами органів влади, паралельно відвідують магазини, супермаркети, кав'ярні.
- Це був проект Янікі Мерило спільно з Борисом Філатовим. Після Дніпра таку практику започаткували Маріуполь і Рівне, - каже Олена Лічманенко.

Перші за створенням ЦНАПів при сільських радах
За словами нашої експертки, Дніпропетровщина вигідно вирізняється на фоні інших ще тим, що ми перші в Україні створили ЦНАПи при звичайних сільських радах, які не входять до ОТГ.
- Наприклад, у 2017-му році у нас з'явився ЦНАП при виконкомі Олександропільської сільської ради Солонянського району, - розповідає Лічманенко.
В цьому селі мешкає усього 2 437 осіб.
- Але це родзинка мережі ЦНАПів Дніпропетровщині, - запевняє пані Олена. - Це перший звичайний сільський ЦНАП України, який увійшов до громадської організації "Всеукраїнська асоціація ЦНАП". І це перший сільський ЦНАП країни, в якому з листопада 2017 року розпочалось оформлення та видача біометричних паспортних документів. Вони у себе оформлюють ID-картки та закордонні паспорти! Після них з'явився ЦНАП у сусідів, знов не ОТГ - це Іверська сільська рада. Там трохи більше півтори тисячі населення. І в цьому році з першого квітня в нас, знов ж таки не при ОТГ, відкрився ще один ЦНАП - це Вишнівська сільська рада Покровського району, - говорить експертка.

Кам'янське: увесь ЦНАП в одній валізі
Дуже багато людей, яким потрібно дістатися ЦНАПу, наприклад, для того, щоб вклеїти нову фотографію до паспорту, але вони не можуть зробити це через вади здоров'я.
- Справа в тому, що це та послуга, яку ми не можемо надати навіть за довіреністю, вона передбачає особисте відвідування. Не кажучи про те, що довіреність коштує досить дорого.
Що робити?
Перед цією проблемою два роки тому опинилися у Кам'янському ЦНАПі.

o_1c6cpi20v3d91ftjh1c1hfkqku7h

Ось тут в нагоді стався прогресивний досвід Німеччини.
- Як раз у той час, коли ми були в цій країні в грудні 2015 року, з нами була керівниця ЦНАПу Кам'янського Марина Гурська. Німці презентували нам велику валізу, яка важила близько 30-35 кілограм і була устаткована мобільною технікою. Виявилось, це все для того, щоб виїжджати до місця знаходження людини, яка бажає зробити ID-картку або біометричний закордонний паспорт, але не може прийти до центру обслуговування через хворобу. В ційї валізі був і ноутбук, і принтер, і фотокамера, і парасоля, яка забезпечує якісне фотографування, і посттермінал для сплати послуг, планшет для електронно-цифрового підпису, сканер для відбитку пальців - вся техніка, яка необхідна для оформлення документів.
Повернувшись додому, Марина Гурська запозичила у німців чудову ідею і сьогодні у Кам'янському "команда з валізою" поспішає на допомогу всім, хто не може самостійно дістатися Центру. Ця ідея сьогодні шириться Дніпропетровщиною.
В області вже 22 кейси в 19 населених пунктах. По два кейси мають ЦНАПи Кривого Рогу та Нооволександрівської ОТГ, дві валізи у місті Кам'янське (друга, отримана завдяки проекту GIZ, обслуговує селище Карнаухівка).
- За підсумками 2018 року таким сервісом у Кам'янському скористались майже 1000 громадян міста. Починали вони з разового виїзду, за графіком - 1 раз на тиждень, тепер виїжджають двічі. Якщо раніше вони обслуговували лише інвалідів 1 групи, то сьогодні це інваліди 1-2 групи, люди похилого віку, хворі, що перебувають у лікарнях, - каже Олена Лічманенко.

Кривий ріг: чудо-ЦНАП на колесах
Ще одна "фішка" мережі ЦНАПів Дніпропетровщини - "ЦНАП на колесах". Ці "трансформери" працюють у Кривому Розі з 2017 року. На перший погляд - це звичайна вантажівка, яка за допомогою пульта протягом 10 хвилин (! - Ред,) перетворюється в модульний офіс.

fky2muvw3vjjargsmziowvv2ist9wnmc

Це дійсно справжній офіс загальною площею 30 кв. м, оснащений всіма необхідними комунікаціями. Там є і електромережа, і санітарні кімнати, також все необхідне обладнання для надання адмінпослуг. В "трансформері" можуть одночасно знаходитись 14-15 осіб. Чотири адміністратори ведуть прийом, 10-11 людей можуть знаходитися в цьому офісі.
- Кривий Ріг - це генератори ідей! - захоплюється наша експертка.
У 2018-му в Кривому Розі презентували вже другу вантажівку-ЦНАП - модернізовану. На даху вантажівки влаштована супутникова станція. Це для того, щоб заїжджати до сел і селищ Кривого Рогу, де немає Інтернету, який потрібний, щоб входити до всіх баз даних.
Також ці авто обладнані спеціальними підйомниками для зручності людей з інвалідністю.

Дніпропетровщина - перша по "діджиталізації"
Наша область унікальна ще тим, що у нас весь регіон охоплений єдиним електронним проектом, який стартував ще в 2012 році. Мова йде про програмно-технічний комплекс облдержадміністрації "Регіональний віртуальний офіс електронних адміністративних послуг Дніпропетровської області".
- Це величезний здобуток Дніпропетровської області! Такого масштабного покриття більше ні в кого в Україні немає, - констатує Олена Лічманенко.
- У нас автоматизовані всі процеси. Цей портал має дві площини - зовнішній веб-портал (для заявників) і внутрішній (для працівників ЦНАП та органів влади). Наприклад, ви вперше прийшли до мене на прийом у Дніпрі. Я заводжу всі ваші дані в цю програму, вона мені автоматично формує номер справи, термін виконання цієї справи, направляє ці документи суб'єкту на виконання. Суб'єкт бачить: ага, сьогодні ввечері чи максимум завтра зранку до мене зайде паперовий пакет документів від певної громадянки. Також система автоматично сигналізує, якщо суб'єктом порушується термін виконання адміністративної послуги. Якщо наступного разу звернетесь до ЦНАПу, скажімо, в Апостолово, то не потрібно буде знову заводити ваші дані до електронної системи. Вже все є. До того ж ця система зберігається на серверах комунального підприємства "Головний інформаційно-комунікаційний і науково-виробничий центр" Дніпропетровської обласної ради". Підприємство має атестат відповідності на комплексну систему захисту інформації від Державної служби спецзв'язку та захисту інформації. А це гарантія того, що наші персональні дані в безпеці.

Перші в біометрії
Наразі "біометрія" доступна вже у 18 ЦНАПах Дніпропетровщини. Про це повідомляє прес-служба Дніпропетровської ОГА. За цим показником наш регіон - на першому місці в Україні.
Станом на 1 січня цього року нараховувалося 15 ЦНАП у 8 населених пунктах Дніпропетровщини, а саме: 8 центрів у м. Кривому Розі, ЦНАП у містах Дніпро, Кам'янське, Нікополь, а також ЦНАП, утворені в Апостолівській, Слобожанській, Новоолександрівській об'єднаних територіальних громадах і в селі Олександропіль Солонянського району, що обслуговують населення за цими затребуваними видами адміністративних послуг по лінії ДМС України.
Вже з 4 січня розпочато прийом заяв щодо оформлення та подальшої видачі паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (ID-картки), та паспорта громадянина України для виїзду за кордон у ЦНАП виконавчого комітету Межівської селищної ради, з 11 лютого поточного року - в ЦНАП виконавчого комітету Зеленодольської міської ради Апостолівського району, а з 20 червня - у ЦНАП виконавчого комітету Марганецької міської ради.

ІРИНА АВРАМЕНКО

Метки: ЦНАП