Смакота по-буковинськи: молочні ріки, медові береги

В рамках прес-туру «Досвід реформ на Буковині», що був організований Харківським прес-клубом Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», кореспондент «Днепра вечернего» відвідала чарівний Чернівецький край, який зветься Буковиною. Південно-західна частина України славиться надзвичайною природою та своїми щирими працьовитими мешканцями.

У цьому ми з колегами з різних регіонів країни мали змогу переконатися, відвідавши одну з найдієвіших об’єднаних територіальних громад Чернівецької області.

???????????????????????????????

По слідах хороброго Айвенго

Недалеко від Чернівців між двома височинами розташоване невелике селище, яке носить назву Глибоке. В минулому році йому виповнилося 580 років. Селище настільки мальовниче, що саме тут у 1982 році проходили зйомки легендарного фільму «Балада про доблесного лицаря Айвенго». Тож пройшлися по слідах хороброго Айвенго і українські медійники.

У 2015 році тут народилася Глибоцька об’єднана територіальна громада. Її голова Григорій Ванзуряк влаштував нам теплий прийом, розказав і показав особливості розвитку ОТГ, її цікаві надбання, стратегії і практики.

Коли ми запитали пана Григорія про основні плюси та відмінності їхньої громади, він з гордістю відповів:

-Перший плюс нашої громади – це розвинений приватний бізнес. Для бізнесу у нас завжди зелене світло. Ми надаємо можливість людям розвивати свою справу у любій сфері. Другий плюс – це вдале географічне розташування, ми недалеко від Чернівців та від румунського кордону. Третій великий плюс – це наші люди. Вони в нас дуже працьовиті, цікаві й унікальні.

64738614_2226081371055491_2147610087542226944_n

Стрибок молока у вічність

Великою гордістю Глибоцької ОТГ є відома сироварня - кооператив зі змістовною назвою «Добрі ґазди». Підприємство працює майже два роки та вже встигло стати взірцем вдалого бізнес-проекту.

Кооператив розташований у маленькому селі Михайлівка, яке входить до складу ОТГ, у будівлі колишньої сільської лазні. Тут виробляють молочну продукцію за передовими австрійськими технологіями: м'які, тверді і напівтверді сири, кисломолочні продукти – сметану, вершки, кефір. Також експериментують, виробляючи делікатні дорогі сири.

- Ми переробляємо від 500 до 800 літрів молока щоденно. Продукцію під торгівельною маркою «Добрі ґазди» постачаємо в дитячі садочки нашої громади, у кав'ярні та ресторани, також її можна побачити у крамницях різних міст країни, знають нашу продукцію і за кордоном. Ми спробували в усіх наших сирах відтворити австрійський смак, - говорить директор кооперативу - місцевий депутат Володимир Білоус.

Підприємство створене за підтримки проекту ПРООН, його відкриття профінансоване Агенцією розвитку Австрії, яка підтримує сільське господарство. В громаді є команда, яка працює над залученням таких грантів та над реалізацією подібних проектів.

Дієвий голова Глибоцької ОТГ Григорій Ванзуряк щиро радіє успіхам своїх земляків

Дієвий голова Глибоцької ОТГ Григорій Ванзуряк щиро радіє успіхам своїх земляків

Багато сили у народження кооперативу вклав і сам пан Ванзуряк.

-Одного разу ми зібрали селян, які торгують молоком, та запитали: «Що ми можемо зробити, щоб вам було легше реалізовувати молочну продукцію?». Вони відповіли, що хотіли б продавати все молоко без залишку. Тоді ми почали їздити по всій країні та шукати ідеї. Та якось згадали вислів легендарного письменника Екзюпері, що сир – це стрибок молока у вічність. І нам спало на думку переробляти молоко на сир, щоб воно не залишалося скисати у людей. Почали шукати місце під сироварню.А потім нам пощастило отримати цей грант. Тоді ми вклали кошти в ремонт старої лазні та перетворили її на сироварню, - розповів історію створення кооперативу голова ОТГ.

Був отриманий грант на обладнання в сумі 26 тисяч євро. Тепер в Михайлівці діє ціла лінія по переробці молока, до якої входять чани для нагріву і охолодження, різноманітні котли та преси. Всі ці агрегати працюють виключно на дровах. Зараз на виробництві трудяться 6 чоловік, членами кооперативу є 36 місцевих мешканців.

Заманлива вітрина, де "дозрівають" делікатесні сири

- У нас все чесно, - додає зі щирою посмішкою Григорій Ванзуряк. - Корівки повинні бути доглянуті ветеринаром, господарі мусять їх гарно годувати та з любов’ю доїти. Тоді молоко буде дуже якісне. На сироварні ціна молока така, якої немає ніде в Україні. Ми даємо людям 9 гривень за літр молока при жирністі 3,4 %. Якщо жирність більша, то сплачуються бонуси до 14 гривень. Також для виготовлення екзотичних сирів сироварня приймає козяче й овече молоко за дуже вигідною ціною. Це дає можливість місцевим мешканцям, особливо пенсіонерам, заробляти гідні кошти на проживання. І люди задоволені, і підприємство розвивається.

Продукція кооперативу абсолютно натуральна, як то кажуть, без ГМО та консервантів.Тепер в Михайлівці дуже розвинена культура сироваріння. Та вже є тенденція збільшення гастрономічних туристичних маршрутів до сироварні, проводяться екскурсії та майстер-класи з виготовлення сиру. Журналісти також познайомилися з технологією виготовлення благородних сирів та мали змогу продегустувати продукцію. Пармезан, бринза, будз… Сказати, що вони смачні – це нічого не сказати, вони просто смачнючі та досить вишукані.

Бджолиний антистрес

Також у Михайлівці ми відвідали садибу одного з найдосвідчених бджолярів Глибоцького району пана Михайла Баловсяка. Михайло Васильович займається бджільництвом вже 25 років. Його велика стаціонарна пасіка відома на всю область. А з 2018 року за допомогою коштів Австрійської агенції розвитку пан Михайло з дружиною Вірою Іванівною відкрили на базі своєї пасіки апітерапевтичний оздоровчий центр «Мивіра». Тепер на території Глибоцької ОТГ є чудове місце, де можна пройти лікування народними методами, які узгоджені з лікарями.

64450677_325551021709882_4470054176147111936_n

Апітерапія – це укріплення імунітету та оздоровлення різних систем та органів за допомогою продуктів бджільництва. У методику апітерапевтичного лікування входить також така чудова процедура як сон на вулику.

Уявіть собі такий надзвичайний релакс, коли ви лежите на справжньому вулику, а під вами гудуть сотні бджолиних крилець, створюючи лікувальний вібро-ефект. У процесі цього біополе людини поєднується з біополем бджіл. До того ж з вулика виходять корисні випаровування. Комплекс цих методів лікує бронхіальну, нервову, кровоносну систему та укріплює імунітет.

Наша журналістка теж спробувала заснути на вулику

Наша журналістка теж спробувала заснути на вулику

Охочі поспати на вулику їдуть до «Мивіри» зі всієї області та приїздять з різних регіонів. Також гостинний хазяїн виробляє різні корисні медові настоянки. Тут можна придбати різні сорти меду - з горіхами, фруктами тощо. Оздоровчий центр вже відвідує багато екскурсій, бувають школярі, різні організації, люди приїздять і на декілька тижнів полікуватися. Такий собі бджолиний санаторій!

Юлія КЛИМЕНКО