Переживши карантинні обмеження, «Вечірка» знову відправилася у подорож. Цього разу команду журналістів майже з усіх регіонів України зустріла гостинна Полтавщина - край Наталок та галушок.
У захоплюючий прес-тур «Місцеві громади: досвід реформування на Полтавщині» нас традиційно запросив креативний Харківський прес-клуб Media Hub Kharkiv.
У полтавців багато чому можна повчитися, тому радо ділюся із своїми земляками полтавськими «родзинками» та корисними ініціативами, які б не відмовилася побачити і у своєму регіоні. А раптом хтось зацікавиться та перейме корисний досвід наших сусідів для подальшого втілення на Дніпропетровщині.
Муніципальні велосипеди
У перший день прес-туру нас тепло зустрічали у найголовнішій будівлі Полтави (якій, до речі, вже аж 300 років) – в полтавській міськраді. Тут відбулося цікаве спілкування із керівниками міста та депутатами. В Полтаві реалізовується багато яскравих муніципальних проєктів, як, наприклад, інклюзивній міський пляж. Але хочу поділитися тим, що мене особисто більш вразило, та що близько саме дніпрянам. Це розвиток та популяризація велосипедного руху.
Ви тільки уявіть, у Полтаві міський голова, його заступники та депутати їздять на роботу на муніципальних велосипедах.
Для цього у міськраді облаштували цілий парк велосипедів, придбавши сучасні двоколісні з особливими непробивними шинами, спеціальними світловідбійними жилетами та шоломами. Залізні коні оснащені усіма засобами безпеки та мають єдиний дизайн. Містянам одразу видно, що їде vip-персона.
От якби і наших чиновників пересадити на велосипеди! Наскільки повітря у місті стало б чистішим…
Взагалі, в Полтаві через проблеми з парковками, велосипедний рух є досить популярним. Часто влаштовуються акції «Велосипедом на роботу» та велодні. По місту встановлено 33 велопарковки в одному дизайн-коді та перші велоСТО.
Французька мода з полтавським лейблом
Були дуже вражені, коли дізналися, що Полтава – майже центр французької моди. Тут є соціальне підприємство - соціально-виробничій центр «Громадська спілка», де «обшивають» французьких модниць.
Підприємство займається працевлаштуванням соціально вразливих груп населення (жінок, постраждалих в наслідок домашнього насилля, звільнених з місць позбавлення волі, внутрішньо переміщених осіб), має потужне швейне виробництво та співпрацює з відомим французьким брендом.

Голова правління "Громадської спілки" Марина Смирнова ознайомила журналістів із сучасною французькою модою
Вся сировина сюди приїжджає з самої Франції: і тканини, і нитки, і ґудзики. Але на бірочці скромно вказується, що made in Ukraine.
Полтавські майстрині шиють шикарні сукні, блузи, підліткові вироби. Весь цей одяг потім відправляється до Франції, де його носять французькі модниці. Ці ексклюзивні наряди можна потім придбати у бутиках на Єлисейських полях. Можливо, навіть перша леді Франції носить стильні речі, виготовлені у Полтаві.
Але нещодавно підприємство заснувало і власну торгову марку «May space», виробляючи еко-сумки, світшоти з різними принтами, спортивні костюми та інші повсякденні речі.
Громада майбутнього
Гостювали у Новоселівській громаді Полтавщини, яку очолює науковець, кандидат наук Євген Бова.
Стали свідками плідної роботи потужної команди.
Молодий та ініціативний голова громади (який має чотири вищих освіти!) зібрав навколо себе талановиту команду фахівців, яким небайдуже щодо розвитку ТГ та гідного життя її мешканців. Команда домоглася фінансування багатьох потужних ініціатив.
Під керівництвом Євгена Бови реалізовано багато корисних проєктів:
- розчистили хащі та обладнали комфортабельний пляж для мешканців на річці Свинківка
- обладнали надсучасний харчовий блок у старенькій сільській школі
- зробили креативний європейський бібліотечний простір з зоною для відпочинку і окремими читальнями.
Дуже багато вже втілено, а також багато ще заплановано.
Зараз керівництво громади займається проєктом перетворення колишнього санаторію «Лісові поляни» в сучасний геріатричний профілакторій.
- Я впевнений, що кожний голова повинен зробити для людей все можливе і неможливе та увійти в історію своєї громади, - поділився з журналістами Євген Бова. - Я згуртував коло себе молодий талановитий колектив, який допомагає мені реалізовувати стратегію розвитку ТГ. В нас, до речі, єдина громада в області, яка не має старости. Також у нашій громаді найвищі зарплати по всій області і фактично відсутнє безробіття. За останній рік ми виграли гранти на 11 проєктів. Зараз повністю оновлена матеріальна база усіх шкіл. З нового навчального року діти прийдуть до нових класів. Хочемо в майбутньому закупити коней та організувати в нашій громаді центр безкоштовної іпотерапії для дітей. А ще у наших планах – збудувати унікальний парк з розарієм, аналогу якому не буде в усій Україні.
Равликовий край
600 тисяч равликів в одному місці… Це не «страшний сон», а справжня равликова ферма, розташована на території Новоселівської громади, куди ми завітали у гості.
Тут вирощують два види делікатесних равликів. Господарі равликової ферми «Лісовий равлик» запросили нас на дегустацію своїх черевоногих «вихованців».
Було не тільки смачно, але й пізнавально!
Що нового ми дізналися про равликів:
- смак равлика залежить від його «породи»
- равлики спаровуються чотири години поспіль, а ікру відкладають дві доби (до речі, в них немає статі, запліднюються обидві особи)
- у равлика 25 тисяч зубів, які функціонують, як терки. Вони здатні перетерти все, навіть каміння
- равлики не чують, не бачать та спілкуються один з одним за допомогою дотиків
- ікра равлика дуже корисна та дороговартісна
- равлики - це природний афродизіак
- равлики низькокалорійні, високобілкові та дуже смачні
- Шість місяців равлик росте до свого максимального розміру. Тільки потім його можна вживати в їжу. Їхні панцері потім перетираються у комбікорм для інших равликів. А також на фермі виготовляють підсвічники ручної роботи з панцеру равликів в якості оригінального декору, - розповіла екскурсовод ферми «Лісовий равлик» Анастасія Замула.
Від галушок до равликів, від розчищених пляжів до сучасно обладнаних шкіл - Полтавщина вражає та дивує автентичною красою, доброзичливістю та ініціативністю своїх талановитих мешканців.
Прес-тур відбувся в межах проєкту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.
Юлія КЛИМЕНКО
Метки: Полтавщина