В Україні зареєстровано близько 1,6 мільйона мікропідприємств, більшість із них представлені однією людиною, яка на всі руки майстер - і керівник, і виконавець, і бухгалтер, і секретар, і "директор з розвитку". Чимало з цих індивідуальних підприємців задіяні в сфері торгівлі і рідко об'єднуються для вирішення галузевих питань чи відстоювання своїх прав. Індивідуалісти, одним словом. Однак, дискусії про скасування спрощеної системи оподаткування чи широке використання касових апаратів минулого року змусили малий бізнес мобілізуватися і згуртуватися. І він свої права відстояв.
Сьогодні вже можна говорити, що спрощена система оподаткування, відкриття підприємства за принципом "єдиного вікна" і відносно легке закриття - це результати того, що з малим бізнесом в Україні почали рахуватися.
З якими настроями вступають підприємці у 2017 рік? Про це йшлося під час конференції "Бізнес-лідерство в епоху змін", яку організувала Українська асоціація прямого продажу (УАПП). На сьогодні в індустрії прямого продажу задіяно близько 1 мільйона осіб, з яких близько 50 тисяч ведуть бізнес на регулярній основі.
Як зазначив Томаш Мурас, Голова Ради директорів УАПП, представляючи результати міжнародного дослідження, проведеного у 45 країнах, підприємницький настрій в Україні за рік дещо знизився. Бажання відкрити свій бізнес тепер виявляють приблизно на 20% менше українців (мінус 7 пунктів із 35), готовність розпочати свою справу теж ослабла (мінус 2 пункти з 26). Українці менше орієнтовані на відкриття власної справи, ніж громадяни Азії (Вєтнам, Таїланд, Індія), але більш рішучі працювати "на себе", ніж… громадяни Польщі та Японії. При цьому бажання спробувати себе в бізнесі мають здебільшого українці з вищою освітою. Очевидно, чим більше знаєш - тим більше можливостей бачиш.
Серед основних перепон у веденні бізнесу в Україні для фізичних осіб - нестабільна політична ситуація, низький попит на товари та послуги і висока інфляція. Про це повідомила Оксана Кузяків, виконавчий директор ГО "Інститут економічних досліджень та політичних консультацій", яка розповіла про дослідження програми ЛЕВ у 2015 році. Експерт переконана, що за умови зменшення адміністративного тягаря для бізнесу ділова активність у малому бізнесі може швидко пожвавитися.
Присутні на конференції народні депутати Геннадій Кривошея та Тетяна Острікова запевнили, що парламент орієнований на захист малого бізнесу. Однак, уже з 2017 року податкове навантаження на підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування і належать до другої та третьої групи, зростає більше, ніж удвічі. Хоча, як коментує Оксана Кузяків, високі ставки податків у 2015 році були тільки на 6 місці у списку найбільших перешкод для малого бізнесу.
Очевидно, що з посиленням податкового та адміністративного тиску на підприємців протидія не забариться. Уже на конференції присутні представники малого бізнесу висловлювали обурення діями і планами парламенту по обмеженню 2-3 групи. Зокрема, підприємці виступали за якомога легший доступ кожного, хто хоче працювати на себе, заробляти і платити податки, до можливостей створення підприємства. Підвищення податків "охолоджує" тих, хто думає над створенням свого бізнесу, ще не має досвіду і вагається.
Також виступаючі звернули увагу на те, що найбільш активна група, яка прагне заснувати власну справу, - це молодь. Вона більш відкрита, не зашорена і рішуча. Якщо не створити умови для неї в Україні, вона шукатиме можливості за кордоном.
Непокоїть теж пасивність центральних і південних регіонів, де бажаючих відкрити своє підприємство і реалізувати свої ідеї - 5-10%.
Для присутніх представників малого бізнесу на конференції також виступили доповідачі, які розповіли про те, як зміни в економіці та соціальному житті позначаються на відносинах "бізнес-споживач". Розвивається електронна торгівля, інтернет-комерція, продаж за підтримки соціальних мереж. Дедалі більше людей не хочуть купувати товари, які вони використовують зрідка, - у тому числі, автомобілі, нерухомість. Як це впливає на торгівлю і які інструменти може застосовувати малий бізнес, щоб залишатися на плаву?
Директори провідних компаній прямого продажу взяли участь у дискусіях з питань бізнесу, представляючи досвід своєї індустрії. На їхній погляд, технологічні зміни не впливають на основу бізнесу дистрибюторів прямого продажу - довготривалі відносини зі споживачем, індивідуальний підхід. Ці інструменти, до речі, дедалі активніше бере на озброєння бізнес з інших галузей. Защначалося, що малий бізнес має запропонувати клієнту щось більше, ніж просто товар чи послугу. Він має пропонувати сервіс та емоцію - як раз те, на що є найбільший попит.
Метки: малый бизнес