Казка про «доросле»

Дніпровська письменниця Васіліса Мазурчук презентувала днями на столичному «Книжковому арсеналі» свою книгу «Казки Донбасу».

3

Наша талановита землячка – ветеранка АТО, молода дівчина багато через що встигла пройти, вона на власні очі бачила війну і страждання. І ці події Васіліса вирішила викласти у формі казки, розказати все зрозуміло і не так моторошно, як воно є насправді. Щоб навіть діти все збагнули. І письменниці це вдалося. Нещодавно книга «Казки Донбасу» побачила світ, тепер її читають свідомі українці, патріоти і, навіть, п’ятий президент України Петро Порошенко.

«Казки Донбасу» - оповідання не для зовсім маленьких діток, а скоріш, для підлітків (хоча книга орієнтована, звичайно, і на дорослих читачів). Васіліса мріє, щоб підростаюче покоління знало і вміло відрізняти правду про ті буремні події на Сході країни.

128764795_398617537949661_8156434848066119254_n

Казково-реалістичний світ

Моя донька-підліток, яка із захопленням прочитала «Казки Донбасу», ділиться своїми враженнями, відзначаючи, що твір казково-реалістичний.

- У цьому творі дійсність змальовано у формі казки, яка не травмує читача занадто жорстокими описами, але добре розкриває всю серйозність подій. У деяких казкових героях легко можна впізнати реальних людей, яких знають всі, хто хоча б трохи цікавився політикою. Інші персонажі відображають людей з народу, яким довелося пройти через жахіття війни. Їм легко співчувати, бо більшість з них схожа на нас, - поділилася 14-річна Анастасія Клименко.

А відгук саме підліткової аудиторії наразі є досить важливим для автора.

Недитячий біль

Читачі «Казок Донбасу» дійсно опиняться одразу у двох вимірах – в реальному і казковому.

Через уяву донбаської дівчинки Олександри, яка переховується від обстрілу у підвалі з маленьким братиком Іванком, ми будемо подорожувати до мальовничої країни Яснокрай, де править цар Прохор. Але на Яснокрай напала країна Хайлостан на чолі із карликом Хайлом, і армія Самостійних кинулася захищати рідну землю.

Ви тільки уявіть, дитина власноруч поховала вбиту під час обстрілів матусю – у саду, під старою яблунею. Вже на перших сторінках казки читач буде плакати разом із головною героїнею. Відчує весь цей недитячий біль.

Олександра усіма силами намагається врятувати свого п’ятирічного братика. Вона майже не їсть, не п’є, ледве живе. І так щодня – наче кінець світу…Вона забувається тільки у своїх розповідях для малого та у своїх маленьких мріях. Дівчинці так хочеться, щоб це жахіття перетворилося на казку зі щасливим кінцем, і щоб їх врятували. І діти таки діждуться порятунку! Ця книжечка – про силу духу та віру!

Непереможне добро

Книга «Казки Донбасу» є своєрідним переказом подій 2014-2015 років в Україні, презентованим читачу у вигляді казки.
Кожен рядок твору пронизаний патріотизмом та любов’ю до рідної землі.

- Та коли мої герої переможуть, а я знаю, що вони переможуть, кров не литиметься на землі Яснокраю. І високі гори, і могутня ріка, і давній острів – берегтимуть наш дім від зла. Хоч, можливо, новим героям і доведеться вдягти лати – жоден карлик Хайло не переможе. Адже зло не перемагає. Ні в казках, ні в житті, - пише Васіліса від імені своєї героїні.

Один з героїв книги Васіліси Мазурчук – Петро Порошенко (цар Прохор) теж придбав собі «Казки Донбасу»

Письменниця Васіліса Мазурчук мріє, щоб її донечка Аліса і всі українські діти читали правду про війну, але в щадній формі

Казкова трилогія

Книжечка «Казки Донбасу» вийшла в листопаді 2020 року, а написана була у 2017-му. А незабаром нас чекає цікаве продовження казки.

- Як тільки я видала «Казки Донбасу», то вже одразу написала продовження, книга називається «Казки Золотоверхого». Там продовження історії - збережені головні персонажі, але ще з’явився новий цар Брунькограй. Казка вийшла така політично-сатирична, динамічна і цікава. А завершити цей цикл я хочу третьою книгою, яка буде називатися «Казки Січеслава» - про моє рідне місто, яке стало ядром добровольчого руху в Україні. Це буде така казкова трилогія, - порадувала Васіліса Мазурчук. - В мене є дві великі мрії: перша – щоб «Казки Донбасу» стали частиною шкільної програми. А друга - щоб знайшлися люди, які допоможуть видрукувати «Казки Золотоверхого». Бо в мене є принцип: я поки одну книжку не надрукую, не починаю писати іншу.
До речі, ілюстраторка Олександра Ковтуненко намалювала до «Казок Донбасу» дуже влучні ілюстрації.

- Вона малює прямо словами з моєї книги. Все так, як я бачила, - поділилася авторка.

Вірна позиція

Васіліса Мазурчук закінчила ДНУ за фахом політологія. Та потім вирішила пов’язати своє життя із журналістикою: працювала в прес-службі облради, у видавництві «Вісті Придніпров’я», активно займалася волонтерством, згодом поїхала в зону АТО, була прес-офіцером полку «Донбас». А потім повернулася до Дніпра і стала прес-офіцером полку «Дніпро-1». Це була не просто робота – це була позиція юної дніпрянки.

- Як молода тендітна дівчина змогла все покинути і відправитись на передову?

- Я спочатку не збиралася саме на передову, думала, що мені зможуть давати певну інформацію, і я зможу дистанційно про все писати. Але виявилося, що треба бути на місці: возити прес-групи, зарубіжні і українські ЗМІ, слідкувати за їх безпекою, бо хлопцям було не до того. Треба було контролювати, щоб правильно знімали локації, не розкривши військових таємниць.

- Складно було?

- Складно стало, коли почалися втрати. Бо, коли важкі умови життя, постійний адреналін, то друзі перевіряються швидше і встановлюється більш дружній контакт. А потім твої друзі йдуть…І ти вимушений телефонувати родині, щоб повідомити страшну звістку. Мені доводилося на власні очі бачити смерть, поранення. Найтяжче – це приїздити на поховання до друзів і дивитись в очі їх родичам.

- Як народилася думка написати таку книгу для дітей (але не зовсім дитячу)?

- Спершу я написала книгу «Любов на лінії вогню». Там йдеться не стільки про війну, скільки про стосунки на війні - не тільки між чоловіком та жінкою, а турбота бійця про дитину, один про одного. Потім вийшла книга «Добробати», де я була співавтором. Потім я зрозуміла, що для патріотичного виховання нашої молоді потрібна така «правильна» казка. Я дуже хотіла, щоб діти не читали якихось викривлених фактів про війну, а знали правду, хоча б у казковій формі, розуміли, що там відбувається. Бо патріотичного виховання зараз в Україні замало.

Васіліса писала казку, коли ще мешкала в Дніпрі. А як казочка вже була дописана, письменниця переїхала до столиці. Для того, щоб видати книгу, авторка виготовляла та продавала захисні маски.
Зараз наша землячка виховує 2-річну донечку Алісу та плідно займається письменницькою діяльністю.

Герой казки має примірник

Офіційну презентацію книжечки провести не встигли, бо був суворий локдаун. Авторка планувала згодом зробити презентацію у рідному Дніпрі - в Музеї АТО. І, можливо, вона ще відбудеться.

А днями Васіліса взяла участь у фестивалі «Книжковий арсенал». Дівчина була дуже вражена, коли до ветеранського намету завітав один з героїв її книги – Петро Порошенко (цар Прохор).

Письменниця Васіліса Мазурчук мріє, щоб її донечка Аліса і всі українські діти читали правду про війну, але в щадній формі

Один з героїв книги Васіліси Мазурчук – Петро Порошенко (цар Прохор) теж придбав собі «Казки Донбасу»

- З 1000 накладу, який я отримала у листопаді, лишилося 170 примірників. Книга працює і несе своє світло. А ще рік тому, я не була впевнена, що зможу її надрукувати. Ну і головний гештальт закритий. Президент України Порох має книгу про Яснокрай і Прохора. Я мріяла про це, як тільки у 2017 році поставила крапку у рукописі. Бо дійсно захоплююся цією величною постаттю. Усьому мав бути свій час, - поділилася емоціями Васіліса.

Саме з таких казок народжуються легенди, що передаються від покоління до покоління та зберігають душу народу.
Придбати книгу «Казки Донбасу» можна, зв’язавшись з автором у соцмережах (https://www.facebook.com/vasilisa.dnipro).

В КОНЕЦ

Юлія КЛИМЕНКО

Метки: Василиса Мазурчук, книга «Казки Донбасу»