Кар’єра без бар’єрів: лайфхакі від експертів Євросоюзу

Проєкт Представництва Європейського Союзу в Україні "Інформаційна підтримка молодіжних мереж ЄС в Україні" відкриває перед молоддю країни дуже цікаві можливості. Про них ми дізналися на панельній дискусії «Професійний розвиток та європейська інтеграція», що була проведена на базі Інформаційного Центру ЄС у Дніпрі. Захід відбувся на онлайн платформі Zoom із більш ніж 100 учасниками.

depositphotos_7321136-stock-photo-career

Довідка «ДВ»

День Кар’єри ЄС - це низка заходів, де представники Мереж ЄС та активні громадяни діляться думками, досвідом щодо впровадження стандартів та практик Євросоюзу в Україні. Учасники обговорюють тренди на ринку праці, дізнаються про знання та навички, які потрібні молодій людині, щоб зробити успішну кар’єру. Також отримують інформацію щодо програм ЄС для розвитку бізнесових та освітніх можливостей.

Захід відбувається щорічно у більше ніж 15 містах України протягом останніх п’яти років.

Screenshot_2

Різноманітних ярмарок вакансій для молоді і дорослого населення в Україні достатньо. Існують і різноманітні «Дні кар’єри». Чим відрізняються саме заходи ЄС?

- Особливість Днів Кар’єри Європейського союзу полягає в тому, що ми говоримо про загальноєвропейські вимоги, про стандарти в навчанні, в освіті, а також в роботі, - каже уповноважена особа від Представництва Європейського Союзу в Україні, радник з питань преси та інформації Представництва Європейського Союзу в Україні пані Вікторія Давидова. – Ці заходи не тільки для пошукачів роботи, для тих, хто шукає можливості, але й для роботодавців. Ми поступово стаємо частиною європейського простору, де є вимоги до підбору працівників, до рівня освіти. Просто робота - це не єдина можливість вашої кар’єри, багато існує можливостей і навчання впродовж життя, багато існує можливостей паралельних кар’єр, багато існує можливостей робити якісь свої програми, започатковувати проєкти або робити якісь громадянські ініціативи.

Screenshot_3

За словами пані Вікторії, можна започаткувати якийсь благодійний проєкт, і допомагати тим, хто потребує нашої уваги. Це не є робота в прямому сенсі цього слова, але це унікальний шанс для самореалізації.

Стати успішним можна не тільки в приватних компаніях, як прийнято думати серед молоді, але й в державному секторі. На цьому наголошує начальник відділу інформаційної діяльності та взаємодії з громадськістю Кам’янської міської ради Ігор Задорожній. Спікер заходу каже, що Кам’янська міська рада - одна за наймолодших в країні.

Screenshot_11

- У нас дуже молода міська рада, по своєму складу десь до 35 років. Молоді люди прагнуть бути доступними, демонструвати свої дії, рішення,- каже пан Ігор.

Саме прозорість, на думку Задорожного, є головною вимогою до влади в наші часи. Люди прагнуть знати, що відбувається, задають багато питань. А молоді держслужбовці готові працювати і не втомлюються від комунікації з людьми.

Учасники заходу підтвердили, що на сьогодні місто Кам’янське є флагманом серед міст України за втіленням в життя європейських практик. Так, в Кам’янському працює Центр молодіжних ініціатив, де молоді люди проходять навчання, дізнаються, як працюють сучасні підприємства, державні органи. Ці знання допомагають їм визначитися з майбутньою професією.

Унікальність кам’янського феномену підтвердила і начальник відділу організації профорієнтації Дніпропетровського обласного центру зайнятості Ганна Коренькова. На її думку, це, скоріш, виключення, бо сьогодні молоді непросто влаштуватися на керівні посади у держслужбі, бо в цьому секторі занадто висока конкуренція. 15 осіб претендують на 1 вакантне місто.

Але можна спробувати щастя в іншому секторі.

- Більш 11 тис роботодавців звернулись до центру зайнятості і запропонували більше 7 тис вакансій, - наводить цифри пані Ганна.
На перший погляд, все виглядає непогано. Але, за словами спікерки, проблеми є. Сучасний ринок праці характеризується професійно-кваліфікаційним дисбалансом робочої сили.

Screenshot_8

Експерти фіксують дуже високий попит на висококваліфікованих представників робітничих професій. Але, на жаль, рівень підготовки таких кадрів в нашому місті, і загалом в країні, не дуже високий. Дуже гостро стоїть питання модернізацій інфраструктури та обладнання професійно-технічних навчальних закладів.

На щастя, сьогодні проблема потрохи вирішується. На допомогу нашим фахівцям прийшов Євросоюз з проєктом "EU4Skills».

Довідка «ДВ»

"EU4Skills: кращі навички для сучасної України" – це спільна програма ЄС та його держав-членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії для підтримки реформи професійно-технічної освіти в Україні.

Мета програми: EU4Skills підтримує реформу професійно-технічної освіти в Україні з  метою зробити навчання таким, що відповідає вимогам ринку праці, та  допомогти молоді та дорослим  реалізувати власний потенціал.

Тривалість: 2019-2023 роки.

Фінансування: загальний обсяг 58 млн євро, з них 21 млн євро спрямують на оновлення обладнання та інфраструктури.

За словами Ганни Коренькової, в рамках проекта налагоджено діалог між закладами освіти та бізнесом для визначення реальних вимог до майбутніх працівників.

Screenshot_5

- 12 тисяч підприємств взяли активну участь в анкетуванні - це 10 регіонів України, анкетування також було зроблено серед випускників 2020 року закладів професіонально технічної освіти, - розповідає експертка про роботу в рамках проекту "EU4Skills». - І для того, щоб цей висновок був ґрунтовний, було проведено 8 фокус-груп з представниками підприємств з різних видів економічної діяльності.

Отримані результати та вжиті після анкетування заходи вже допомагають нашим закладам освіти бути конкурентоздатними на ринку освіти та праці.

На думку доцента кафедри історії та політичної теорії НТУ «Дніпровська Політехніка», випускника проекту «EuroTeam» Олександра Рудіка, майбутня успішність здобувача роботи залежить насамперед від його цифрової грамотності.

- Цифрова епоха тягне за собою цифровий перехід. Цифровий перехід означає те, що всі сфери економіки, суспільного життя переходять на цифру. Освітяни перейшли, медицина перейшла, я вже не кажу про промисловість. Державне управління перейшло, послуги онлайн. Всі ці системи хтось має обслуговувати, хтось має на цьому розумітися. Не тіштесь, молоді люди, якщо ви вільно блукаєте Інтернетом, гарно вправляєтесь зі смарфоном, то ви опанували цифрову грамотність. Зовсім ні,- каже Олександр Рудік.
Експерт радить усім, хто хоче перевірити себе щодо цифрової грамотності, зайти на сайт Мінцифри та пройти невеличкий тест на загальну цифрову грамотність.

Screenshot_6

На думку Рудіка, великі можливості для молоді з’являються разом з реформами, які активно здійснюються у нашій країні та й в усьому світі.

- Європейський зелений курс. Це те, що зараз відбувається в Євросоюзі. Це економічне зростання у гармонії з кліматичною нейтральністю, з дружнім ставленням до навколишнього середовища. Це нова якість економіки. Україна теж забов’язалась на кліматичному саміті закрити вугільну галузь. Це поява нових спеціальностей, нових виробництв, відкриття цілих галузей, - каже експерт.

252439194_1560435387630337_1958785186461545591_n

Також, на його думку, в межах реформи децентралізації, реформи енергетичного сектору, житлово-комунального сектору буде попит на фахівців з енергоефективності.

- Україна буде вести перемовини з ЄС у напрямі 5 «безвізів»: промисловий, авіаційний, цифровий, енергетичний, митний. Це максимальна лібералізація цих ринків у економічних відносинах України з ЄС. Це також нові можливості. Чим більше інтеграція - тим більше буде потреба в такого роду фахівцях. Угода про асоціацію – ще один контекст, який нам створюють. Чотири сфери послуг – IT, поштові послуги, транспортні послуги, телекомунікації . Вони, за умови адаптації нашого законодавства до європейського, будуть максимально лібералізовані і ці послуги можна буде українським компаніям продавати на ринку ЄС аж до створення там офісів і найму людей. Це також хороші перспективи, - підкреслює Олександр Рудік.

На думку експерта, про те, що прекрасна кар’єра можлива і в молодому віці свідчить свіжа стаття в журналі «Форбс» «#30 до 30».  В цій роботі журналісти зібрали 30 найуспішніших молодих людей країни до 30 років, чиї досягнення та статки дивують і захоплюють.

Чи вплинула пандемія на можливості молоді щодо пошуку роботи? Загальна думка учасників заходу, що «Ярмарки вакансій» та інші онлайн-заходи, спрямовані на пошук можливостей, можуть існувати і в дистанційному режимі та бути результативними.

Головне – не формат. Головне, щоб молоді люди вже сьогодні замислювалися над тим, що вони будуть демонструвати потенційним роботодавцям, підкреслюють експерти.

- Сучасний фахівець має володіти знаннями з технологій з економіки, психології, інноватики, політики. Не витрачайте часу, використовуйте кожну годинку, щоб підвищити свій рівень, щоб бути універсалами, - каже Олександр Рудік. - Я закликаю хлопців і дівчат готувати завчасно ваше резюме. Щоб це не був один листочок або просто диплом. Зараз це нікого не цікавить. Навіть якщо це доволі таки престижний виш або спеціальність. Треба щось показати, що ви зробили: дизайн сайту, написали хорошу статтю, залежно від того де ви працевлаштовуєтесь, якийсь ескіз, якусь творчу роботу, а може це 3D друк. Це посилить ваші позиції. Сподіватись, що якщо у вас синій або червоний диплом і вас одразу візьмуть, я думаю, що це марні сподівання.

205929155_1786033211593747_6992901692184862511_n

- Сьогодні в Україні є всі можливості для реалізацій молодих людей. Ці можливості нам надаються за сприянням представництва Європейського союзу в Україні . Вони доступні і достатньо мати активну громадянську позицію, - зробила висновки наприкінці заходу координатор інформаційного центру ЄС у Дніпрі Марія Міхейченко. - Один з головних критеріїв, який пропонує власне Європейський союз – це громадянська компетентність та здатність взаємодіяти з іншими для пошуку спільного і публічного громадського інтересу.

Довідка «ДВ»

Про можливості, які надає ЄС, можна дізнатися на інформаційному ресурсі https://euroquiz.org.ua/

Також на сторінці представництва Європейського союзу в Україні

Ірина АВРАМЕНКО