ГРОМАДА, В ЯКІЙ НАРОДЖУЮТЬСЯ ЗМІНИ

Наша область може пишатись – адже для багатьох селищ і міст Дніпропетровщини реформа стала ковтком свіжого повітря. Завжди цікаво спостерігати, як села, об’єднавшись в потужну ОТГ, відкривають в своїх громадах нові школи, регіструють туристичні бренди, влаштовують добровільні пожежні бригади, запрошують справжніх шерифів і роблять багато інших цікавих речей.

Одна з таких історій успіху – історія децентралізації в Солонянській ОТГ нашої області. Тут місцеві пишаються не лише одним з найкрутіших ЦНАПів країни, але й школою, якій можуть позаздрити шкільні заклади міста.

3.0 на користь школи

…Хриплявий дзвоник. Похмуре подвір’я, блакитно-сірі обшарпані стіни їдальні, тирсові парти, на яких ще 2 покоління тому хтось вирізав «тут був Вася». Така вона – школа в уявлені багатьох із нас.

А от дітки Солонянської ОТГ ходять в школу з прекрасним дизайном, проводять уроки в інтерактивних класах, займаються по передовим методиках, і обожнюють вчитись. Бо в такій школі інакше неможливо. Адже, на уроках географії, ви не дивитесь в старенький атлас, а вивчаєте світ із інтерактивним глобусом. Увімкнеш в розетку – і фізична карта перетвориться на політичну. На біології дітлахи можуть подивитись на справжню амебу і інфузорію, адже сучасних мікроскопів вистачає на кожного учня. А на хімії дітвора проводить дослідження за допомогою самого «Ейнштейна»! Цей диво-комплекс дозволяє проводити велику кількість різноманітних шкільних дослідів, перетворюючи звичайний комп'ютер, планшет чи смартфон у повноцінну цифрову природно-наукову лабораторію.

Крім того, в розпорядженні учнів є своя невелика метеостанція, що вимірює температуру і фіксує напрями вітру. А класи іноземної мови обладнані інтерактивними комплексами і планшетами.

По словам директора Володимира Григоровича Сергієнка, така «утопія» стала реальна завдяки допомозі друзів і партнерів школи.

130

Поки біжиш на урок, можна встигнути вивчити кілька нових слів

- Справа в тому, що наша школа – опорна. На балансі школи 6 автобусів, які збирають дітлахів з 15-ти населених пунктів ОТГ. Зараз у нас навчається 980 дітей, і уся громада дуже активно бере участь у реконструкції і забезпеченні школи, адже знають, що роблять для себе. Але, в першу чергу, наш ремонт - це заслуга Державної обласної адміністрації. Ми попали в проєкт реконструкції опорних шкіл. Але наш заклад унікальний не тільки євроремонтом.

Мікроскопів вистачить на всіх

Мікроскопів вистачить на всіх

Виявилося, якщо з зовнішнім виглядом допомогла влада, то змінити «дух» школи допомогли європейські партнери. Так, «U-LEAD з Європою» допоміг впровадити унікальний освітній проект «Школа 3.0».

- Солонянська громада стала переможцем ще одного європейського проєкту – «Школа – 3.0», завдяки якому освітні заклади громади набули європейського вектору розвитку і активно включилися в реалізацію різноманітних міжнародних та вітчизняних проєктів, – розповідає керівник регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» в Дніпропетровській області Олена Тертишна.
Школа 3.0 – це школа нового покоління, де вчителя та батьки – це одна згуртована команда. Тут немає щомісячних батьківських зборів, де вас будуть публічно розпікати за нездані на вікна гроші або за невдачі дитини. Уся важлива інформація поступає в Вайбер чи викладається на сторінці школи в Фейсбуці. А в кожному кабінеті є комп’ютер і Інтернет, отже викладачам не страшна «дистанційка».

- Але найважливіше в концепції «Школи 3.0» – це те, що вчителі, учні та батьки – це партнери, - підкреслює директор.

Тут немає когось головнішого за інших, нікого, хто має право кричати або принижувати. Конфлікти вирішуються діалогом, а не з позиції «адміністрація школи».

Нещодавно знання, які колектив отримав від менторів «U-LEAD», допомогли в вирішенні складного питання.

- Одна вчителька молодших класів пішла в декретну відпустку. Коли постало питання заміни, то батьки обрали одну досвідчену пані, вперли руки в боки, і відмовлялись від інших кандидатур. На то є їхнє право, адже пані дійсно хороший педагог. Але завітавши до неї, ми отримали відмову. Пані нещодавно перенесла хворобу і не мала сил керувати класом невтомних побігайків.

Почали шукати компроміс із батьками. Адміністрація запропонувала їм декілька варіантів і ми зупинились на викладачці, яка вже заміняла в минулому році. Ця вчителька першокласно знайшла спільну мову з першокласникам і цьогоріч на неї жодного нарікання, - радіє Володимир Григорович.

131

З такими яскравими моделями географія стає дуже наочною

Про те, що у школі панує справжня демократія, ми переконались у найближчому класі. Побачивши директора, маленький Роман кинувся йому на зустріч, і попрохав відповісти на важливе питання.

- Що таке, Ромо?

- Пане директор, а хто важливіше - президент школи чи директор?

Навряд таке питання виникло б у учнів «старої» школи.

127085644_398494851194984_7728709804991875716_n

Роман не боїться ставити перед паном директором гострі питання

Замість підручника – конструктор

Учні Солонянської школи займають призові місця на конкурсах від Малої Академії Наук, готують публікації і приймають участь в міжнародних конференціях. Бо окрім сучасного обладнання, тут приділяють увагу передовим методикам.

126

Аби нагадати собі розклад, не обов'язково лізти в сумку за щоденником

- Зараз, наприклад, у нас проходить австрійсько-український педагогічний експеримент LEGO Foundation для учнів першого класу. Першачки вивчають склади, вчаться додавати і віднімати за допомогою цеглинок Лего. Одна наша викладачку дуже захоплюється цією методикою. Що вони тільки з цим лего не вивчають!

Інший пілотний проект, що впроваджують у школі - це німецька методика «Мініфеномента».

Першачки вчаться за допомогою цеглинок Лего

Першачки вчаться за допомогою цеглинок Лего

 

 

Проєкт «Мініфеномента» - пілотна освітня методика, яка допомагає дітям вивчати навколишній світ без страшної теорії з багатоповерхівками формул. В його основі - 52 експериментальних станції.

- Наразі цей проєкт впроваджується в багатьох школах і на такі установки велика черга. Тому німецькі партнери запропонували нам виготовляти їх самостійно, за їхніми креслениками. Сьогодні ми вже виготовили першу установку, – радіє пан Володимир.

129

Вивчати асторономію із телескопом набагато цікавіше, ніж по нудним підручникам

- Громада нам видала ще 5 тисяч для того, щоб ми могли зібрати собі і інші. За допомогою таких простих конструкцій можна вивчати не лише механіку чи гідравліку, а і хімію, і навіть біологію.

За довідкою як на свято

Ще одна «фішка» Солонянської ОТГ – їхній ЦНАП. Цим закладом дуже пишаються місцеві мешканці, адже по якості надання послуг він займає одне з перших місць в країні.

123

Для наймолодших відвідувачів ЦНАПів завжди є куточок із олівчиками і розфарбовками

- Багато проєктів в громадах реалізуються у співпраці з країнами ЄС. Яскравий приклад такої співпраці - Солонянська селищна територіальна громада, в якій за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» створено ЦНАП, що надає більш ніж 200 послуг мешканцям, - розповідає Олена Тертишна.

Очільник закладу – Валерій Павлович Тертишний стверджує, що з його центру клієнти виходять задоволеними і навіть здивованими якістю обслуговування.

Валерій Тертишний вдячний європейським партнерам за допомогу

Валерій Тертишний вдячний європейським партнерам за допомогу

- У нас дуже дружній колектив. Хто б до нас не прийшов, ми його приймемо, вислухаємо. Буває іноді прийде людина, яка з самого початку налаштована негативно, мовляв, «мене прислали до вас, а я сама не знаю, що я тут роблю». То тоді наші адміністратори подякують за візит, поспілкуються, зрозуміють, які саме послуги потрібні. Якщо є потреба – то навіть передзвонять туди, звідки клієнта до нас направили, - розповідає Валерій Павлович.

А ще в ЦНАПі є дві «скриньки зі смайликами». Після обслуговування, відвідувач обирає той смайлик, що передає його враження від сервісу. Або веселий, або похмурий - в скриньку із зауваженнями. Ми заглянули в обидві скрині. У першій була купа веселих смайликів, а ось в інший - не було жодного.

127213799_3648976288492785_5505284795034338227_n

“Смайликові” скриньки

Для відвідувачів з дітьми тут є чудовий дитячий куточок і пеленальний столик. Центр є інклюзивним, біля сходинок зручний пандус, а у вбиральні - широкі двері та поручні. Для людей із вадами слуху – спеціальний перекладач з мови жестів. А ще зараз активно впроваджують електронні заяви, аби люди із інвалідністю могли не виходити з дому. За словами пана Валерія, врахувати усі інклюзивні умови було одно з технічних завдань від ЄС.

Працівники впевнені: що 50% успіху – це ставлення до клієнта. Ще 50% - це техніка та облаштування приміщення. Адже від того, наскільки швидко клієнту допоможуть, теж залежить якість ЦНАПу. Та, подяка нашим європейським партнерам, з цим у центрі проблем немає.

124

Пеленальний столик спеціально для клієнтів із немовлятами

- Наш ЦНАП створювався в співпраці із U-LEAD і вони допомогли нам меблями і технікою. Повністю встановили програмне забезпечення. А ще зробили кімнату відпочинку і архівну кімнату. Зараз у нас дуже широкий спектр послуг. Наприклад, ми працюємо із державними реєстраторами, з геокадастром. Майже з усіма установами, що надають адміністративні послуги: виконкомівські заклади, організації, пов’язані із будівництвом, тощо. У нас є соціальна програма для пенсіонерів і дітей. Люди нашої громади не вистоюють черги в управліннях соцзахисту, ми приймаємо усіх. Особливо це актуально зараз, в умовах карантину.

Крім того, зараз організатори запускають у себе послугу «Е-малятко», яка дозволяє батькам немовляти отримати повний комплекс державних регістраційних послуг, заповнивши лише одну заяву.

Вероніка АВРАМЕНКО

Метки: Солонянська ОТГ