Чисті Криничкі

Дніпряни не з чуток знають про «сміттєві» проблеми нашого краю. Ми з заздрістю дивимось, як йдуть справи з відходами в Європі, з подивом читаємо новини, що «в Швеції закінчилося сміття», щиро дивуючись, як воно може закінчитися, коли у нас гори відходів біля будинків, на смітниках, на узбіччях, в парках і скверах.

Про те, що в цивілізованому світі сміття прийнято сортувати, ми вже зрозуміли. Але, коли дивишся на купу відходів біля баків, думаєш про те, щоб вивезти його вже куди-небудь. Бог із ним, з сортуванням.

Як не дивно, у нашій країні піонерами в сортуванні сміття стають не великі міста області, не мегаполіс Дніпро, а громади. Маленькі, але вперті ОТГ, які готові впроваджувати передові технології на ввіреній їм території.
Так, справжню «сміттєву революцію» задумали в Криничанській ОТГ. А головними «революціонерами» стали зовсім юні екологи, ще по суті діти - 11-класники місцевої школи.
- Буркацькій Михайло, Троценко Михайло, Какуша Олександр, Ян Майборода, - перелічує імена заступник селищного голови - керуючий справами виконкому Вікторія Троценко. - Цим хлопцям було по 14 років, коли вони створили громадську організацію «Корінь екології».

За грантовські гроші парубки придбали справжні баки для сортування сміття

За грантовські гроші парубки придбали справжні баки для сортування сміття

В цьому році ініціативні школяри виграли міні - грант в рамках міжнародної програми «U-LEAD з Європою», що втілюється спільно з кластером сталого економічного розвитку GIZ. Хлопців підтримали у Дніпропетровському ЦРМС та особисто криничанський селищний голова Ігор Лісовий.
- Спочатку переможці провели тренінги з підприємцями, з депутатським корпусом, з сільгоспвиробниками, з працівниками бюджетних сфер, з домогосподарствами, із співробітниками дитсадочків і шкіл, - розповідає Вікторія Троценко. - В результаті спілкування за підприємцями народилася акція «Неділі та понеділки без поліетилену». Хлопці забезпечують магазини, що погодились на акцію, безкоштовними паперовими пакетами та полотняними торбинками. В неділю та понеділок продавчині магазинів пропонують покупцям взяти безкоштовно паперовий пакет замість поліетиленового.
Потім молоді ентузіасти провели справжній еко-фест. Програма феста була ретельно продумана: розповіді про нове життя старих речей, виставка дитячих робіт, еко-дизайн придомової території, еко-пікнік. Поводженню з відходами гостей феста вчили казкові персонажі - Мироль, Єколус, Марк, дівчинки Арина, Ілона. В костюмах, придбаних на кошти спонсорів для феста, наші герої відтепер ходять до дитсадочків та шкіл і розповідають діткам про основи сортування сміття.
Від теорії до практики: за грантовські гроші парубки придбали справжні баки для сортування сміття.
- Придбали 14 комплектів. По 3 штуки в комплекті, 42 бака, - з гордістю розповідає пані Вікторія. - У нас на території є 4 садочки. 4 комплекти одразу віддали їм.
Ще 10 комплектів на 3 місяца відправились в родини, які погодились в рамках експерименту сортувати сміття – папір, скло, пластик, харчові відходи.

З маленьких кроків починається справжня історія змін

З маленьких кроків починається справжня історія змін

Результати експерименту увійдуть до місцевого Плану Дій щодо поводження з твердими побутовими відходами.
- Зараз маємо визначитися з об’ємами твердих відходів, які накопичуються в наших подвір’ях. Ми - село, у нас небагато відходів. Тоді питання: чи цікаві ми інвестору, щоб до нас приїжджали і забирали відсортоване сміття? Чи треба шукати інші шляхи? – замислюється реформаторка.
- Куди ви збираєтесь здавати відсортоване сміття?
- У нас є товариства, у яких є вільні приміщення, є транспорт, вони можуть під’їхати, забрати сміття. Ми сподіваємося, що вони підуть нам назустріч. Не підуть - в нас є комунальні підприємства, вони можуть забирати відходи і вивантажувати в спеціальні приміщення. Ми ще допрацьовуємо, як все буде. Але вже є бажаючі приїжджати і забирати і пластик, і скло, - сповнена надії пані Вікторія. - Сподіваюсь, що з цих простих маленьких кроків починається справжня історія змін, руху до омріяного європейського рівня життя.

Гостей феста вчили казкові персонажі

Гостей феста вчили казкові персонажі

Ірина АВРАМЕНКО

Метки: ОТГ, пгт Кринички, сміття