ПОТАЛАНИЛО!

Уявіть собі: одного ранку ви прокинулись і дізналися, що адаптивний карантин закінчено. Так, можна сидіти в кафе чи відвідати експозицію улюбленого митця. Можна піти в кіно, театр і нарешті нагодувати знудьгований мозок духовною їжею.
Ви відкриваєте афішу і з подивом помічаєте, що кількість заходів значно поменшало. Мабуть ще не відкрились після карантину. Але через тиждень ситуація не змінилась. Культурні і освітні центри зникли, як роса на сонці…
Думаєте, такого не може бути?
На жаль, культурним інституціям пандемія нанесла потужний удар. Не маючи можливості проводити заходи в реальному житті, арт-центри, галереї сучасного мистецтва, несли значні збитки, часто не знаходячи чим сплатити за аренду.

"Дім Європи" відкрив двері
У всьому світі вразливу сферу культурних ініціатив прийнято підтримувати. Створюються системи грантів, стипендій, всілякі програми допомоги. На щастя, сьогодні наші діячі культури також можуть розраховувати на підтримку. Мова йде про програму Європейського Союзу "House of Europe".
"Дім Європи" - це програма, що створена з метою підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС. Програма фокусується на культурі та креативному секторі, освіті, медицині, соціальному підприємництві, медіа та роботі з молоддю.
- 22 напрями розвитку і 12 мільйонів євробюджету - все це було направлено на підтримку митців і діячів сфери культури під час кризи в 6 культурних секторах - розповідає керівник програми "House of Europe" Крістіан Дімер. - Підтримка ЄС допомогла Україні пристосуватись до реалій пандемії і розробити нові влучні підходи, програми і кейси, адаптовані до сьогодення.

133047.gif

(На фото: Крістіан Дімер: підтримка ЄС допомогла Україні пристосуватись до реалій пандемії )
Європейськими партнерами було розроблено декілька "антиковідних" проєктів: масштабний "хататон", який об'єднав між собою менеджерів і діячів культури всієї країни, серія індивідуальних стипендій для підтримки окремих митців і низка інфраструктурних грантів. Саме останні допомогли закладам культури протриматись до кінця карантину.
З 1102 поданих заявок - виграли 35. До речі, серед них є і кілька дніпровських учасників.

Ksi Prostir - заходь та малюй!
Дніпровська художня майстерня Ksi Prostir - це галерея для молодих митців, територія для експериментальних культурно-освітніх заходів. Історія майстерні почалась у 2014 року у Дніпрі. Тоді талановита молодь вирішила, що в місті не вистачає простору для творчої роботи, зустріч з однодумцями. Отже, у маленькій квартирі запрацювала перша відкрита художня майстерня. Чому відкрита? Бо все, що робилось, відбувалося на волонтерських засадах.
За 6 років ініціатори проекту встигли організувати щонайменше 400 заходів.
Але головне - вдалося створити гостинний арт-простір, де художники могли комфортно працювати, спілкуватись та презентувати свої роботи.
Не дивно, що саме на цей проект звернули увагу європейські партнери, коли оголошували переможців грантового конкурсу.
- "Ксі Простір" працює досить давно, але раніше гранти ми не отримували, а працювали як група активістів, - розповідає співзасновниця "Ксі Простору" Надія Коваль. - Думаю, що отримали антикризовий грант тому, що ми дисципліновані і амбітні. Наша програма чітка, проте дуже велика. На отримані гроші плануємо закупити апаратуру для виходу в онлайн. Це, наприклад, камери, диктофони, штатив, ноутбук для монтажу відео та інше. Це допоможе випускати відеолекції з історії кінематографу, проводити онлайн-зустрічи з європейськими художниками, друкувати статті на арт-тематику. Цього лютого я їздила з "House of Europe" в освітній тур в Ліверпуль, знайомилась з принципами роботи європейських закладів. Потім використовувала отриманий досвід для розвитку нашого простору.
Надія з колегами нещодавно переїхали в Центр сучасної культури Дніпра. В планах відкрити унікальну "Майстерню" - простір в якому будь-яка "пересічна" людина, а не тільки мітці, могли б створювати свій арт-об'єкт. Для цього збираються закупати обладнання для роботи з металом, деревиною, пластиком, електронікою тощо.

61651814_1504831096317581_1386865684570439680_o

(На фото: Надія Коваль та Іва Найденко збираються закупати обладнання, щоб працювати он-лайн)

- Мета Організації Ksi Prostir - об'єднання та підтримка молоді, готової до саморозвитку, допомога у реалізації творчих здібностей та проектів, - підкреслює арт-кураторка.

Артсвіт: все буде он-лайн!
Інший переможець інфраструктурного гранту - дніпровська галерея "Артсвіт".
Галерея Артсвіт добре відома у Дніпрі. З 2013 року цей заклад є провідною культурною платформою для дискусій з сучасного мистецтва.
Але пріоритетним напрямком роботи галереї є пошук та просування молодих авторів. За підтримки Артсвіт українські художники беруть участь навіть у міжнародних проєктах. Так, нещодавно декілька молодих мітців дебютували зі своїми роботами на майданчиках Польщі, Австрії, Литви, Словаччини, Росії.
Відмінна риса галереї - зібрання українського живопису, графіки та скульптури радянського та сучасного періодів. Сюди із задоволенням заглядали усі, хто цікавиться мистецтвом. Не обминали галерею і ми, журналісти. Доки не грянув карантин.
Зіткнувшись з неможливістю проводити освітні заходи в рідних стінах, арт-кураторам довелося вчитися працювати в онлайн-форматі.
- Ми були вимушені перевести частину проектів в онлайн. Для запуску лекцій онлайн в хід йшло усе, навіть телефони. Але для дитячої програми ("Артсвіт дітям" - Ред.) довелося окремо звертатись до операторки, яка проводила зйомку, а потім ще й монтувала. Це все були додаткові витрати, - ділиться директорка Артсвіта Ірина Полікарчук. - Ми залишись без техніки, а дехто навіть втратив роботу.
Ситуація змінилась на краще, коли галерейники отримали європейську допомогу.
- Отримавши грант, ми закупаємо техніку для віддаленої роботи: кілька ноутбуків, камери, диктофони, накопичувачі пам'яті, апаратура для звуку тощо, - каже Полікарчук. - І якщо зараз виставки можуть проводитись віртуально, то лекції і освітні заходи поки що ні.

75407685_3156360874409414_7813148466448281808_o

(На фото: Ірина Полікарчук: отримавши грант, ми закупаємо техніку для віддаленої роботи. Авторка фото - Поліна Полікарпова)

Також серед переможців грантового конкурсу КП "Агентство розвитку Дніпра", про діяльність і успіхи якого ми розповідатимемо незабаром.

 

УВАГА!
Чекаємо на мобільний павільон

Програма House of Europe («Дім Європи»), яку фінансує Європейський Союз, представляє концепцію мобільного павільйону. Павільйон збудують цього літа, а після зняття обмежень, пов’язаних із COVID-19, він щонайменше двічі на рік приїжджатиме у різні міста України. Павільйон стане майданчиком для різноманітних культурних подій у малих і середніх містах, яким бракує культурної інфраструктури та креативних просторів, а також слугуватиме інформаційним центром, де можна буде отримати детальну інформацію про програми від House of Europe та інші ініціативи ЄС, а також консультації щодо подання заявок на здобуття грантової підтримки.
- Від самого початку розробки програми House of Europe було зрозуміло, що ми не будемо обмежуватись комфортними умовами Києва та аудиторією, освіченою в питаннях грантів і з досвідом міжкультурної співпраці. Для нас “Дім Європи” ? це в жодному разі не стаціонарна будівля, яка стоїть нерухомо в одному місці, а навпаки ? рухомий простір, який їде туди, де на нього є запит. Власне, так само, як і сама Європа. Мобільний павільйон слугує фізичною оболонкою, яка втілює “Дім Європи” і дозволяє йому таким чином подорожувати разом із тими можливостями, обмінами, поштовхом до позитивних змін та співпраці, які він у собі несе, — зазначив керівник програми House of Europe Крістіан Дімер.
Очікується, що павільйон стане цікавою точкою тяжіння для місцевої громади та гостей міста, пожвавить суспільне життя, об’єднуватиме людей із різних сфер і створить атмосферу, що сприятиме зародженню нових проєктів та ідей, — тут регулярно відбуватимуться різноманітні воркшопи, кінопокази, концерти. Міста, в які приїде павільйон, обиратимуть на відкритому конкурсі, який оголосять одразу після завершення карантину в Україні.

Вероніка АВРАМЕНКО

Фото з відкритих джерел.

Метки: ЄС