Неділя, 23 червня 2024 року

Літературний скарб Дніпра

Цієї осені виповнилося 20 років Канадсько-українському бібліотечному центру Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки. Ця подія не пройшла непоміченою у нашому місті. Містянам нагадали, що є в Дніпрі такий культурний простір, де можна побачити рідкісні книги, яких неможливо знайти більш ніде.

Цінний книжковий вантаж

Завідувачка центром Наталія Біловицька розповіла нам цікаву історію виникнення Канадсько-українського бібліотечного центру ДОУНБ у Дніпрі.
- Минуло два десятиліття з тих пір, як на ім'я директорки Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки (ДОУНБ) Надії Миколаївни Тітової надійшли листи від Канадського товариства приятелів України (осередок в Торонто) щодо безкоштовного надання літератури від української діаспори в Канаді. Листи та посвідчення про передачу гуманітарної допомоги підписали голова Канадського товариства приятелів України Степан Горлач і голова комітету проекту "Канадсько-український бібліотечний центр" (КУБЦ) Микола Колодка. Згодом в обласну бібліотеку Дніпра надійшов вантаж вагою 4 375 кг, запакований у 175 пачок. У них знаходилися книжки і періодичні видання, зібрані з особистих бібліотек представників української діаспори в Канаді. Це література, видана на Заході протягом XX сторіччя (з 1907 до 1998 року) здебільшого українською мовою, невелика частина видань - англомовна, - згадує завідувачка.

1_НАТАЛIЯ_БIЛОВИЦ_КА

Наталія Біловицька – берегиня книжкового скарбу

Справжня історія України
Наталія розповіла також, що саме дарунок канадської діаспори став основою фонду Канадсько-українського бібліотечного центру ДОУНБ, важливим інформаційним пластом для вивчення справжньої історії України.
Таким чином мешканці Дніпропетровщини отримали можливість ознайомитися з раніше закритою для них літературою. Зокрема, це видання, які містять документи про визвольну боротьбу в Україні 1917-1920 років, матеріали про Голодомор, видані тоді, коли в СРСР ця трагедія українського народу замовчувалася та заперечувалася.
- Про часи УНР розповідають Петро Мірчук - "Від Другого Універсалу до Четвертого" (Торонто, 1955), Матвій Стахів - "Україна в добі Директорії УНР" (Вінніпег, 1969) та інші автори. Діяльності ОУН-УПА присвячені багатотомник "Літопис УПА" і видання закордонних частин ОУН у серії "Бібліотека Українського підпільника". У складі фонду КУБЦ є книги Дмитра Донцова ("Дух нашої давнини": Мюнхен, 1951, "Націоналізм": Лондон, 1957 та ін.), В'ячеслава Липинського ("Листи до братів хліборобів": Нью-Йорк, 1954), Миколи Міхновського, Богдана Лепкого, Володимира Винниченка, Михайла Грушевського, є розповіді про Степана Бандеру, Симона Петлюру, Євгена Коновальця. Основну частку художньої літератури складають твори українських митців Канади, Америки, Австралії, а також заборонена література радянських часів, - зазначила Наталія Біловицька.
Слід також згадати, що історію української церкви досліджують представлені в центрі видання - "Біблійний дослідник" Костіва (Торонто, 1971), "Історія церкви в Україні" Ю. Федорова (Торонто, 1967). У томах видання "Мартирологія Українських церков" (США,1985-1987) розміщені відповідні документи, християнський самвидав України, список замордованих, розстріляних, ув'язнених служителів церкви, хронологія ліквідації, переслідувань і діяльності українських церков.
Правозахисний рух України гідно представлений прізвищами Петра Григоренка, Левка Лук'яненка, Валентина Мороза, Михайла Осадчого, Данили Шумука. Є цінні видання документів і матеріалів про Українську Гельсінську групу. Також у фонді КУБЦ можна знайти літературу за темою "Розстріляного відродження", тут зберігаються твори поетів-неокласиків, поетів "празької школи" та інших - Миколи Зерова, Павла Пилиповича, Михайла Драй-Хмари, Юрія Клена, Олени Теліги, Олега Ольжича, Галі Мазуренко, Євгена Плужника, Володимира Свідзінського, Миколи Хвильового.

3

Містянам буде дуже цікаво знайти у Канадсько-українському бібліотечному центрі рідкісні видання

Урочиста подія
Канадське товариство приятелів України працювало над відкриттям мережі бібліотечних центрів з 1993 року. Дніпровський КУБЦ став дев'ятим в Україні. Його відкрили 20 вересня 2000 року. На цій урочистій події були представники Канадського товариства приятелів України Степан Горлач, Ярослав Семчишин, Микола Колодка, Марія Фішер-Слиж.
- Гордістю центру і всієї бібліотеки є такі унікальні книги, як перші видання творів письменників "другої хвилі" української еміграції, що друкувалися у сорокових роках минулого сторіччя у Німеччині, Австрії і Франції, книги з автографами і екслібрисами відомих письменників і діячів української діаспори, періодичні видання, які вже припинили своє існування і є особливо цінними для дослідників літератури та історії. Наприклад, журнал "Український історик" - єдиний український історичний журнал, що видавався поза межами України у 1963-1991 роках (США) - на теренах Дніпропетровської області можна знайти у єдиному примірнику лише у КУБЦ. Також у бібліотечному центрі можна почитати журнали "Сучасність", "Визвольний шлях", "Календар "Слово", альманахи "Новий шлях", "Світло", "Український народний Союз", "Рідна нива", "Голос України", "Пластовий шлях", "Наші дні", - поділилася Наталія Біловицька.

4

Вже 20 років в Дніпрі існує Канадсько-український бібліотечний центр ДОУНБ

Літературні скарби
Завсідники центру - це науковці, краєзнавці, студенти, викладачі, але пересічному громадянину, який цікавиться історією, буде теж дуже цікаво знайти рідкісні видання.
- Дніпряни захищають дисертації, користуючись цими рідкісними виданнями. Багато людей цікавляться забороненою в радянські часи літературою, - відзначає Наталія Біловицька. - В нас є така ексклюзивна періодика, якої в Інтернеті не знайти. Є унікальні книжки до 1947 року видання, наприклад "Збірка колядок і щедрівок" 1945 року видання, "Церковні пісні з нотами" 1923 року, "Сурма: збірник воєнних пісень" - видання 1922 року (також з нотами), "Нарис історії України" 1944 року. В нас зберігається справжній літературний скарб!
Бібліотека запрошує усіх бажаючих долучитися до знайомства із літературними скарбами КУБЦ ДОУНБ. Центр працює за адресою: проспект Дмитра Яворницького, 18 (другий поверх). Відкрито з 9.00 до 18.00. Вихідні дні: п'ятниця та неділя. Email:kubc.dounb@gmail.com.

2_Лiтературнi_скарби

Раритетний «Український колядник» 1945 року

Юлія КЛИМЕНКО

Метки: бібліотечний центр ДОУНБ

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Июнь 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Май    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.