Понеділок, 22 квітня 2024 року

Хранителі історичної правди

Є в нашому місті така структура, яка займається відновленням історичної правди та розвінчанням соціалістичних міфів про ті давні події, які пов'язані з нашим патріотичним рухом.

Адже для нації дуже важливо, щоб сучасна молодь та всі, хто цікавиться українською історією, мали змогу дізнатися, як все було насправді.

На цю тему ми поспілкувалися з головним спеціалістом Південно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам'яті Станіславом Дубом.

81380952_170328614346331_1488897202532122624_n

Станіслав Дуб – руйнівник історичних міфів

- Станіслав Костянтинович, чому інститут національної пам'яті поділений на регіональні відділення, і в чому полягає його задача саме на Дніпропетровщині?

-Український інститут національної пам'яті був створений ще за ініціативи Ігоря Юхновського. Подібні інститути створені на всьому пострадянському просторі, тому що десятиріччями там проводилася політика з викривлення історії та промивання мізків. Крім того, поряд з нами є імперії, які кидають великі кошти на пропагандистську діяльність, створюючи міфи.

В нашій країні створено п'ять міжрегіональних відділів інституту, один з яких у Дніпрі.

В нашій філії працюють два спеціалісти: я та начальник відділу - відомий краєзнавець, професор Ігор Кочергін.

159972168_452211816120854_3149885841049191309_n

Фахівці інституту національної пам'яті допомагають виховувати справжніх патріотів

- В чому полягає ваша головна місія?

- Наша головна місія - просвітницька. Ми часто проводимо інформаційно-просвітницькі заходи з актуальних питань становлення української державності, боротьби за нашу державність, з історії національного визвольного руху та на інші теми.
Часто виступаємо перед військовими, держслужбовцями, студентами, учнями.

Відвідуємо шпиталі, військові гарнізони, ВУЗи та школи, зустрічаємося з громадянами в бібліотеках міста.
Я впевнений, що військові, як наші захисники, повинні добре знати історію, щоб бути непохитними в своїх цінностях. Бо людина, яка не має чіткого уявлення про історію української державності, не здатна чинити психологічний та інтелектуальний опір пропагандистським меседжам. А молодь - то взагалі наше майбутнє, і треба її вірно патріотично налаштовувати. Ще з початку війни я проводив лекції та різні безкоштовні курси для дітей атовців.

Також ми працюємо зі ЗМІ, щоб інформувати суспільство. В нас є сторінка на Фейсбуці (Південно-східний відділ Українського інституту національної пам'яті), де ми також ведемо просвітницьку діяльність, друкуємо історичний календар, викладаємо матеріали про дисидентів, письменників, відомих діячів, які пов'язані з нашим краєм.

 

Ми розповідаємо переважно історію України 19-20 століть. Серед містян, наприклад, популярні лекції про Тараса Шевченка, з біографії гетьманів та українських ідейних ватажків, про українську революцію, історію організації українських націоналістів, повстанської армії та багато історичних подій, що пов'язані з нашим регіоном.

Також проводимо вечори пам'яті відомих діячів.

За сприянням нашого відділу незабаром вийде монографія про повстанських ватажків.

Мені пощастило застати живими багатьох наших дисидентів. Наприклад, Олександра Кузьменка, Олеся Завгороднього, Миколу Береславського, Віктора Савченка.

Ці люди радили мені, як правильно жити та бути патріотом.

Олександр Кузьменко розповідав мені про таємно ув'язнених іноземців, які сиділи з ним у таборах.
Микола Береславський ще років 30 тому радив мені вивчити якусь екзотичну мову.

А з Олесем Завгороднім я взагалі виростав. Він хрещений моєї рідної сестри Ірини Цюп'як, яка зараз є викладачкою в університеті. Я пам'ятаю, які він їй книжки дарував, як нам малим завзято розповідав історію України.

87415111_203902320988960_5410098903787765760_n

Сучасна молодь повинна знати правдиву історію нашої держави та регіону

- Над відновленням якої історичної правди ви зараз працюєте?

- Весь наш інститут активно працює над глобальним відновленням історичної пам'яті. На місцевому радіо, наприклад, з моєю участю нещодавно вийшов цикл передач "Що таке історичний міф". Також проводимо лекції і в історичному музеї Дніпра та в бібліотеках, організовуємо безкоштовні банерні виставки. І кожна з таких експозицій і є руйнуванням міфів. Ми розповідаємо всю правду про голодомор, про українську революцію (1917-1921 років). Але розповідаємо не так, як нам подавали в радянські часи, а висвітлюємо, як це було насправді. Ми подаємо об'єктивну картину історії, не викривляючи відомості та руйнуючи міфи.

- Які історичні події та таємниці нашого регіону потребують ретельного висвітлення?

- Це і Січеславський дисидентський рух, національно-визвольний рух періоду другої світової війни, події української революції - ці теми мало вивчені.

- Всі давно звикли умовно ділити Україну на Схід та Захід. На вашу думку, чи є різниця між мешканцями цих територій в сенсі якихось ментальних розбіжностей?

- Деякі розбіжності є навіть у жителів місцевих громад. Відрізняються звичаї, дрібні традиції.

Безумовно, є відмінності в плані культури та діалектизмів. Але глобальних ментальних, ціннісних відмінностей я не бачу. Думаю, якогось розколу між нами не може бути. Українська нація цілісна і єдина.

- Як ви оцінюєте успіхи Дніпра щодо українізації? Чи є у нас перспективи щодо цього питання? Дніпряни зможуть масово заговорити українською, місто стане україномовним?

- Я думаю, це поступово повинно прийти. Впевнений, що дуже скоро наше місто може стати таким двомовним, як, наприклад, Чернівці.
Треба відзначити, що зараз в багатьох районах Дніпра, наприклад, в Краснопіллі, проспекті Мазепи в родинах містян ще збереглася українська мова. В АНД районі навіть цигани говорять українською, а за містом взагалі скрізь чути державну мову.

Але я гадаю, що не з провінції та околиць буде відроджуватися мова в нашому регіоні, а через свідомість та повагу до мови корінних містян.

160842743_453008479374521_5042645668267341620_n

Начальник Південно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам'яті Ігор Кочергін несе у світ правду про наше героїчне минуле

Юлія КЛИМЕНКО

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.