Середа, 30 квітня 2025 року

ЕНЕРГІЯ КАРАНТИНУ

Тривалий карантин - це випробування не тільки для психіки, але й для гаманця. Сидячи вдома, ми набагато сильніше залежні від благ цивілізації. Рахунки за тепло, воду, електрику, які отримують сьогодні українці, не радують.
Важка ця ноша і у масштабах країни: 80% енерговитрат йде на житлово-комунальний сектор. Ця цифра виводить нашу країну в першу десятку найбільш енергоємних країн світу.
Експерти радять: для українців карантин - час взятися за оптимізацію витрат на енергію. Тим більш, що зараз є вільний час, сили і, головне, - фахівці, які готові допомагати нам робити зміни.
- Вимушене перебування вдома можна використовувати для надання нового імпульсу переговорам з сусідами і прийняття рішення про створення ОСББ, - цитує «Економічна правда» виконавчого директора асоціації «Енергоефективні міста України» Святослава Павлюка.

На нас чекає «ЕНЕРГОДІМ»
Створивши ОСББ, мешканці отримують велику перевагу перед сусідами, чиї будинки все ще обслуговує керуюча компанія або ЖБК. У «ОСББшників» з'являється унікальна можливість суттєво заощадити на витратах при модернізації будинку.
Мова йде про Програму «Енергодім», яка фінансується з Фонду Енергоефективності.
Програма "Енергодім" передбачає відшкодування витрат на заходи з енергоефективності в середньому в розмірі 40% (!) від вартості заходів.
- Програма Фонду "Енергодім" передбачає виплату гранту трьома траншами. Це означає, що ОСББ отримають компенсацію не тільки на матеріали та обладнання, але й отримають відшкодування на роботи, послуги, які при реалізації утеплення будинків займають значну частину витрат. Особливістю програми Фонду є те, що ми відшкодовуємо витрати на енергетичний аудит, на розробку проєктної документації, а також експертизу самих матеріалів, робіт і устаткування.
Третій транш передбачає відшкодування витрат на проведення енергетичної сертифікації та обстеження інженерних систем, - заявила українським ЗМІ Директор Фонду енергоефективності Юлія Головатюк-Унгуряну під час презентації Програми.

86193364_620540012012455_5316194773915140096_o
За «ЕНЕРГОДІМ» маємо подякувати Європейському Союзу. Європейський Cоюз реалізовує Програму підтримки енергоефективності для України (EE4U) та спільно з урядом Німеччини підтримує український Фонд енергоефективності, створений нашим Урядом. Фонд надає об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) технічну і фінансову підтримку термомодернізації своїх будинків на всій території України.

Дніпропетровщина: вже є «перші кроки»
Принципова відмінність Програми «Енергодім», наприклад, від діючих раніше «Теплих кредитів» в тому, що тут йде мова про комплексну модернізацію.
На вибір ОСББ - 2 пакета: «Пакет Легкий А» і Пакет «Пакет Комплексний Б», що передбачає повну тепломодернізацію.
На сайті Фонду енергоефективності власникам будинків детально розповідають, чим відрізняються два пакета.
Отже, всі обов'язкові заходи «Пакету А»:
• Комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін та цоколю, опалювальних та неопалювальних технічних поверхів та дахів, плит перекриття підвалу;
• Заміна або ремонт зовнішніх дверей, облаштування тамбурів зовнішнього входу;
• Заміна або ремонт вікон та балконів у місцях загального користування.
Додатковими заходами Пакету “Б” є:
• Модернізація системи гарячого водопостачання;
• Заміна або теплоізоляція трубопроводів опалення у місцях загального користування та квартирах;
• Заміна або теплоізоляція трубопроводів опалення та водяної системи опалення у квартирах;
• Встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та приладів-розподілювачів тепла у квартирах;
• Встановлення на приладі водяного опалення автоматичних регуляторів температури повітря в місцях загального користування або квартирах;
• Заміна або ремонт вікон та балконних блоків у квартирах, утеплення та скління наявних балконів та лоджій;
• Модернізація системи освітлення в місцях загального користування;
• Модернізація системи вентиляції з встановленням рекуператорів.
- Пакет «Легкий» може дати в середньому 20% економії енергії на опалення. Якщо ми говоримо про пакет «Комплексний», то економія енергії на потреби опалення може досягати і 60%! - йдеться на сайті Фонду.

80460495_582503645816092_8977566986875699200_o
Крім того, що мешканці отримають повністю модернізований будинок, їм ще повернуть чималу частину витрачених на модернізацію засобів.
При подачі на пакет А повернення йде 40 %, пакет Б – 50%. ОСББ, хто вибере пакет одними з перших, повернуть ще + 20% як бонус.
Але перед тим як «підключитися» до будь-якого з Пакетів, треба провести енергоаудит.
Проведення енергоаудиту будинку є обов'язковою умовою подання заявки ОСББ для участі в Програмі Фонду. Енергоаудит дає можливість провести найбільш ефективні і вигідні для мешканців заходи.
І в Дніпрі, Кривому Розі, Марганці, Тернівці вже є перші ОСББ, які зацікавилися цим.
Втім, незважаючи на величезну підтримку, надану нашим ОСББ, стан житлового фонду настільки жахливий, що його модернізація, навіть з урахуванням допомоги, влетить у копієчку.
Саме тому у Фонді сьогодні думають про те, як зробити політику щодо співвласників будинків ще більш лояльною.
Але цю допомогу не можуть отримати фізичні особи, члени житлово-будівельного кооперативу, а тільки представники юридично правильно організованої структури будинку, тобто ОСББ.
Як це зробити, жителі області можуть запитати в офісі проєкту ЄС-ПРООН «Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків для впровадження стійких енергоефективних рішень» (HOUSES).

Проєкт ЄС/ПРООН HOUSES –школа для ОСББ
- ОСББ – це коли ми свої власні гроші своїми власними руками вкладаємо в своє власне житло, - пояснює «Днепру вечернему» координатора Проєкту HOUSES в Дніпропетровській області Олена ХАРЧЕНКО. – Це така собі «школа демократії», коли співвласники вчаться бути обраними в органи управління, вчаться домовлятися знаходити спільні рішення і брати на себе відповідальність за їхнє виконання.
Проєкт ЄС/ПРООН HOUSES – це лінія довіри для всіх, хто вже створив або збирається створювати ОСББ. Крім фінансової допомоги, мешканцям, які ризикнули об'єднатися і стати власниками свого житла, допомагають консультаціями, тренінгами, організацією навчальних візитів в інші регіони для ОСББ та органів місцевого самоврядування з метою обміну досвідом.

105492383_359178378379327_6074862772866128583_n
- За самого початку ідея проєкту HOUSES полягала в підтримці та допомозі створення ОСББ та розвитку потенціалу нових та вже існуючих об'єднань для подальших кроків у підвищенні енергоеффективності. Але зараз ми значно розширили спектр діяльності і пропозиції для наших партнерів – ОСББ. Тому що у нас є суттєвий досвід співпраці, - каже Олена ХАРЧЕНКО. – Мова йде про дев’ятирічний досвід проєкту ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», що був втілений ПРООН за фінансової підтримки Європейського Союзу. Він успішно діяв в усіх регіонах України. Проєкт був спрямований на підтримку розвитку місцевих громад та допомогу мешканцям багатоквартирних будинків.
ПРООН розробила певну методику залучення людей до прийняття рішень і визначення пріоритетів.
- Зараз в проєкті HOUSES ми використовуємо цю методику, - каже координаторка. - Докладаємо значних зусиль для зміни у власників багатоквартирних будинків ставлення до власного майбутнього через серію групових та індивідуальних консультацій для активістів, які мають намір створити ОСББ, для вже створених ОСББ та представників місцевої влади, які займаються з питаннями створення ОСББ.
За словами пані Олени, сьогодні Проєкт проводить не тільки базові, але і спеціалізовані тренінги з актуальних для ОСББ питань – ведення бухгалтерії, лобіювання інтересів, роботиі з боржниками, юридичні аспекти діяльності, тощо.
- Це свого роду школи для ОСББ, - підкреслює пані Олена.
За 2019 рік більш ніж 160 представників ОСББ у Дніпропетровській області пройшли повний навчальний курс з організаційної діяльності та отримали сертифікати – це ми говоримо про базові тренінги. Плюс 15 спеціалізованих тренінгів з критичних тем, таких як «Фінансова звітність та управління документами для МОЗ», «Життєвий цикл» та «Лобіювання інтересів ОСББ», 7 навчальних візитів, щоб продемонструвати успішний досвід управління житловими будинками в інших регіонах, і два межрегіональних заходи.
До речі, свою діяльність Проєкт HOUSES не припиняв і під час карантину:
- Ми перейшли в онлайн-режим і стали зустрічатися навіть частіше. Базові тренінги зараз не проводимо, але за запитами ОСББ обговорюємо важливі питання під час регулярних вебінарів.
Представники ОСББ кажуть, що така допомога дозволяє рухатися вперед.
- ОСББ - це держава в мініатюрі, де ми вчимось прийняттю спільних рішень та особистій відповідності, ініціативності. Так важливо, що наші партнери це зрозуміли, і вже багато років підтримують нас. Сьогодні, Проєкт HOUSES чи не єдиний, який дійсно підтримує конституцію ОСББ, - каже голова Павлоградського ГО «Ресурсний Центр – Епіцентр змін» Оксана ГОРОВА. – Вони допомагають нам навчатися, що дуже важливо, бо ми маємо обмежені фінансові можливості.
Отже, якщо ви теж бажаєте, щоб ваш будинок перетворився на «енергодім», звертайтесь до фахівців. У регіональному офісі Проєкту «Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків для впровадження стійких енергоефективних рішень» (HOUSES) вам допоможуть створити ОСББ для того щоб в подальшому ви мали можливість скористатися підтримкою Фонду енергоефективності.
Головне, пам’ятайте, карантин - не перешкода!
Проєкт HOUSES чекає на вас.
Посилання для реєстрації на платформі Проєкту ЄС / ПРООН «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES) www.houses.in.ua

Ірина АВРАМЕНКО.

Фото автора, ФБ Фонду енергоефективності.

Метки: ЖБК, карантин, энергия

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Апрель 2025
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.