За останні 3,5 роки вимивання капіталу з України на користь зовнішніх кредиторів перевищило 25 млрд. доларів США

Голова Ради Національного банку України Богдан Данилишин написав на своїй сторінці у Фейсбук пост присвячений співробітництву з МВФ.

СТРАТЕГІЧНОМУ ПАРТНЕРСТВУ УКРАЇНИ З МІЖНАРОДНИМ ВАЛЮТНИМ ФОНДОМ НІЧОГО НЕ ЗАГРОЖУЄ, - стверджує Данилишин.

Проте...

- Переконаний, що відповідально виконуючи свої зобов’язання перед міжнародними партнерами не слід забувати про значні внутрішні резерви фінансових ресурсів, які залишають країну через недосконалість чинної системи податкового та валютного регулювання.

1) За останні 3,5 роки з України було виведено дивідендів на користь нерезидентів у сумі 8,5 млрд. доларів США та відсотків за прямими інвестиціями на суму 1,6 млрд. доларів США (надходження ПІІ без реінвестованих доходів за цей період становили лише 5,1 млрд. доларів США). При цьому, як засвідчив аналіз цих фінансових потоків, близько 4/5 дивідендів на користь нерезидентів було виплачено до низькоподаткових юрисдикцій, серед яких вирізняються Кіпр та Нідерланди.

2) Виплата резидентами України відсотків за кредитами від нерезидентів з 2017 року становила 8,6 млрд. доларів США., при тому, що близько 2/3 негарантованих довгострокових позик українським компаніям були надані резидентами Кіпру, Нідерландів та Британських Віргінських островів, що свідчить про пов’язаність сторін цих операцій та спрямованість цих операцій на розмивання податкової бази та виведення прибутків за кордон.

3) За портфельними інвестиціями виплата відсотків державним (облігації внутрішньої та зовнішньої позик) та приватним сектором становила за період 2017 - 2кв. 2020 рр. понад 6,4 млрд. доларів США.

Таким чином, лише за останні 3,5 роки вимивання капіталу з України на користь зовнішніх кредиторів перевищило 25 млрд. доларів США!

Іншим потужним каналом виведення капіталу з країни виступають контрольовані операції з експорту та імпорту товарів. За даними 2018 року 1/3 всієї зовнішньої торгівлі України (близько 30 млрд. доларів США) було структуровано через низькоподаткові юрисдикції, які виступали платниками (за експортом) або отримувачами коштів (за імпортом), тоді як отримувачем або постачальником товарів виступали інші країни, які не належать до категорії країн із пільговим режимом оподаткування.

Проведення в Україні системної державної політики захисту національних інтересів у відносинах з міжнародними інвесторами та реалізація в Україні міжнародних правил оподаткування, включно з оподаткуванням контрольованих іноземних компаній та правил тонкої капіталізації, а також приєднання до міжнародного обміну податковою інформації, заплановане у 2022 році, дозволить перекрити шлюзи непродуктивного відпливу капіталу за межі країни та створити потужне джерело фінансування капітальних інвестицій у розвиток економіки країни.

Богдан Данилишин