Субота, 25 травня 2024 року

Європейський нео-соціалізм та майбутній шлях України

І за риторикою і за політиками.

Але входити в період нео-соціалізму з розвинутим громадянським суспільством, стійкими і інклюзивними інституціями і сильною економікою легше.

Польща, Чехія встигли провести ключові економічні реформи ще до входження в ЄС. Болгарія, Угорщина не встигли.

Якщо Україна зараз обере шлях, який все більше домінує у Верховній Раді, шлях, який відстоює пан Гетманцев у своїх творах, інтерв‘ю і діях, то Україна залишатиметься бідною країною з високою часткою держави в економіці, низьким рівнем життя і високим рівнем патерналізму.

Немає іншого шляху для України, крім того, щоб чесно сказати народу:

Буде бідність. Як наслідок війни, слабкості нашої економіки і популізму. На кілька років нам доведеться скоротити державні витрати. Будуть нижчими соціальні стандарти.

Але ми маємо використати цей час для того, щоб:

1. Суттєво переосмислити роль держави. Компактна держава-сервіс, все що можливо - скрипти чи аутсорсинг функцій. Перерозподіл публічних фінансів - не вище за 30% від ВВП. Тотальна дерегуляція, приватизація (за виключенням елементів безпеки). Безпека - пріоритет, але разом із західними партнерами

2. Максимум свобод для бізнесу на 3 роки і чітка перспектива збереження позиції найвільнішої економіки після.

3. Людина (точніше, домогосподарство) - в центрі опіки держави. Але це означає не те, що держава забезпечує. А те, що держава надає можливості: перенавчання, державне замовлення, соціальна робота (і інший аутсорсинг). Тобто людина має взяти на себе турботу про добробут родини, її медичне забезпечення, освіту. А держава буде дбати лише про тих, хто не може себе забезпечити.

4. Будувати нове. Нову інфраструктуру, міста, інституції, бізнес-моделі, виробництва. В кожній сфері пріоритет інноваційним підходам, винахідникам, проривним рішенням або принаймні просто сучасним. Ми більше не маємо права наздоганяти. Ми - як і з цінностями, Майданами, сміливістю - маємо стати лідерами світу у чинному фазовому переході.

Такі політично привабливі тези про «дбати про пенсіонерів», «роль профспілок», «соціальна економіка» є руйнівними для України, нашого суспільства і економіки.

Ми маємо чітко довести Заходу чому і яка нам потрібна допомога (сильна капіталістична економіка поруч з росією - в спільних інтересах), довести як ми реалізуємо її в некорупційний спосіб.

А для цього план Модернізації України має будуватися спільно: Міжнародні партнери - Уряд України - бізнес України (як суб’єктивізована частина громадянського суспільства яка відповідатиме за реалізацію плана).

Але головне станом на зараз: змінити домінуючу риторику і політику.

Соціальні стандарти є відображенням розвитку економіки.

Спочатку економічне зростання - потім підвищення соціального рівня і надання державі більших соціальних функцій.

А економічне зростання можливе лише за умов максимальних економічних свобод.

Андрей Длигач

 

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Май 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Апр    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.