Вівторок, 25 червня 2024 року

Дитиноцентризм: як у Дніпрі соціалізують учнів в умовах карантину

Вибір способу життя пролягає через процес соціалізації особистості, що охоплює всі сфери життєдіяльності та впливає на подальше формування соціально-активної позиції індивіда. Школа виступає одним з ключових агентів первинної соціалізації. Чи можливе здійснення процесу засвоєння нових ролей, цінностей, знань, досвіду на важливих життєвих етапах розвитку учнів в умовах карантину?

Соціалізація являє собою процес становлення особистості, поступове засвоєння нею вимог суспільства та придбання соціально значимих характеристик свідомості і поведінки. Соціалізація є безперервним процесом засвоєння ролей у відносинах з сім`єю та суспільством і розвитком продуктивних зв`язків з іншими людьми. Отже, соціалізація має здійснюватися в шкільних закладах і при дистанційній формі навчання. Наскільки цей процес сьогодні є ефективним за оцінками наших експертів – керівників шкіл міста?

Наталя Вікторівна Євсевська, директор КЗО «Навчально-виховне об’єднання № 136 «класична гімназія ім. Кирила і Мефодія – початкова школа - дошкільний навчальний заклад - валеологічний центр» Дніпровської міської ради, вчитель вищої категорії, вчитель-методист впевнена, що соціалізація учнів – це безперервний процес формування і розвитку особистості, набуття зразків поведінки, соціальних норм, необхідних для успішного життя.

- Для дистанційного навчання дуже важливий зв’язок з учнем. Діти мають соціалізуватися, контактувати з педагогами. В даний час соціалізація все частіше визначається як двосторонній процес. Сучасні діти відносяться до цифрового покоління і справді сьогодні, сприймають інформацію по різному. Тому соціалізація в умовах карантину є надзвичайно актуальною темою, - ділиться з нами Наталя Вікторівна.

Untitled-1111

- Я вважаю, що соціальна складова навчання – надважлива, ми маємо на дистанційному уроці створити сприятливий настрій, емоційне піднесення. Учень повинен відчути, що його вчитель не суворий контролер, а добрий друг, який завжди допоможе. А ще, соціалізація - це не стільки про комунікацію вчителя з учнем, що теж, дуже важливо, скільки про взаємодію дітей між собою і прості шкільні радощі, які супроводжують процес навчання. Це й очікування великої перерви, похід у їдальню, звідкіля доноситься запах свіжої випічки, фізкультура з іграми, прогулянки по шкільному подвір’ї, тощо. Соціалізувати може й спільна цікава робота над темою в Zoom або Mееt. Соціалізація дитини відбувається не лише в школі, а й у гуртках, дворах, сусідських зв’язках, у соцмережах тощо. Тобто варіантів безліч!

Untitled-12222

- Наша гімназія  є творчою педагогічною лабораторією щодо розробки та апробації  інноваційної моделі освітнього середовища. Наразі ми реалізуємо проєкти «Партнерство в імꞌя дитини», «Партнерство сім’ї і гімназії», «Плекаємо патріотів України» та «Гімназія духовної культури». Особлива увага приділяється розвитку наукового та творчого потенціалу учнів. З 2018 року у нас успішно реалізується проєкт GROMADA SPACE, який надає значні можливості для вдосконалення і покращення матеріально-технічної бази гімназії. Також у нас працює музейний центр  ім. В.Б. Письменного, інформаційно-освітній центр «INFO LAB», інтелектуальна кав’ярня, TV-LAB лабораторія, арт-майстерня «Літературна вітальня», вокальна студія «Водограй», клуб спортивно-бального танцю «Платинум». Головними принципами нашої роботи є дитиноцентризм, повага до особистості, довіра у відносинах, діалог – взаємодія – взаємоповага, розподілене лідерство та соціальне партнерство, - розповідає Наталя Вікторівна.

Untitled-13333

- Яким чином ви адаптувалися до роботи в умовах карантину?
- Карантин дуже змінив життя гімназії! Ми всі буквально за один день мали перевести освітній процес на дистанційну форму. І педагоги, і діти, і батьки вийшли із зони комфорту і змінили своє звичне життя. Звісно, ми не були готові до цього ні організаційно, ні технічно, ні психологічно. Нам довелося адаптуватися до геть іншого режиму і відмовитися від багатьох звичок, напрацьованих роками. Звичайно, що так відразу, просто, взяти й перейти на дистанційне навчання нам не вдалося. Ми всі зрозуміли, що це надовго, і почали міркувати, як будемо діяти далі. У закладі утворилася антикризова команда, яка почала шукати вдалі методи і формати навчання. Канікули нам у цьому дуже допомогли, адже ми серйозно зайнялися самоосвітою. Розпочали експрес-навчання педагогічних працівників з використанням платформи G Suite, - коментує Наталя Вікторівна.

Untitled-1444

- Цифрові технології стрімко ввірвалися в наш освітній процес. Учителі припинили боятися комп’ютера. Багато хто побачив, як за допомогою сучасних технологій можна урізноманітнити урок, створити цікавий та інтерактивний освітній контент, полегшити свою роботу та роботу для учнів. Дистанційне навчання під час карантину підкреслило багато проблем, про необхідність вирішення яких в останні роки говорилося дуже багато  Звісно, вирішити ці системні проблеми швидко не вдасться, але рухатися у цьому напрямку і активно працювати  НВО №136 вже почало.

Віра Анатоліївна Макаренко, заступниця директора з методичної роботи Primus Inter Pares School, кандидат соціологічних наук, доцент, магістр психології, вважає, що сучасна школа має працювати над ефективними інструментами соціалізації своїх учнів щодня – це і створення комфортного психоемоційного середовища для навчання, зрозумілі, доступні, живі методи викладання, залучення дітей до підготовки уроків, розробки навчальних проєктів та волонтерської діяльності, націленість як на результат, так і на процес.

Screenshot_20210415

- Основним з головних завдань нашої школи є формування та розвиток soft skills, тобто продуктивних рис особистості, таких як критичне мислення, креативність, комунікативні навички та здібність до командної роботи. Ми опікуємся психологічним станом наших учнів та їх адаптацією до навчального процесу. Пріоритетом нашої школи є навчання через практичну дослідницьку та проектну діяльність з акцентом на вміння ставити й вирішувати життєві завдання, розуміючи власні цілі. Ми намагаємось навчити дітей ставити правильні запитання, критично оцінювати інформацію, формувати власну думку, не залежати від зовнішніх оцінок та впливів, вміти самостійно регулювати власну поведінку та відповідати за неї, бути адаптивними, співпрацювати й ефективно спілкуватися. Кожного ранку перед початком уроків ми проводимо «ранкові кола», під час яких спілкуємося та обговорюємо з дітьми різні теми, переглядаємо тематичні відеоролики з їх подальшим обговоренням. Зрозуміло, що проведення такої роботи в дистанційному форматі може бути менш ефективним, проте підтримання постійного комунікаційного процесу, обміну емоціями, почуттями, думками є надзвичайно важливим та цінним саме в умовах карантину, - ділиться з нами Віра Анатоліївна.

Отже, карантинні обмеження вносять свої корективи як в освітній процес в цілому, так і в механізми соціалізації зокрема. Зрозуміло, що певні етапи відбуваються менш продуктивно, проте підтримання постійних комунікаційних процесів та налагодженої взаємодії між вчителями та учнями сприяють адаптації до дистанційних форм навчання. 

НАТАЛЯ КОДАЦЬКА.

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Июнь 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Май    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.