Про незалежність та залежність

Враження від вчорашноі «Свободи Слова» за участью президента Зеленского та різних экспертів.

Незалежність Конституційного суду? Повної  незалежністі Конституційного суду, інших судів і будь-яких державних  інституцій не повинно бути. Всі вони повинні бути в той чи інший спосіб залежними від громадян, від суспільства, від виборців.

А незалежність, яка в них повинна бути - це незалежність від інших державних інституцій. Які в свою чергу теж повинні бути залежними від громадян, суспільства і виборців.

Державні установи і інституції  повинні конкурувати між собою за прихильність до них громадян, виборців  і платників податків

Бо коли будь-яка гілка влади стає незалежною від суспільства, вона швидко стає залежною від чиїхось особистих інтересів - можновладців, олігархів, фінансово-экономічних кланів, від авторитарних режимів і державних  інтересів сусідніх країн, або від особистих інтересів тих, кто очолює і працює в цих становах.

Залежність діяльності всіх державних інституцій від громадян, платників податків, суспільства, виборців це і є - народовладдя про яке так любить згадувати наш президент і його соратники.

Треба не просто замінити суддів Конституційного суду на нових.  Треба спроектувати і прийняти нову архітектуру влади для України.  Зафіксувати її в новій Конституції. В новому конституційному дизайні. І проблема не тільки в тому, яку модель суспільно-політичного устрою нам потрібно запровадити.

Я особисто за парламентську республіку, країну розвинутого самоврядування, за двопалатний парламент - де одна палата представляє терріторіальні інтереси громад, а друга палата займаеться законотворчою діяльністью і захищає права і інтереси окремих грамадян і різних соціальних страт  населення, за зменшення термінів перебування у владі на будь якій посаді можновладців, за систему референдумів як місцевих так і загальнодержавних, за країну найбільших свобод у світі.

Важливо ще і те, хто стане авторами нашого основного закону, у який спосіб він буде ухвалений і прийнятий і у якій спосіб можно буде його змінювати з часом у майбутньому.

Тільки всенародне голосування і прийняти нової Конституції більшостью громадян зробить її дієвою і лигітимною

Сергій Гайдай