Нейтральність під час війни не зараховується

Як ставитися до росіян, які також є жертвою режиму? До тих, що виїхали з РФ чи залишаються там. Вони активно просять співчуття у світової спільноти, і світова спільнота схильна їм співчувати (адже співчуття, на відміну від озброєння, нічого не коштує, його вистачить на всіх). Жертвам треба співчувати, чи не так?

Всі росіяни за невеликим винятком винні в тому, що путінський режим набрав сили і несе стільки страждань народам. Це не колективна відповідальність за формальною безумовною ознакою. Це розподілена відповідальність, одна на всіх, за винятком тих, хто активно був проти.

Єдина категорія росіян, яким треба співчувати та підтримувати, — це ті, хто свідомо обрав шлях активної боротьби з путінським режимом. Всі решта, хто сидить тихенько всередині країни чи вчасно встигнув виїхати подалі від проблем, — це пасивні жертви, і вони не заслуговують ні на співчуття, ні на діалог. Для них ще не пізно перейти до активного спротиву, виборовши нашу повагу. До речі, за кордоном це безпечно, бо ФСБ нині зайнята і не має часу на новичок.

Нейтральність під час війни не зараховується. Мовчазна пасивність є нейтральністю, яка суперечить релігійному принципу «Не стій на крові ближнього свого» (Левіт 19:16).

Валерій Пекар