Не вчіть Пишного робити популізм.

Новий голова НБУ знов демонструє високий клас. У суботу та неділю він влаштував так звану "стратегічну сесію" з подальшого розвитку НБУ.

Найвідоміші майстри пустити пил у очі в наших краях - то так звані "соросята". Вміння робити презентації про "лупаємо цю скелю" для них є basic skill. Але "соросята" мають сором'язливо відступати у куток. На стратегічній сесії НБУ було усе. High level communication, цитата Сунь Цзи та власне шеф у худі 'Ukrainian' a la ряса єзуїта. А головне, компанія McKinsey.

Андрій Пишний вміє грати у ці ігри. Його владні університети починалися ще з Офісу президента Ющенка. Він встиг доторкнутися до найвищого рівня, тому напевно знає, що форма має затуляти дійсність. Іншою мовою, не має великого значення, що ти робиш, доки усі зачаровано роздивляються твою презентацію.

Найліпший спосіб відволікти увагу від грубої фактури щоденної буденності - це створити яскраву обгортку, до якої не зможуть до@батися навіть вишукані критики. Саме тому McKinsey, стретагічна сесія, «стратегія опору», «стратегія відновлення», "планувати відновлення", "моделюючи перспективну бізнес-модель країни", Сунь Цзи та інші слова, які не означають геть нічого. Їхнє завдання - створити потужне простирадло наративів, яке покриватиме...

Що саме покриватиме, майже століття тому розповіла всесвітньо відома архітекториня змін Фаїна Ранєвська: "Навіть під найпафоснішим хвостом павича завжди ховається звичайна куряча дупа".

Зрозумійте вірно, немає нічого поганого у хвості павича (у нашому випадку, у сесії). Але трохи про дупу.

По-перше, НБУ не має визначати власну стретегію. Так само, як податківці не мають малювати податкову реформу, а поліцейські - реформу поліції. Це суворий конфлікт інтересів. Бо тоді вони усе робитимуть для себе, а не для країни, яка надала їм владу.

Аби робити стратегію розвитку НБУ, існує Рада НБУ. Але вже багато років як Рада втратила важелі впливу на дійсність. У нинішньому стані її можна ціловито перейменувати на Патронатну службу голови правління НБУ.

Колапс відбувся давно. Хто платить гроші, той і диктує поведінку. Раді НБУ платить гроші голова правління. На яку незалежність ви чекаєте? Ще трохи, і там сидітимуть самі свої люди з "Ощадбанку".

Може, саме у цьому відповідь на питання, чому на стратегічну сесію НБУ... не запросили Раду НБУ. Навіщо? Рада завізує кошторис цієї сесії та підмахне стратегію, яку розробить McKinsey під диктовку правління.

По-друге, жодна стратегія дій НБУ не є більше, ніж папірець. Чому? Тому, що головні вимоги до НБУ зафіксовані у законі. А у законі записане одне єдине: "цінова стабільність". З закону ще за Гонтаревої прибрали відповідальність за зростання економіки та інші важливі параметри.

Навіть саме формулювання "цінова стабільність" не означає геть нічого. Це і не інфляція, і не курс. КолисьНБУ звинуватили у тому, що він не утримав інфляцію - той відповів, що НБУ не відповідає за інфляцію. І за курс не відповідає.

Велика правда у тому, що НБУ ні за що не відповідає. Проте повноважень у нього - дуже багато. За потужністю впливу, його можна порівняти з Кабінетом міністрів. Але контролювати його так само неможливо, як НАК "Нафтогаз".

Але така свобода створює певну небезпеку. Аби ніхто не звертав увагу, що вам можна все, а ви ні за що не відповідаєте, - треба створювати ілюзію відповідальності. Саме тому існує вигадана програма з МВФ, саме тому ця "стратегічна сесія". Усі навколо мають думати, що ви за щось таке дуже сильно відповідаєте.

По-третє, Нацбанк розробляв вже багато стратегій, планів, концепцій. Усі вони успішно виконані. Але жодна з них не завадила кризі 2008 року, "банкопаду" 2015-го, численним девальваціям та махінаціям на кшталт схеми з депозитними сертифікатами.

Чому так? Нагадую вислів Ранєвської. Існує хвіст павича, а існує куряча дупа. Так ось, банкопади, девальвації та схеми - то про дупу. А стратегічна сесія Пишного - то про хвіст.

Лямец Сергей