Ми хочемо легалізувати співоплату медичних послуг від пацієнтів

До кінця року в Україні має запрацювати механізм співоплати за медичні послуги.

 

Сьогодні під час онлайн-зустрічі з Беном Зіннером, директором Офісу охорони здоров’я Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) обговорювали найбільш актуальні питання розвитку медичної галузі. Значну увагу приділили механізму співоплат.

 

В 2017 році минулий склад парламенту прийняв закон про Державні фінансові гарантії. Деякі політики-популісти під гаслом «безкоштовна медицина» домоглися вилучення пункту про співоплати із законопроєкту. За чотири роки впровадження медичної реформи ми побачили, що цей крок був помилковим.

 

За приблизними розрахунками, рівень неофіційних платежів у галузі охорони здоров’я складає 95 млрд грн. Ми постійно говоримо, що НСЗУ не вистачає грошей для повного фінансування програми медичних гарантій. Якраз приблизно цієї суми в 95 млрд грн й не вистачає. Виникає питання – як вивести ці кошти з «тіні»?

 

Один з механізмів – співоплата. Ми пропонуємо запровадити її для тих послуг, які не входять до гарантованих державою пакетів. Наприклад, громадянин хоче, щоб його оперував відомий хірург. НСЗУ сплачує за проведення операції, а пацієнт доплачує різницю між тарифами звичайного хірурга й відомого професора. Сьогодні цей механізм працює нелегально. Пацієнт просто домовляється з лікарями та сплачує за операцію у «конверті». Ми хочемо легалізувати співоплату: чітко визначити, за які послуги сплачує держава, за які у пацієнта є можливість доплатити. Цей крок дозволить провести детінізацію ринку неформальних послуг. А чим більше грошей будуть легалізовані, тим більше ми зможемо спрямувати на реалізацію програми медичних гарантій.

 

У Комітеті з питань здоров’я нації створена робоча група для обговорення питань страхової медицини. До неї вже приєднались представники Національної служби здоров’я України, Національного банку України, керівники комунальних та приватних медичних закладів, професійних об’єднань страхових компаній. Один із законопроєктів, які обговорює група, як раз стосується співоплат та доплат.

 

Впевнений, що для вивчення цього питання нам необхідний закордонний досвід. Запропонував USAID приєднатися до робочої групи, надати технічну та експертну допомогу в запровадженні співоплат. Також до робочої групи скоріш за все приєднаються представники Світового банку та ВООЗ. Хочу подякувати міжнародним партнерам за підтримку. Впевнений, що разом ми зможемо напрацювати необхідні дієві зміни у моделі фінансування галузі у межах медреформи.

Михайло Радуцький

Народний депутат, голова Комітету з питань здоров’я нації, голова тимчасової робочої групи з питань реформування системи охорони здоров'я

https://www.facebook.com/radutskyy/posts/284221136560485