Хвилююча дискусія: про перейменування та права громади

Вчора у Раді я став мимовільним свідком хвилюючої дискусії.

Депутати запросили мене на засідання комітету, щоб обговорити скорочення в районних державних адміністраціях. Але пост не про це.

 

Перед моїм питанням заслуховувалося питання перейменування села у Львівській області. Пропонувалося село Мармузовічі перейменувати на Андріівку.

З села на слухання комітету приїхало кілька людей. Немаленький відсоток, враховуючи, що село налічує під 1500 жителів.

 

В 2016 році в рамках декомунізації Інститут національної пам'яті перейменував село Андріівка на село Мармузовічі. За інформацією Інституту, Андріівка свого часу була названа на честь комуніста Андрєєва.

Жителі села з таким рішенням виявилися не згодні. Провели збори і одноголосно (320 голосів за, проти 0) вирішили, що потрібно перейменуватися назад. За словами жителів, вони хочуть назвати село на честь Андрія Первозванного. До мікрофона запросили представника греко-католицької церкви у красивому церковному одязі, який розповів про особливе ставлення села до цього святого.

 

Представники села, які стояли поруч зі мною, активно висловлювали свою згоду. Все йшло гладко.

Потім слово взяв представник Інституту і сказав, що перейменовувати назад, не змінивши жодної літери, не можна за законом. Після нього слово взяв депутат і сказав, що це може створити небезпечний прецедент.

 

Представники села помітно розхвилювалися.

Почалось голосування. Учасники комітету натискали зелені, жовті та червоні кнопки. Кожен звук системи голосування (пік пік пік піііік) відлунював у головах мармузовічан, які хотіли стати андріївцямі.

 

І ось... Майже одноголосно депутати проголосували за перейменування!

Представники села радісно підскочили і почали дякувати депутатам. Одна жінка, як мені здалося, мало не розплакалася. "Приїжджайте до нас в гості!", — вигукували вони збуджено. "Обов'язково приїдемо!", — весело відповідали депутати.

У залі встановилася святкова атмосфера. В кутку у трибуни стояла вбрана ялинка.

Дмитро Дубілет