Чи просяде гривня наприкінці року? Спойлер – качєлі is coming

Станом на початок грудня залишок на єдиному казначейському рахунку (ЄКР) склав 55 млрд грн – протягом місяця він зріc майже на 2 млрд грн, або на 3.6%. Минулого року залишки на початок грудня складали всього лиш 17.2 млрд грн. Ми вважаємо, що накопичення коштів на ЄКР під кінець року є ризикованим: можна отримати обвал гривні напередодні новорічних свят.

 

Залишки у держскарбниці зросли, незважаючи на хронічне недофінансування окремих програм загального фонду державного бюджету та зниження доходів у листопаді (рік до року). Доходи бюджету в листопаді 2019 року просіли у порівнянні з минулорічним листопадом (-7 млрд грн).

 

Одна з вагомих причин недовиконання доходної частини – зміцнення гривні. Також характерною рисою цього місяця стали перерахування від Нафтогаз України - Naftogaz. В листопаді Нафтогаз перерахував до державного бюджету 8.1 млрд грн дивідендів згідно графіку узгодженого Кабміном.

 

Відновлення тенденції по зростанню залишків наприкінці року несе в собі ризики:

➊ уряд продовжує накопичувати кошти на власному рахунку, що свідчить про неефективне розпорядження бюджетним коштами. Крім того, таке накопичення виглядає дещо дивним на фоні того, як уряд продає гривневі ОВДП під 15% річних, адже вартість зберігання такого запасу гривні є чималою.

 

➋ як вже неодноразово ми писали, значна сума накопичених коштів в держскарбниці наприкінці року генерує інфляційні та девальваційні ризики. Очевидно, що останньому місяці року уряд буде в турборежимі фінансувати бюджетні витрати, щоб закрити 2019 рік. Якщо в середньому уряд щомісяця витрачав під 100 млрд грн, то в грудні видатки будуть суттєво більшими. В результаті цього в економіку може хлинути чимала сума коштів, накопичених у скарбниці, що створить надлишок гривні на грошовому ринку.

 

Відтак ймовірність повторення несприятливого сценарію 2017 року (коли обвалилась гривня під кінець року) зростає.

Ціна держави