Понеділок, 11 листопада 2024 року

Заплатять усі: Верховна Рада рекордно підвищила податки

Верховна Рада схвалила рекордне підвищення податків в Україні. Набрання чинності закону очікується в 20-х числах жовтня, але окремі податки потрібно буде сплатити "заднім числом".

Про це пише РБК-Україна.

10 жовтня Верховна Рада схвалила законопроект № 11416-д про підвищення податків, покликаний хоча б частково віднайти додаткові кошти в бюджет для фінансування армії. Відповідну ініціативу підтримали 247 народних депутатів.

Військовий збір з будь-яких доходів фізичних осіб, в тому числі із зарплати, збільшується з 1,5% до 5%. Але ця норма набиратиме чинність в декілька етапів.

На першому етапі військовий збір збільшиться для заробітної плати. Це станеться вже з 1 жовтня. Навіть попри те, що відповідний закон вступить в силу ближче до кінця місяця.

Підвищена ставка військового збору діятиме, зокрема, і щодо процентних доходів громадян за депозитними вкладами. Якщо раніше такий дохід обкладався податком у 19,5%, то зараз це буде вже 23%.

І ще важливий нюанс: ставка військового збору залишається на рівні 1,5% – для військовослужбовців та працівників ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міноборони, Нацгвардії, Держприкордонної служби, Управління держохорони, Держслужби спецзв'язку, Державної спеціальної служби транспорту.

З 1 жовтня запроваджується військовий збір для фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку першої, другої та четвертої групи на рівні 10% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше число поточного місяця. Це означає, що зазначені категорії платників податків додатково до сплачуваних ними нині сум податків з жовтня 2024 року мають сплачувати щомісяця ще 800 гривень.

Також з жовтня запроваджується військовий збір у розмірі 1% від доходу для платників єдиного податку третьої групи. Це означає, що ФОПи третьої групи, які наразі сплачують єдиний податок у розмірі 5% від доходу, будуть додатково сплачувати ще 1% військового збору. Наприклад, нині з кожної 1 тисячі гривень щомісячного доходу ФОП третьої групи сплачують 50 гривень єдиного податку. А з жовтня платитимуть 60 гривень.

 

Запроваджуються авансові платежі з податку на прибуток для АЗС.

Експерти на ринку не виключають, що сплата фіксованої суми податку авансом навряд чи стане проблемою для великих роздрібних мереж автозаправних станцій, проте це може стати проблемою для невеликих гравців ринку в регіонах.

Сплата податку на прибуток для обмінників валют прив’язується до розрахунку у євро.

Податок на прибуток валютних обмінників сплачується також авансом – окремо за кожен пункт обміну іноземної валюти.

Збільшується рентна плата для видобувачів щебеню.

Податок 50% на прибуток банків доведеться сплатити вже за результатами діяльності в 2024 році.

Податок 25% на прибуток фінансових організацій (відмінних від банків) також доведеться сплатити вже за результатами 2024 року. Це стосується компаній типу LiqPay, Portmone, NovaPay та ін. Раніше ставка податку для них складала 18%.

 

Для сільськогосподарських виробників збільшують мінімальне податкове зобов’язання. Віднині міняється порядок розрахунку МПЗ, а мінімальна сума до сплати не може бути меншою за 700 гривень з гектара землі. Для земельних ділянок, де частка площі ріллі складає не менше 50%, – 1400 гривень з гектара.

Основна мета нинішнього підвищення податків – віднаходження додаткових коштів до державного бюджета, необхідних на фінансування Сил оборони. Передбачається, що підвищення податків з жовтня дозволить додатково зібрати в державний бюджет в 2024 році 58 млрд гривень, а в 2025-му – ще 137 млрд гривень. Отримати такі гроші планується здебільшого за рахунок підвищення військового збору з усіх доходів громадян з 1,5% до 5%. За розрахунками Мінфіну, це додатково дасть бюджету 27,3 млрд гривень у 2024 році та 107,7 млрд гривень 2025 році.

 

Проте, зазначає Тарас Маршалок, аналітик Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки, підвищення податків у такій формі стане додатковим навантаженням для тих, хто отримує легальні доходи та прибутки. Тоді як ті, хто працює в "тіні", ухиляються від сплати податків чи отримують заробітну плату у "конвертах", не відчують жодного дискомфорту в результаті ухвалення закону.

"Ухвалення такого законопроекту і введення його в дію на початку четвертого кварталу порушує основні принципи оподаткування – стабільності та передбачуваності, відповідно до яких усі зміни в оподаткуванні повинні бути ухвалені не пізніше ніж за півроку до їх запровадження", – нагадує Тарас Маршалок.

 

А координатор експертних груп Економічної експертної платформи, асоційований експерт CASE Україна Олег Гетман зазначає, що ініціатори і розробники закону серед можливих варіантів наповнення державного бюджета обрали чи не найгірший – підвищення податкового тиску саме на "білий" бізнес та офіційно зайнятих українців. В той же час значно менш болючим для суспільства могло би стати незначне підвищення податку на додану вартість, що розподілило би "тонким шаром" податковий тиск на всіх жителів України.

 

В Спілці українських підприємців та Федерації роботодавців України підкреслюють, що стабільна та передбачувана податкова політика – це, насамперед, робочі місця та сплата податків в бюджет країни.

Сьогодні варто зосередитись на зниженні адміністративного навантаження та детінізації бізнесу без втручання держави в роботу "білих" підприємств.

Податки та збори, їх ставки не можуть змінюватися заднім числом. Це підриває довіру бізнесу до влади та суперечить положенням Податкового кодексу.

На їхню думку, для збільшення надходжень державного бюджету варто, серед іншого, скоротити видатки держави та переглянути мінімальну заробітну плату, яка не відповідає фактичним виплатам на ринку праці.

 

За оцінками експертів Європейської Бізнес Асоціації, прийняття законопроєкту № 11416-д замість очікуваних додаткових надходжень до бюджету може призвести до розширення тіньового сектору економіки, прискорення закриття бізнесів, перенесення капіталів за кордон. Через збільшення податкового навантаження та необхідність утриматися на конкурентному рівні підприємства вимушені будуть знижувати витрати. До того ж, будь-яке підвищення податків впливатиме саме на доброчесний бізнес.

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Ноябрь 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Окт    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.