Як реформувати військово-промисловий комплекс України – думки експертів

Сьогодні в ІА «Укрінформ» відбувся круглий стіл «Шляхи реформування та розвитку українського військово-промислового комплексу». Ініціатором цього заходу виступила ГО «Центр сприяння обороноздатності України». круглий стол Експерти, представники оборонних підприємств, профільних бізнес-асоціацій та представники громадськості обговорили стан та можливі шляхи розвитку українського ВПК, ключові напрямки його реформування. Зокрема були презентовані законодавчі ініціативи напрацьовані громадським та експертним середовищем, які спрямовані на стимулювання інвестицій , створення нових виробництв та підвищення експортного потенціалу у сфері озброєнь.

Соколов 1

- Обороноспроможність є одним з ключових факторів суб’єктності держави. Українське громадянське суспільство відіграє активну роль у нагляді за оборонною політикою, але, зовсім не задіяне в контролі і розвитку ВПК України. В цьому секторі безпеки, вплив громадськості і експертного середовища суттєво обмежений, оскільки владні інститути продовжують чинити опір, часто посилаючись на нагальні пріоритети безпеки, - зауважив у вступному слові голова ГО «Центр сприяння обороноздатності України» Михайло Соколов.

- Систематичні корупційні скандали в сфері діяльності «Укроборонпрому», запланована масштабна приватизація, серед об’єктів якої є й значна частина підприємств задіяних в воєнно-промисловому комплексі України зобов’язує громадянське суспільство підвищити свою спроможність впливати на оборонну політику України, ставши більш обізнаним у здійсненні нагляду; більш досвідченим у роботі з парламентом та іншими наглядовими установами в сфері військово-промислового сектору економіки України.

соколов 2

І сьогодні ГО «ЦЕНТР СПРИЯННЯ ОБОРОНОЗДАТНОСТІ УКРАЇНИ» виносить на розгляд конкретний законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розвитку військово-промислового комплексу України» Як зауважив Анатолій Пінчук - президент ВГО «Українська стратегія», заступник голови правління «Центру сприяння обороноздатності України» – цей законопроект спрямован на реформування системи управління ВПК, а також створення центрального органу влади, який би опікувався розвитком ВПК. Запрпоновано було створити Міністерства з питань розвитку стратегічної промисловості та інновацій у сфері безпеки та оборони.

Учасники круглого столу підтримали ідею створення нового органу державної влади, звернувши увагу на необхідність розмежування регуляторних (міністерство) та чисто управліньских функцій (наприклад холдінг "Укроборонпром). Також промисловці, які кожен день стикаються з реаліями україньскої "оборонки" звернули увагу на деякі аспекти, які потрібно взяти до уваги при реформуванні галузі.

Зокрема, керівник ТОВ «КОРТ» Вадим Кодачигов звернув увагу на необхідність формування програми розвитку української армії для прогнозування внутрішнього ринку та необхіднысть дерегуляції Служби експортного контролю. в плані спрощення процедур.

Учасники круглого столу майже одноголосно підтримали нагальну необхідність законодавчого урегулювання нових реалій у сфері оборонного виробництва, створення нового органу, який буде регулювати певні прозорі "правила гри" на ринку озброєнь.