Неділя, 14 квітня 2024 року

Україна рекордно збільшила експорт картоплі, але є неприємний нюанс

За інформацією аналітиків EastFruit, у першому півріччі 2023 року, попри російську агресію проти України, українські фермери зуміли оновити рекорд експорту картоплі. Здавалося б, це чергова перемога, але ні. Швидше навіть навпаки – це індикатор серйозних проблем для стійкості цієї галузі. І ми нижче детально пояснимо чому, пишуть у Agroreview.
Однак почнемо з фактів і цифр. Експорт товарної картоплі з України за перше півріччя 2023 року склав 19,8 тис. тонн – абсолютний рекорд. Востаннє понад 10 тис. тонн картоплі за перше півріччя Україна експортувала 10 років тому, тобто 2013 року, коли експорт становив 14,7 тис. тонн.

Крім того, експорт картоплі за перші шість місяців 2023 року виявився у 2,3 раза вищим від минулорічного за такий самий період і в 3,8 раза вищим, ніж у середньому за останні п’ять років. Цифри мають чудовий вигляд, то в чому ж проблема?

А проблема в тому, про що ми вже багаторазово згадували. Високий експорт картоплі з України, як правило, збігається з величезними проблемами для виробників. І ось чергове підтвердження – графік цін на картоплю в перше півріччя.

Як бачимо, 16 центів США за кг – це оптова ціна картоплі наприкінці березня 2023 року. Для будь-якого фермера, який коли-небудь вирощував картоплю, очевидно, що вона не може перекрити витрат на її вирощування і навіть витрат на якісний посівний матеріал.

Друга погана новина – 91% рекордного обсягу експорту картоплі з України припав на одну країну – Молдову. Чому? Відповідь – низька якість.

“На жаль, в Україні більшість виробників картоплі не бачать різниці між сировиною і готовою продукцією. При цьому ті, хто інвестує в доопрацювання картоплі, нерідко виявляють, що вона має після доопрацювання навіть гірший вигляд, ніж до неї. А отже, починати потрібно з повного оновлення підходів до вирощування. На жаль, реакція галузі на зауваження щодо якості продукції зазвичай є абсолютно неконструктивною, і це призводить до того, що багато років поспіль виробники продовжують наступати на граблі низької якості, що робить українську картоплю “невиїзною”. А в умовах відсутності можливості експорту, ціни опускаються нижче за собівартість”, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Як приклад більш позитивних підходів він наводить виробників яблука, які мали ті ж самі проблеми в момент втрати доступу до ринку РФ. Однак вони змогли швидше перебудуватися, хоч у цій галузі виробничі цикли тривають набагато довше, ніж у картоплі. Як наслідок, Україна, яка раніше продавала яблуко тільки в одну сусідню країну, експортує його тепер по всьому світу, навіть у такі віддалені країни, як Сінгапур і Малайзія.

“Тих, хто скаже, що картоплю продавати на експорт складніше, ніж яблуко, і що Україна, як і раніше, не має доступу до ринку картоплі ЄС, я одразу хочу розчарувати – світова торгівля товарною картоплею зростає доволі швидко, а ось торгівля яблуком швидко знижується. А доступ до ринку сам не з’явиться – щоб отримати доступ до ринку, недостатньо критикувати уряд – потрібно працювати разом із ним і допомагати йому відкривати нові ринки збуту”, – вважає Андрій Ярмак.

На його думку, будь-який проєкт із вирощування картоплі в Україні, який від початку не планує експортувати хоча б 20% своєї продукції, буде приречений на збитки.

“Минулого сезону, та й цього теж, ціни на картоплю в Європі залишаються аномально високими. Однак українські виробники картоплі продовжують працювати собі у збиток. Україна імпортувала тисячі тонн цибулі з Узбекистану, який є найбільшим у світі імпортером картоплі для свіжого ринку. За перші п’ять місяців 2023 року Узбекистан імпортував у 20 разів більше картоплі, ніж Україна експортувала всього. Однак до Узбекистану українські картоплярі не експортували жодної тонни картоплі. Галузі, яка претендує на щорічне виробництво мільйонів тонн товарної продукції, варто було б бодай мінімально витратитися на системну роботу з просування експорту та поліпшення доступу до ринків”, – каже експерт ФАО.

Цього сезону ціни на картоплю в Україні знову залишаються критично низькими та знову б’ють антирекорди. При цьому ціни на картоплю в Польщі вже майже вдвічі вищі, ніж в Україні. Відповідно, фермери України знову прогнозують доволі складний сезон по картоплі.

Метки: картопля

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.