Вартість навчання, особливо фахової передвищої та вищої освіти, досить висока. Студенти, які навчаються далеко від дому, повинні оплачувати ще й вартість проїзду та проживання. Окремі витрати припадають на канцелярські матеріали, підручники тощо.
Звісно, можна вступити на бюджет та отримувати стипендію. Та для цього треба продемонструвати високу успішність з усіх предметів, для вступників до вишів – скласти НМТ на високі бали. Щоб підготуватися до вступу, можна займатися з репетитором. За допомогою платформи BUKI знаходьте репетитора з будь-якого потрібного предмета.
Цікавить, у скільки може обійтися здобуття освіти на різних рівнях, – читайте статтю.
Навчання дитини в школі: чи дорого коштує
У державних навчальних закладах освіта, зрозуміло, безкоштовна. Однак є чимало додаткових витрат. Щороку батьки мають зібрати дитину до школи й придбати одяг та взуття, зошити та канцелярське приладдя, додаткові підручники та довідники (за потреби).
Середня вартість одягу, включаючи святкову форму, спортивний костюм, взуття для фізкультури тощо, на початок 2024-2025 навчального року складала 8 000-10 000 грн. За канцелярський набір разом з додатковими матеріалами доводиться платити приблизно до 2500 грн на рік. Тобто орієнтовна вартість підготовки до школи – 10 000-12 000 грн.
А якщо говорити про підготовку інтелектуальну, то до суми витрат варто включити також заняття з репетиторами. Середня вартість приватного уроку в Україні складає близько 300 грн. Найчастіше шукають репетиторів з англійської мови та математики. За місяць занять з 2-3 предметів треба віддати близько 5000 грн, якщо у дитини немає додаткових гуртків. Хоча репетитори – це в рази дешевше, ніж контрактна форма освіти у вишах та коледжах.
Яка ціна навчання в коледжах України?
Вартість значною мірою залежить від напряму підготовки, престижності та форми власності навчального закладу (державний чи приватний), а також форми здобуття освіти – стаціонарної чи заочної. Орієнтовна середня ціна за очне навчання у коледжі становить близько 22 000 грн. Що стосується заочної форми (можлива не для всіх спеціальностей), то ця цифра вдвічі нижча – близько 12 000 грн.
Ціни можуть кардинально відрізнятися залежно від закладу освіти. Наприклад, одним із найдорожчих в Україні є Київський хореографічний коледж. Його випускники здобувають ступінь бакалавра. Ціна року навчання на денній формі – 55 000 грн, на заочній – 30 000 грн. З-поміж інших коледжів з високою вартістю навчання:
- Фаховий коледж Київського інституту бізнесу та технологій
- Фінансово-правовий коледж від ІТ СТЕП Університету
- Міжнародний фаховий коледж моди і дизайну КАПМ
- Медичний коледж НМУ імені О. Богомольця
- Морський фаховий коледж ХДМА
Вартість року навчання у зазначених закладах коливається від 25 000 до 46 000 грн на стаціонарі.
До речі, вартість навчання після 9 класу може бути нижчою, ніж після 11 класу. Так, в Ужгородському торгівельно-економічному коледжі ДТЕУ середня ціна після 9 класу – 22 000 грн/рік, а після 11 класу – 25 000 грн/рік.
Водночас в Україні чимало коледжів, де вартість освіти є нижчою, ніж 20 000 грн на рік. Наприклад, Білоцерківський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж (18 500 грн), Житомирський автомобільно-дорожній фаховий коледж НТУ (18 000 грн), Харківський коледж будівництва, архітектури та дизайну (17 800 грн), Чернівецький фаховий коледж бізнесу та харчових технологій (16 200 грн), Київський авіаційний фаховий коледж (15 700 грн) та інші.
Вартість навчання в українських університетах
Ціна за навчання у вишах залежить як від престижності вишу, так і власне спеціальності. Опираючись на статистичні дані порталу osvita.ua, можна назвати цифру середньої вартості вищої освіти в Україні. І це 28 547 грн/рік. Зауважимо, що інформація зібрана на основі даних за 2024-2025 навчальний рік.
У розрізі спеціальностей найдорожчими напрямами є:
- стоматологія
- медицина
- педіатрія
- медична психологія
- системний аналіз
- інженерія програмного забезпечення
- міжнародні відносини
- міжнародне право
- право
- журналістика
- морський та внутрішній водний транспорт
- менеджмент
- маркетинг
- фінанси і банківська справа
Загалом діапазон вартості навчання на цих спеціальностях має межі від 30 000 до 49 000 грн. І йдеться про середню вартість.
Одними з найдешевших програм підготовки можна вважати:
- суднобудування
- металургію
- агрономію
- агроінженерію
- будівництво та цивільну інженерію
- харчові технології
- електроенергетику
- енергетичне машинобудування
- відновлювані джерела енергії та гідроенергетику
- прикладну механіку
- матеріалознавство
- цивільну безпеку
Цінова лінійка вартості контракту на цих напрямах стартує від 15 000 до 23 000 грн.
Щодо закладів освіти, то рейтинг найдорожчих державних університетів очолюють: КНУ імені Тараса Шевченка, Києво-Могилянська академія, Національний медичний університет імені Олександра Богомольця, КПІ ім. Ігоря Сікорського, ЛНУ імені Івана Франка, НЮУ імені Ярослава Мудрого.
До прикладу, середня вартість року навчання на бакалавра у Києво-Могилянській академії складає близько 60 000 грн, у НМУ імені О. Богомольця – близько 45 000 грн, у КНУ імені Шевченка – близько 40 000 грн, у ЛНУ імені Івана Франка – орієнтовно 35 000 грн. Середня ціна проживання у гуртожитках цих університетів – 750 грн/місяць.