Неділя, 21 квітня 2024 року

Сині джинси будуть менше шкодити довкіллю

Матеріалознавці створили новий фермент, який допоможе знизити шкідливий вплив на довкілля від фарбування джинсової тканини у синій колір. Отриманий з ферменту барвник фарбує не гірше за ті, що використовуються зараз, але не потребує великої кількості хімікатів, води та електрики на фарбування. Про це науковці розповіли у журналі Nature Communications.

джинси

Як джинси шкодять довкіллю?

Єдиний спосіб пофарбувати джинси у синій колір сьогодні — це барвником індиго. Але його використання у фарбуванні вимагає жорстких відновників, які шкодять здоров'ю працівників фабрик з виробництва одягу, а потрапляючи у довкілля, забруднюють ґрунти й воду. Крім того, велика кількість ресурсів, зокрема води, яка необхідна при фарбуванні, веде до додаткових викидів вуглекислого газу, що як парниковий газ сприяє глобальному потеплінню. І в надії знайти барвник, який не позбавить джинси кольору, але і знизить їхній тиск на довкілля, попрацювали науковці Данського технічного університету.

 

Чим кращий фермент?

Дослідники звернули увагу на молекулу-попередницю індиго — індикан, яка сама по собі барвником не є, але містить індиго, який можна «активувати» одразу на тканині і забарвити її. Основною проблемою з індиканом було те, що його неможливо видобувати у великих масштабах. Рішення науковці знайшли у гірчаку фарбувальному (Polygonum tinctorium), що є рослиною, з листя якої раніше видобували індиго. У рослині вчені виявили фермент індоксилглікозилтрансферазу, який модифікували, щоб він був стійким до органічних розчинників й довгого зберігання.

 

З цим ферментом дослідники змогли отримати індикан. Причому за їхніми оцінками, його вартість за масового виробництва із новим ферментом не набагато перевищуватиме вартість штучного індиго. Також майже не відрізнятиметься і технологія фарбування. Замість занурення у чани з барвником, тканину індиканом можна буде обприскувати. А замість агресивних хімікатів можна використовувати звичайне світло чи ферменти, як-от бета-глюкозидаза, що вже використовується, наприклад, у відбілювання тканин.

 

І світло, і ферменти розщеплятимуть індикан та одразу на волокнах тканини утворюватиметься індиго, що й зафарбує джинси. Так само як і при звичайному фарбуванні індиго, колір можна посилити, нанісши нові шари індикану й обробивши тканину. Але головне, що на відміну від сучасного методу фарбування, індикан скоротить шкідливий вплив цієї індустрії на довкілля до 92 відсотків, лише незначно збільшивши витрати.

Джерело: nauka.ua

Метки: джинси

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.