Що таке мультитул і звідки він узявся?

 

Читать на русском

Отже. Мультитул. Він же – мультиінструмент.
І справді, коли ми говоримо про мультитули, то, як правило, маємо на увазі такий гібрид кропу і штопора. Тобто плоскогубців та багатофункціонального складаного ножа. Плюс деякого набору додаткових інструментів. І все - у форматі компактного складаного ножа, який легко міститься в кишені, сумці або бардачку автомобіля.
І це не дивно, якщо згадати історію того, як цей тип інструменту з'явився.

Як мультитул з'явився на світ?

А справа була така:
Ідея об'єднати в одному інструменті декілька, загалом, не нова. Перші складані багатофункціональні ножі були відомі вже у давніх римлян. Але винахідником того, що зараз прийнято називати саме мультитулом, повсюдно вважається американський інженер-механік і за сумісництвом, як це в американців прийнято, бізнесмен Тім Лезерман. Він же – голова ради та засновник широко відомої у світі приватної компанії Лезерман.

Так ось, на питання як саме його догодило зробити свій винахід, Лезерман зазвичай розповідає історію про те, як у 1975-у році він разом із молодою дружиною вирушив у самодіяльну подорож Європою.

Діставшись Амстердама, пара за 300 доларів купила там уживаний десятирічний Фіат 600, на якому і продовжила свою подорож континентом. Фіат 600 – героїчна машина, якщо ви з нею не знайомі, то, мабуть, добре знаєте його радянського спадкоємця – горбатий Запорожець.

Загалом, як ви розумієте, «автопригоди» молодого подружжя Лезерманів у Європі були досить гостросюжетними. Фіат регулярно виходив із ладу. Тіму постійно доводилося в ньому щось підкручувати. А з усього інструменту він мав із собою лише багатофункціональний ніж.
Який приніс чимало користі. Якби не одне «але». Лезерман згадує, що всю поїздку йому дуже не вистачало плоскогубців. І саме тому вже тоді в нього народилася мрія про такий самий швейцарський ніж, тільки з плоскогубцями.

Мабуть, до кінця поїздки ця мрія перетворилася на справжню «ідею фікс». Інакше ніяк не пояснити той факт, що після повернення на батьківщину Тім Лезерман взявся за розробку інструменту своєї мрії. Він щось креслив, малював, робив моделі з картону та фанери.

І ось, як виявилося, в чому Тіму не можна відмовити, то це в завзятості. Розробка інструменту зайняла шість років. Ще два роки минуло доки не було знайдено першого замовника і перші серійні мультитули побачили світ.

Світовий успіх мультитулу

Як бачите, шлях від зібраного в домашній майстерні прототипу до серійного екземпляра був пройдений дійсно великий. У США багато автомобілістів, а ще там багато людей, які щось роблять і лагодять своїми руками.

Не важко зрозуміти, що саме людям такого типу винахід Лезермана мав обов'язково здатися цікавим. 1983 року компанія продала свої перші 200 мультитулів. А до 1993-го вже продавала їх по два мільйони на рік. І це з урахуванням того, що ідею досить швидко підхопили та освоїли конкуренти, такі як Гребер, наприклад.

Так. Незважаючи на всі патенти та всіх адвокатів світу таку річ, як нова ідея, утримати в одній парі рук практично неможливо. Мабуть, по-своєму це добре.

Насправді, незважаючи на якийсь загальний принцип пристрою та компанування, мультитулів різних зараз існує досить багато. Багато з них продається і в українських інтернет-магазинах. Деякі з цих мультитулів пропонують і вітчизняні бренди.

Загалом, не заходьте на ножові інтернет-магазини, то не забувайте заглядати і в розділи з мультитулами. Зазвичай там можна знайти цілком непоганий набір корисних за цілком розумною ціною. Зверніть увагу. Чи даремно Лезерман намагався?

Читати по-українські

Что такое мультитул и откуда он взялся?

Итак. Мультитул. Он же – мультиинструмент.

И действительно, когда мы говорим о мультитулах, то, как правило, имеем в виду такой вот гибрид укропа и штопора. То есть плоскогубцев и многофункционального складного ножа. Плюс, некоторого набора дополнительных инструментов. И всё - в формате компактного складного ножа, который легко помещается в кармане, сумке или бардачке автомобиля.

И это не удивительно, если вспомнить историю того, как этот тип инструмента появился.

Как мультитул появился на свет?

А дело было так:

Идея объединить в одном инструменте несколько, в общем-то, не нова. Первые складные многофункциональные ножи были известны уже в древним римлянам. Но вот изобретателем того, что сейчас принято называть именно мультитулом повсеместно считается американский инженер-механик и по совместительству, как это у американцев принято, бизнесмен Тим Лезерман. Он же – председатель совета и учредитель широко известной в мире частной компании Лезерман.

Так вот, на вопрос как именно его угораздило совершить своё изобретение, Лезерман обычно рассказывает историю про то, как в 1975-м году он вместе с молодой женой отправился в самодеятельное путешествие по Европе.

Добравшись до Амстердама, пара за 300 долларов купила там подержанный десятилетний Фиат 600, на котором и продолжила своё путешествие по континенту. Фиат 600 – героическая машина, если вы с ней не знакомы, то, должно быть, хорошо знаете его советского наследника – горбатый Запорожец.

В общем, как вы понимаете, «автоприключения» молодей четы Лезерманов в Европе были довольно остросюжетными. Фиат регулярно выходил из строя. Тиму постоянно приходилось в нём что-то подкручивать. А из всего инструмента у него с собой был только многофункциональный нож.

Который принёс немало пользы. Если бы не одно «но». Лезерман вспоминает, что всю поездку ему дико не хватало плоскогубцев. И именно поэтому уже тогда у него родилась мечта о таком же швейцарском ноже, только с плоскогубцами.

Видимо, к концу поездки мечта эта превратилась в настоящую «идею фикс». Иначе никак не объяснить тот факт, что по возвращении на родину Тим Лезерман принялся за разработку инструмента своей мечты. Он что-то чертил, рисовал, делал модели из картона и фанеры.

И вот, как оказалось, в чём Тиму нельзя отказать, так это в упорстве. Разработка инструмента заняла шесть лет. Ещё два года прошло пока не был найден первый заказчик и первые серийные мультитулы увидели свет.

Мировой успех мультитула

Как видите, путь от собранного в домашней мастерской прототипа, до серийного экземпляра был пройден действительно большой. В США много автомобилистов, а ещё там много людей, которые что-то делают и чинят своими руками.

Не трудно понять, что именно людям такого типа изобретение Лезермана должно было обязательно показаться интересным. В 1983 году компания продала свои первые 200 мультитулов. А к 1993-му уже продавала их по два миллиона в год. И это с учётом того, что идею довольно быстро подхватили и освоили конкуренты, такие как Гребер, например.

Да. Несмотря на все патенты и всех адвокатов мира такую вещь, как новая идея, удержать в одной паре рук фактически невозможно. Пожалуй, по своему это хорошо.

На самом деле, не смотря на некий общий принцип устройства и компоновки, мультитулов разных на данный момент существует довольно много. Множество из них продаётся и в украинских интернет-магазинах. Некоторые из этих мультитулов предлагаются и отечественными брендами.

В общем, не заходите на ножевые интернет-магазины, не забывайте заглядывать и в разделы с мультитулами. Обычно там можно найти вполне неплохой набор полезнях по вполне вменяемой цене. Обратите внимание. Зря что ли Лезерман старался?

Метки: мультитул