Вівторок, 18 червня 2024 року

Прикладна астрономія: сьогодні 21 червня – День літнього сонцестояння

Сьогодні, 21 червня о 12:13 за Київським часом Земля досягне так званої "точки літа" - літнього сонцестояння. Це перший день астрономічного літа, і найдовший світловий день року у Північній півкулі. Цього дня сонячний диск досягає максимально високого положення над горизонтом у нашій півкулі, а тому аби йому пройти ввесь небосхил, потрібно найбільше часу (в Україні це 16 годин 33 хвилини).

Північний тропік - це умовна лінія на карті, яка власне і показує, де сонячний диск досягає своєї максимальної висоти над горизонтом у Північній півкулі. О 12:13 за Київським часом Сонце буде прямо над ним.

Якщо Ви в цей час перебуватимете в Гавані, Асуані чи на Тайвані, то помітите, як флагштоки, колони або рівні споруди не будуть відкидати тінь Сонця, бо воно буде вертикально над ними.

У Південній півкулі цього разу все навпаки: ночі стають довгими, а дні - короткими, і починається астрономічна зима. Антарктида практично повністю занурюється в полярну ніч, в той час як в Арктиці навпаки, настає довгий полярний день. Для Північної півкулі день літнього сонцестояння - це ще й період "Білих ночей" - дуже цікавого астрономічного явища, коли ввечері Сонце хоч і сідає за горизонт, але його промені дістаються верхніх шарів атмосфери, і освітлюють їх, і при цьому освітленість дуже висока. Білі ночі спостерігають у Північній півкулі між 66 та 58 північними паралелями. Щоправда на широті 58-59° пн.ш. "білі ночі" значно темніші, і є радше подобою тих, справжніх, які можна спостерігати північніше 59 північної паралелі. Найкраще їх можна спостерігати саме в тих, містах, які лежать в цьому проміжку - Гельсінки (Фінляндія), Осло (Норвегія), Стокгольм (Швеція), Рейк'явік (Ісландія), Анкорідж (Аляска, США) та Готгоб (Гренландія). На широті Києва, Праги, Калгарі та Ванкувера (50° пн.ш.) "білих ночей" не буває.

Але Ви зможете переконатися в тому, настільки минула ніч була короткою. В Києві сонце зійшло о 4:46 ранку, а зайде о 21:14. Але відніміть від цього часу дві години сутніків (перед сходом в перед заходом Сонця), і Ви помітите, що ніч із 20 на 21 червня тривала насправді трохи більше 5 годин. Наступна ніч, з 21 на 22 червня вже буде на 48 секунд довшою, а день 22 червня відповідно коротшим.

Та чи завжди літнє сонцестояння було 21 червня? В старих радянських підручниках з географії та астрономії можна знайти дату 22 червня, яку часто передруковують навіть у сучасних шкільних підручниках з географії та астрономії, але літнє сонцестояння вже як мінімум 120 років не настає 22 червня. Однак заради справедливості варто зазначити, що колись воно дійсно наставало 22, а ще раніше навіть 23 червня. Коли Ератосфен в день літнього сонцестояння спостерігав за дном колодязя в стародавньому Асуані (Єгипет), аби виміряти розміри Землі, скоріше за все в перерахунку на наш календар, це було не 21 червня як зараз, а 22, або ж навіть 23 червня, оскільки 2700 років тому літнє сонцестояння припадало саме на дві доби пізніше, ніж зараз. Вже через 1200 років літнє сонцестояння буде наставати 20 червня.

Вся справа у прецесії Землі. Це особливий рух нашої планети, коли Земна вісь проходить по колу за 25700 років (в нашій спільноті ми неодноразово розповідали про вплив процесії Землі). Тому бачимо, що 22 червня насправді вже давно не є днем літнього сонцестояння, і така дата в підручниках є помилковою. Та й наступний день (22 червня) вже буде трішки меншим ніж сьогоднішній.

Але чому ж тоді літо тільки починається? Поступове скорочення дня мало б означати і зменшення тепла, але ж ми чудово знаємо що в липневі та серпневі дні спека сильніша ніж в червні, незважаючи на те, що вони таки коротші за свою тривалістю. Причину цього "феномену" слід шукати в нашій атмосфері. Під високими кутом Сонця повітряні маси в нашій півкулі тільки но почали розігріватися, і їх температура буде лише зростати. Простіше кажучи, літні температури будуть йти вгору саме через поступове нагрівання атмосфери Землі, і навіть скорочення дня не може зупинитися цей процес. Саме тому 21 червня не є днем максимальних температур.

За даними метеослужб в Україні 21 липня в середньому є теплішим за 21 червня, і причиною цього є атмосфера, а не кут Сонця, як могло б здатися. Саме тому день літнього сонцестояння є першим днем астрономічного літа, а в деяких народів був навіть початком року, а не днем максимальних температур.

Наскільки  Сонце високо сьогодні над горизонтом Ви зможете переконатися, якщо на вулиці приблизно о 13:00 вкажете на нього рукою. Вона буде піднята повністю догори. Звісна річ, в Україні сьогодні кут Сонця не 90°, та все ж він буде найбільшим серед усіх днів року. Наприклад 21 грудня ополудні ваша рука, яка б вказувала на Сонце, мала б майже горизонтальне положення.

Втім, як би там не було, але літо лише починається! Попереду довгі і теплі літні дні. Звісно ми хочемо побажати всім вам, аби воно принесло нам омріяний мир і перемогу над ворогом! Однак поки що ми цей шлях лише проходимо. Тому будемо вірити що це літо таки буде для нас переможним! Всіх з першим днем астрономічного літа!

Джерело

Метки: солнцестояние

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Июнь 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Май    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.