Прем’єр і Аваков хочуть дати можливість Зеленському вводити надзвичайний стан — це суперечить Конституції

На нараді 18 березня прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив розробити законопроект, який дозволив би президенту запроваджувати надзвичайний стан в країні без погодження Верховної Ради. Потім він пішов далі та запропонував органам державної влади «делегувати» одне одному свої повноваження. Це суперечить Конституції України.

Так, Шмигаль доручив Мін’юсту розробити законопроект «на уповноваження президента України вводити надзвичайний стан у разі неможливості зібратися і працювати Верховної Ради України».

 

«На той випадок, якщо Рада вже унеможливлена збиратись, хтось в державі має право оголошувати надзвичайний стан», — сказав він.

 

До пропозиції «передавати повноваження» долучився міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

Прем'єр пояснив таку ініціативу тим, що через коронавірус може бути забокована робота Ради, уряду або президента.

«Погоджуюсь з пропозицією міністра внутрішніх справ розробити законопроект, який на час епідемії коронавірусу дасть змогу державним органам влади делегувати свою частину повноважень іншому органу державної влади для прийняття критично важливих для життєдіяльності країни рішень», — сказав Шмигаль.

 

Він запевнив, що таке рішення «не має на меті узурпацію влади».

 

Однак такі пропозиції абсолютно незаконні, бо вичерпні повноваження президента України, Кабінету міністрів та Верховної Ради прописані в Конституції України, і вони не мають права «делегувати» їх іншим органам влади.

 

Стаття 6. Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.

 Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

 Стаття 106. Президент України не може передавати свої повноваження іншим особам або органам.

 

Оголосити надзвичайний стан в Україні може президент своїм указом, який повинна затвердити Верховна Рада — стаття 85 Конституції. Ця процедура записана в Конституції і її не може змінити жоден законопроект, розроблений Мін’юстом чи будь-ким іншим.

 

Єдина можливість зміни процедури — внесення змін до Конституції двома третинами від складу парламенту, тобто необхідно 300 голосів депутатів. Більш того, прем’єр-міністр України, Мін'юст та Арсен Аваков не мають повноважень пропонувати законопроекти щодо зміни Конституції України.

 

Стаття 154. Законопроект про внесення змін до Конституції України може бути поданий до Верховної Ради України Президентом України або не менш як третиною народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.

 

Зазначимо, що під час цього засідання Ради народний депутат Володимир Ар’єв вказав Денису Шмигалю саме на це.

«Є конституційні розподіли між гілками влади, і закон не може заміняти пряму дію Конституції України», — сказав він.

Також цю ініціативу прокоментував глава фракції «Голос» Сергій Рахманін, який нагадав, що президент має вичерпний перелік повноважень і не може отримати нові від іншого органу влади.

«Довільне передавання повноважень — це і називається узурпацією влади», — наголосив він.

Павло Калашник

Громадське

 

Метки: президент, ЧП