Поширений вірус виявився здатним викликати рак

Вчені з Медичної школи Каліфорнійського університету в Сан-Дієго виявили, що поширений серед людей вірус виявився здатним пошкоджувати хромосоми і викликати рак. Результати роботи опубліковані у журналі Nature.

cancer

Вважається, що вірусом Епштейна-Барр протягом життя інфікується до 90 відсотків людської популяції, причому більшість заражень відбувається ще в дитинстві. Патоген може проникати в організм через рідини, в першу чергу слину, наприклад, при поцілунках, пиття з одного келиха або при використанні тих самих столових приладів. ВЕБ здатний викликати інфекційний мононуклеоз, але найчастіше не виявляється. При цьому він зберігається в тілі господаря на все життя, стаючи латентним або неактивним, а іноді знову активуючись.

У новій роботі фахівці простежили, як вірус взаємодіє з геномом, щоб забезпечити свою життєздатність, одночасно викликаючи рак і знижуючи здатність організму придушувати його.

Автори зосередили свою увагу на вірусному білку EBNA1, який зберігається в інфікованих клітинах. Попередні дослідження показали, що EBNA1 пов’язується з певною геномною послідовністю у гені вірусу в процесі відтворення. Тепер було виявлено, що EBNA1 також пов’язує ВЕБ-подібні послідовності у тендітній ділянці на 11 людській хромосомі. При збільшенні кількості білка у цій хромосомі відбувається розрив. Разом з тим, EBNA1 пригнічує ген р53, який відповідальний за поділ і загибель клітин, а також не дає утворюватися раковим пухлинам.

Потім дослідники вивчили дані секвенування всього геному для 2439 випадків раку за 38 типами пухлин. З’ясувалося, що ракові пухлини за наявності ВЕБ демонструють вищі рівні аномалій 11 хромосоми, а у разі раку голови та шиї ця кореляція дорівнювала 100 відсоткам.
Джерело: Т4

Метки: вирус, рак