Поліомієліт перемогли у світі, але чому він можливий в Україні?

У Чернігівській області щепленням від поліовірусу охоплено 53,6% дітей віком до року

Поліомієліт – страшна інфекційна хвороба. Ліків від неї не існує, а в основній групі ризику – діти до 5 років.
Захворювання, збудником якого є поліовірус, передається від людини до людини через фекалії або слину. Заразитися є вірогідність через брудні руки, їжу та воду.

Суто «дитячим» поліомієліт теж вважати не можна, адже хворіють і дорослі. Поліовірус вражає центральну нервову систему, що призводить до паралічу, а значить інвалідності на все життя або смерті.

Порятунок? Людство поки що нічого ефективнішого, ніж вакцинація, не винайшло.

изображение_viber_2021-10-16_17-16-52-844

Ще зовсім трішечки – і Ротарі разом з партнерами здолають поліомієліт

У 1985 році Всесвітня організація Ротарі кинула серйозний виклик одній з найнебезпечніших хвороб. Ротарійці розпочали тоді програму «Стоп Поліо», а у 1988 році утворили Глобальну ініціативу боротьби з поліомієлітом, яка сьогодні включає Всесвітню організацію охорони здоров’я, Центри США з контро­лю та профілактики захворювань, Дитячий Фонд ЮНІСЕФ, Фонд Білла та Мелінди Ґейтсів, Глобальний Альянс щодо вакцин та Ротарі Інтернешнл. Це – ключова глобальна багаторічна програма ротарійців всього світу. Спільними зусиллями, велика роль у цьому звичайно ж Фонду Білла та Мелінди Гейтсів, вдалося майже повністю викорінити вірус на планеті. За останні 33 роки кількість випадків захворювань знизилася на 99,99 відсотка! На одному з рекламних плакатів Білл Гейтс показує жестами пальців усім нам, що залишилося ще зовсім трішечки і поліомієліт буде подолано. У цій кампанії «We are This close / Ми дуже близько» взяли участь і актор Джекі Чан, і багато інших світових видатних особистостей.

изображение_viber_2021-10-16_17-15-03-204

Ротарійці внесли та залучили понад 2,1 мільярда доларів і безліч волонтерських годин для захисту майже 3 мільярдів дітей в 122 краї­нах від поліомієліту.

Під гаслом Ротарі «End Polio Now / Покінчити з поліо тепер» відбуваються численні заходи по всьому світу. Тисячі членів Ротарі Клубів ведуть діяльність пліч-о-пліч з працівниками охорони здоров’я з вакцинації дітей у країнах, що постраждали від поліо. Також залучають колег-волонтерів, допомагають з транспортуванням вакцини і надають іншу матеріально-технічну підтримку.
У 2020 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила Африку повністю вільною від поліо­вірусу дикого типу. І це був історичний момент для африканського континенту, і перемога для всіх ротарійців.

изображение_viber_2021-10-16_17-16-52-276

Поліомієліт в Україні

На початку вересня українське Міністерство охорони здоров’я підтвердило випадок паралічу у півторарічної дитини з Рівненської області – хворобу викликав дериват вакцинного штаму поліовірусів 2 типу (Sabin 2).
Як повідомляє пресслужба МОЗ, батьки хворої дитинки свідомо відмовились від щеплень, передбачених медичними стандартами, через релігійні переконання.

Стоп Поліо! End Polio Now!

изображение_viber_2021-10-16_17-16-51-800

Цей прикрий випадок захворювання маленької дитини з Рівненщини став поштовхом до відновлення активності всіх Ротарі Клубів України в розповсюдженні правдивої актуальної інформації щодо поліомієліту, важливості планових щеплень поліовакциною та збору коштів на продовження боротьби з однією з найпідступніших хвороб людства.
В Україні про зараження поліо­мієлітом востаннє повідомляли у 2015 році: двоє дітей з Закарпаття заразилися вакцино-спорідненим вірусом, внаслідок чого їх паралізувало, але вони змогли одужати.
Тоді, в 2015-му, за рішенням Ротарі Інтернешнл було відновлено роботу Національного Комітету
Поліо Плюс Ротарі в Україні, до якого входять 25 членів, серед них лікарі різних спеціальностей. Плюс є координатори в Ротарі Клубах.

Голова Комітету Сергій Завадський:

– Національний Комітет Поліо Плюс Ротарі в Україні дуже стурбований повідомленням МОЗ України про випадок поліомієліту – паралічу в 1,5-річної дитини на Рівненщині.

изображение_viber_2021-10-16_17-16-54-468

Це вкотре підтверджує підступність цього смертельно небезпечного вірусу, а також те, що лише достатній рівень охоплення вакцинацією всіх дітей у країні (до 95%) може убезпечити від подібних випадків.

– Сумно, – каже Сергій Завадський, – що маючи в наявності достатню кількість поліо-вакцин в Україні, лише 53% дітей віком до 1 року отримали згідно з графіком щеплень 3 дози вакцини.

За даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні рівень охоп­лення щепленнями від поліомієліту (дітей до 1 року, поліо-3) в 2021 році недостатній, за 8 місяців – лише 53%.

Найнижчі показники в Херсонській – 40,7%, Івано-Франківській – 42,2%, Закарпатській – 43,1%, Запорізькій – 46,2%, Харківській – 46,5%, в Одеській та Київській областях – 47,5%. На Чернігівщині щеп­ленням від поліомієліту охоплено 53,6% дітей віком до року.

– Умови пандемії коронавірусу не мають зупиняти планові щеплення. Захищаючи дітей від однієї хвороби, ми не маємо наражати їх на ризики від інших, ще більш небезпечних, – вкотре наполягає на тому, що єдиний спосіб убезпечити себе та своїх дітей від наслідків поліоміє­літу – це вакцинація, Голова Національного Комітету Поліо Плюс Ротарі Сергій Завадський.

– COVID-19 відсунув графік щеплень. Люди бояться зайвий раз ходити в поліклініки. Але при чому тут діти? Випадок із захворюванням на поліомієліт свідчить про важливість своєчасної вакцинації, – аналізує ситуацію ротарійка Марина Долженко, Голова дистриктного підкомітету Поліо, заслужений лікар України, завідувачка кафедри кардіології Національного університету охорони здоров’я України, доктор медичних наук, професор.

Марина Долженко

– Важливо розуміти, – акцентує Марина Долженко, – що в Україні сьогодні захворювання на поліомієліт дає 2 тип вірусу, тож обов’язково треба вакцинувати дітей прививкою Імовакс Поліо, яка захищає від трьох типів вірусів.

Про те, що ліків від поліомієліту немає, і єдиний спосіб уберегти й урятувати дітей – це щеплення, чи не на кожному кроці наголошує Голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб НУОЗ України, Голова правління ГО «Батьки за вакцинацію» Федір Лапій, він давно співпрацює з ротарійцями в площині боротьби з поліомієлітом.

Сергій Завадський та Федір Лапій

На думку Федора Лапія, в Украї­ні дуже низький рівень обізнаності, і це лежить в основі сьогоднішнього нерозуміння – сучасні визначення поняття «поліомієліт», чим він зумовлений, що таке «спалах», які існують сучасні рекомендації задля його подолання.
Це означає, що роботи в українських ротарійців ще багато, і, передусім, просвітницької.

Олександра БІЛИЧ

P.S. Долучайтеся! Адже разом можна зробити набагато більше: endpolio.org rotary.org.ua #endpolio

изображение_viber_2021-10-16_17-15-03-709

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Дата приурочена до дня народження американського вченого, який винайшов вакцину проти цього захворювання.
Як пишуть історики, Доктор Солк працював «16 годин на день, сім днів на тиждень, роками». А сам вчений описував свої дослідження як «два з половиною роки нудної і тяжкої роботи».
Першою дитиною, яка офіційно отримала вакцину від поліомієліту, став 6-річний хлопчик Ренді із Вірджинії, це сталось у 1954 році.
«Голос Америки» приніс радісну новину в Європу.
12 квітня 1955 року в Університеті Мічигану доктор Томас Францис оголосив вакцину від поліомієліту «безпечною та ефективною».
Коли Солка запитали, кому належить вакцина, він відповів: «людям», і ніколи не реєстрував патенту на свій винахід.
Через кілька років у світі створили іншу – оральну – вакцину від поліомієліту. Дякуючи цим двом препаратам захворювання людей на поліомієліт на планеті скоротилось на 99,99%.
У День боротьби з поліомієлітом світова медична спільнота закликає звернути увагу на захворювання та його профілактику.
Україна досі в переліку країн, де через низький рівень охоплення щепленнями є високий ризик спалаху поліомієліту.

изображение_viber_2021-10-16_17-14-49-124 изображение_viber_2021-10-16_17-16-51-432 изображение_viber_2021-10-16_17-16-52-057 изображение_viber_2021-10-16_17-16-52-458 изображение_viber_2021-10-16_17-16-52-665