Четвер, 18 липня 2024 року

Побудова бухгалтерського балансу

Баланс (звіт про фінансовий стан) — це основний звітний документ, який показує матеріально-майнове становище підприємства за звітний період. Складається він в обов'язковому порядку всіма суб'єктами підприємницької діяльності та має на меті якомога повніше розкрити правдиву інформацію щодо фінансового стану компанії або юрособи. Розбираємось, з чого складається баланс та як він будується.

баланс1

Загальні правила

Баланс — це таблиця

Виглядає цей звіт як таблиця, де ліва колонка — «Активи», а тобто власність підприємства, борги різних осіб та доходи, а права — «Пасиви», джерела формування господарських засобів, зобов'язання, витрати та борги компанії. Можлива і вертикальна форма побудови звіту, де спочатку відображається колонка з активами, а нижче — з пасивами.

Звіти формуються за МСФЗ та МСБО

Будь-який звіт складається з урахуванням або Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ), або Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (МСБО). Ці положення не є чіткими правилами, а швидше принципами та рекомендаціями щодо заповнення звітності. Наразі, згідно з Законом «Про бухгалтерський облік», банки, фінансові установи, пенсійні фонди, емітенти цінних паперів, ПАТ та великі підприємства зобов'язані складати звіти за МСФЗ, а всі інші суб'єкти — за бажанням.

Актив = Пасив

Підсумок активу або пасиву — це валюта балансу. Загальна сума активів повинна дорівнювати сумі пасивів. Ця умова є обов'язковою для правильного складання звіту. Зумовлено це тим, що в двох частинах балансу однакові цінності згруповані за різними ознаками, а кожна група таких матеріалів та фінансових ресурсів в активі має власне джерело формування, прописане в пасиві.

баланс2

Склад звіту про фінансовий стан

1. Актив

Необортні активи. Майно, яке неодноразово застосовується в діяльності підприємства. Це нематеріальні активи, основні засоби (ТЗ, станки, техніка тощо), дебіторська заборгованість (коли хтось винен компанії кошти), фінансові інвестиції, інвестиційна нерухомість тощо.

Оборотні активи. Гроші та майно, які повинні бути реалізовані впродовж року та/або одного операційного циклу. До таких належать запаси, дебіторська заборгованість, грошові кошти, майбутні витрати, поточні фінансові інвестиції та інше.

2. Пасив

Власний капітал. Особисті кошти компанії та залишкова вартість її активів після погашення боргів. У цей розділ записують дані про пайовий, додатковий, резервний, неоплачений та вилучений капітал, а також про нерозподілений прибуток та капітал у дооцінках.

Довгострокові зобов'язання. Борги підприємства за отриманими позиками, які не є поточними. Це відстрочена податкова заборгованість, довгострокові кредити банків, забезпечення та цільове фінансування.

Поточні зобов'язання. Наявна заборгованість підприємства перед кредиторами, у тому числі й перед працівниками. Серед такої — короткострокові кредити банків, заборгованість за товари/роботи/послуги, перед бюджетом та працівниками (виплата зарплати), а також майбутні доходи і наявні забезпечення. 

Зобов'язання, пов’язані з необоротними активами, і утримуваними для продажу, та групами вибуття. Борги в результаті продажу необоротних активів.

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Июль 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Июн    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.