Понеділок, 15 липня 2024 року

П’ять висновків зі звіту МАГАТЕ про ситуацію на Запорізькій АЕС

6 вересня Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) опублікувало звіт на 57 сторінок про ситуацію на Запорізькій АЕС, яку місія відвідала напередодні. У доповіді йдеться, що на станції порушено всі сім правил ядерної безпеки. LIGA.net обрала головні тези зі звітності МАГАТЕ, які свідчать, що Росія – найбільша загроза ядерної безпеки у Європі.

Місія МАГАТЕ приїхала на Запорізьку АЕС 1 вересня. Вона тривала недовго, більшість членів делегації, зокрема очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі, покинули електростанцію через дві години після приїзду. За даними Енергоатому, з 5 вересня на постійній основі на Запорізькій електростанції перебуває всього 2 із 14 членів місії. За словами Гроссі, навіть за ті години, що експерти перебували на станції, їм вдалося побачити "ключові речі".

Що у звітності

На АЕС порушена фізична цілісність. 3 вересня місія МАГАТЕ зафіксувала обстріл околиці Запорізької АЕС. Також експерти агентства виявили пошкодження в різних місцях станції, які могли вплинути на безпеку її конструкції, безпечну експлуатацію та спричинити загибель чи поранення людей.

Зокрема, на АЕС пошкоджена спеціальна будівля, в якій розміщено сховище відпрацьованого палива та контейнер із системою радіаційного контролю. Хто саме здійснював обстріли електростанції МАГАТЕ не уточнює.

На АЕС порушена працездатність систем безпеки. Персонал станції поінформував місію МАГАТЕ, що на АЕС продовжує працювати система безпеки, навіть попри бойові дії та пошкодження більшості ліній електромереж. Водночас також були пошкоджені азотно-киснева станція та допоміжні будівлі.

Крім цього, персонал поскаржився МАГАТЕ, що окупанти взяли під контроль територію АЕС і обмежують доступ до важливих об’єктів, зокрема, до бризкального басейну та аварійного центру для реагування на надзвичайні події.

Складні умови для персоналу. Співробітники АЕС в умовах російської військової окупації перебувають під постійним тиском і стресом, особливо через обмежену кількість персоналу, вказує МАГАТЕ. За оцінкою місії, через брак кадрів оперативні бригади на станції можуть чергувати по три зміни на добу.

Ще більше, на думку агенства, тисне на персонал присутність на станції російських військових, їхнього транспорту та представників Росатому, оскільки потенційно це створює ризики, що вони можуть втручатися в операційну роботу.

Нестабільний зв’язок. Ще з березня ані МАГАТЕ, ані Держатомрегулювання не контролюють ситуацію на станції. Згідно зі звітністю, зв’язок станції з ядерним регулятором, місцевою владою та навіть аварійними службами можливий тільки за допомогою мобільного телефону. Інколи, коли є інтернет, – й електронною поштою. Фізично перевірити ситуацію на ЗАЕС Держатомрегулювання не може, уточнюють автори звіту.

Проблеми з логістикою. За даними МАГАТЕ, Запорізька АЕС поки що забезпечена дизельним паливом на 98,5% від власних потреб. Втім, персонал станції повідомив МАГАТЕ, що у підприємства є складнощі з доставлянням на ЗАЕС палива та комплектовання для ремонту об’єктів електростанції й обслуговування пожежної техніки. Це ставить під загрозу працездатність важливих систем безпеки.

Що рекомендує МАГАТЕ

Місія МАГАТЕ встановила, що критичних ушкоджень, що впливали б на радіаційну безпеку на АЕС наразі не завдано. Перебите внаслідок обстрілів живлення станції компенсоване завдяки дизель-генераторам.

Утім, продовження обстрілів може призвести до катастрофи, попереджає агентство.

Через це МАГАТЕ вимагає припинити будь-які обстріли Запорізької АЕС, встановити навколо станції демілітаризовану зону та взяти обом сторонам конфлікту на себе зобов’язання підтримувати працездатність усіх ланцюгів постачання на станцію усіх необхідних товарів.

"Ситуація в Україні безпрецедентна. Це перший випадок, коли військовий конфлікт стався на об’єктах великої електростанції. Ядерна аварія може мати серйозні наслідки, як в країні, так і за її межами", – йдеться в документі.

Метки: Запорізька АЕС, МАГАТЭ

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Июль 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Июн    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.