Уповноважений Верховної Ради з прав людини розкритикував передбачене бюджетом на 2025 рік вилучення коштів з пенсійних рахунків внутрішньо переміщених осіб, наголосивши, що примусове вилучення пенсій без належної правової підстави ставить під загрозу основи правової держави та міжнародні зобов’язання України щодо забезпечення прав людини.
Про це йдеться в щорічній доповіді Уповноваженого про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2024 році.
Ст. 40 Закону “Про Державний бюджет на 2025 рік” передбачає, що Ощадбанк перерахує до Пенсійного фонду кошти з пенсійних рахунків внутрішньо переміщених осіб (ВПО), відповідно до урядової постанови № 637. Це стосується залишків коштів на 1 січня 2025 року, якщо рух за цими рахунками не здійснювався понад рік. Також перерахуванню підлягають кошти осіб, які не пройшли фізичної ідентифікації протягом шести місяців згідно з урядовою постановою № 637.
Відповідно до інформації Мінсоцполітики, станом на 1 жовтня 2023 року сума залишку коштів на рахунках ВПО становила 15,9 млрд грн. З них 10 млрд грн – сума залишку коштів на рахунках осіб, за якими не було руху коштів більш ніж один рік.
Утім, Омбудсман пояснив, що пенсія – майно громадянина, а позбавлення майна без належних правових підстав – порушення права з боку держави.
Уповноважений нагадує, що, відповідно до ст. 41 Конституції України та ст. 1 Протоколу 1 до Європейської конвенції з прав людини, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право власності на пенсію виникає з моменту, коли громадянин робить обов’язкові внески до Пенсійного фонду, і саме це право інтерпретується як майнове.
“Будь-яке втручання в пенсійні виплати має відповідати принципам законності, суспільної необхідності та пропорційності. Примусове вилучення коштів можливе лише у випадках, передбачених законом, із повним відшкодуванням вартості”, – йдеться в щорічній доповіді.
У документі також пояснюється, що примусове відчуження або вилучення майна у фізичних осіб для потреб держави в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану регулюється Законом “Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану” та має визначену термінологію “примусове відчуження майна”.
Отже, Уповноважений дійшов висновку, що Закон “Про Державний бюджет України на 2025 рік” не є законодавчим актом, який може регулювати випадки примусового відчуження майна. Порушення прав ВПО через вилучення їхніх пенсійних коштів без належної правової підстави ставить під загрозу основи правової держави та міжнародні зобов’язання України щодо забезпечення прав людини.
У щорічній доповіді Омбудсман звертає увагу уряду на занепокоєння з цього приводу, зокрема, Коаліції громадських організацій, що опікуються питанням захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, які закликали народних депутатів України запобігти порушенню майнових прав людини.
Уповноважений рекомендує Верховній Раді внести зміни до Закону “Про Державний бюджет України на 2025 рік”, скасувавши статтю 40 цього закону.
Джерело: Zmina
Метки: пенсия