Популярність вінілу невпинно зростає останні декілька років, а продажі платівок б'ють всі рекорди. Загалом такий тренд доволі неочікуваний для пересічного меломана, оскільки вініл по своїй зручності значно поступається цифровим сервісам потокового аудіо, які за підпискою дають доступ до мільйонів треків прямо з вашого смартфона. Також нерідко можна почути міф, що вініл це дуже дорого, і дозволити його собі можуть лише люди із великою кількістю зайвих грошей. Це не зовсім так, адже якщо відкрити каталог вінілових програвачів: https://soundmag.ua/ru/catalog/vinyl-players/, то можна побачити чимало пропозицій в бюджеті до 10-15 тисяч гривень, що хоч і не дуже дешево, але відносно доступно для більшості покупців. Проте важливий не лише програвач, є ще декілька неочевидних моментів, які варто врахувати при переході на вініл, і саме про них ми і поговоримо в цьому матеріалі.
Слухати музику альбомами
Перше, що варто розуміти потенційному слухачу вінілу - слухати музику доведеться альбомами. Гаразд, не зовсім так. Але ви маєте розуміти, що на платівці записано лише декілька треків, і немає чарівної кнопки, яка моментально перемикатиме саме на той, який вам хочеться. Особливо це актуально, якщо ваша музична бібліотека це мікс із різних виконавців та жанрів. З вінілом доведеться перелаштувати себе на прослуховування альбому повністю, саме так, як це задумав виконавець. Звісно це не залізне правило, але інакше ви доволі швидко повернетеся до цифрового звуку, бо там обрати трек можна в два кліки, а з платівкою так не вийде.
Фонокоректор, акустика, кабелі та аксесуари
Крім самого вінілового програвача вам знадобляться ще деякі речі. По-перше, обов'язковим є фонокоректор. Грубо кажучи, це підсилювач звуку між головкою звукознімача та акустичним підсилювачем. Він безпосередньо впливає на якість звуку, тому з ним можна експериментувати. Хороша новина в тому, що чимало бюджетних програвачів продаються із вбудованими фонокоректорами, і вам не доведеться витрачати на нього додаткові гроші. Радимо обирати саме такі варіанти, просто щоб спростити собі життя на початковому етапі. В майбутньому за бажанням ви зможете придбати окремий пристрій, та підключити його в обхід вбудованому. Далі вам знадобиться акустична система. Можливий варіант із активною акустикою, або зв'язкою пасивна акустика плюс підсилювач. Врахуйте, що кінцеве звучання залежить від усього ланцюга, і акустики в тому числі то ж не варто на ній економити. Звичайно, ви можете використовувати власні колонки, якщо вони у вас є. Також якщо ви маєте бездротову акустичну систему, можете користуватися і нею, але тоді вам знадобиться програвач із вбудованим модулем Bluetooth. Для комутації всього цього між собою необхідні кабелі, які не завжди йдуть в комплекті. Плюс не забудьте про основні аксесуари: щітку для вінілових платівок та спеціальний засіб для чищення голки. Плюс не зайвими будуть антистатичні конверти для платівок.
Про колекцію платівок
До речі про платівки. Будьте готові, що велика колекція може серйозно так вплинути на товщину вашого гаманця. В середньому вартість платівок коливається в діапазоні 700-1200 гривень, що в принципі прийнятна разова витрата. Але, з часом вам захочеться розширити свою вінілову бібліотеку, і витрати на платівки стануть регулярними. Звичайно, не варто скуповувати все, що трапляється під руку, просто майте на увазі, що того різномаїття, яке було в цифрових плейлистах вже не буде.
Про звук
Наостанок про найбільш дискусійний момент, пов'язаний із вінілом. Дехто стверджує, що вініл звучить ідеально. Дехто навпаки переконує, що вініл ніколи не може зрівнятися із цифровим звуком. І ті і інші далекі від правди. Вініловий звук просто інакший, крім того, він залежить від багатьох моментів - якості платівки, головки звукознімача, фонокоректора, акустики, комутаційних кабелів, акустичного оформлення приміщення. Вініл це не лише про звук, це цілий ритуал, який дозволяє розслабитися та відволіктися від шаленого темпу сучасного життя. Саме заради цього його і варто спробувати.