Нардеп «Слуги народа» про главу НБУ: потрібна людина, яка не буде боятися експериментувати

Голова парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха (з фракції "Слуга народу") в інтерв`ю для РБК-Україна відповів на кілька питань щодо можливої зміни в монетарній політиці НБУ,  емісії НБУ та готовності "Слуги народу" взяти на себе відповідальність за таку політику. Про це пише Finbalance.

 

Журналіст: Враховуючи, за що критикували Смолія, можемо допустити, що очікування до нового голови НБУ будуть стосуватися питань емісії та слабкішого курсу гривні. Чи не вважаєте, що потенційний кандидат, хоче він того чи ні, буде змушений дотримуватися цієї лінії поведінки, щоб отримати посаду? Інакше навіщо тоді взагалі міняти голову?

 

Наталуха: Не думаю, що це безумовна вимога кваліфікації на цю посаду. Станом на сьогодні не існує жодної держави, у якої є конкретний рецепт стосовно того, яким чином виходити з кризи. Очевидно, те, що робилося до цього, не було достатньо ефективним. Але що робити далі – предмет дебатів та дискусій.

У будь-якому випадку потрібна людина, яка не буде боятися експериментувати, а буде виходити за рамки класичної методички. Пан Смолій, при всій повазі, діяв аж занадто консервативно і дуже болісно ставився до будь-яких пропозицій переглянути власний підхід до діяльності Нацбанку.

 

- Щодо експериментів. Не секрет, що ви прихильник емісії. Хто відповідатиме за її наслідки, коли для економіки замість джина з чарівної лампи Аладдіна емісія перетвориться на скриньку Пандори, яку не вдасться замкнути? Що робитиме влада, якщо емісія спричинить сильний тиск на ціни та курс гривні?

– Відповідальність візьмемо ми всі, як команда, як Рада, як фракція передусім.

Треба змиритися з думкою, що будь-яка емісія не проходить непоміченою. Те, що буде певний сплеск цін та курсу у випадку, якщо буде прийнято таке рішення, це 100%. Інша справа – у якому розмірі. Це буде прямо пропорційно залежати від того, чи будуть цільовим способом використані ці гроші.

 

– Вони ж все одно потраплять на ринок через зарплати та розрахунки з підрядниками.

– Безумовно, це буде, я згоден. Але це важкий вибір про важкі вибори. І комусь його доведеться зробити. Такі умови. Так само як мені закидають: "А що ви стимулюєте тільки промисловість, це ж олігархічна банда?". Так сталося, така не зовсім приємна реальність, що у нас більшість великого бізнесу сконцентрована у певних фінансово-промислових групах. Але цей бізнес генерує найбільшу кількість робочих місць.

І найгірше, що може трапитися – ми втратимо робочі місця, у нас відбудеться так звана реіміграція, коли відкриються кордони з Європою. І просто поїде пів країни, тому що держава не може забезпечити їм роботу тут. Тому ми вимушені так робити, тому ми не можемо дати великим підприємствам, які генерують багато робочих місць, зупинитися. Іміджево це не зовсім популярна історія. Але це доводиться робити, тому що це про економіку, а не про ідеологію, це не про те, що ти хочеш здаватися білим і пухнастим.

Так само буде і з Нацбанком: якщо буде математична модель, якщо вони прорахують, якщо прийдуть до висновку, що це матиме сенс, попри ризики, то, значить, це комусь доведеться робити. Зараз час ризиків і викликів, не вдасться відмежуватися якимось балачками.

 

– Якщо осінь розпочнеться з девальвації гривні та зростання цін, то перед місцевими виборами це не додасть підтримки “Слузі народу”. Команда влади готова ризикувати?

– Напевно, доведеться шукати певний баланс між популярним і непопулярним. Якщо у тебе на терезах стрибок цін і втрата робочого місця, то невідомо, що гірше.

Метки: глава НБУ