На Землі утворюється нова кліматична модель

Нова кліматична модель, що враховує дію озонового шару, пророкує, як потепління Арктики впливає на атмосферний струйное протягом (джет) в помірних широтах. Одним із наслідків може бути нинішня аномальна погода в Європі

 

Кліматологи з Інституту Альфреда Вегенера та інших наукових установ Німеччини розробили кліматичну модель, яка здатна правильно передбачати хвилеподібну траєкторію струменевої течії – потужного повітряного потоку, що проходить в із заходу на схід в помірних широтах Північної півкулі, , інформує 1NEWS з посиланням на «Форбс» .

 

Їх робота, опублікована в Nature минулого тижня, безпосередньо пов’язана з прогнозом аномальних погодних явищ – наприклад, незвичайної погоди нинішньої весни. З середини травня в Білорусі, Україні, на європейській частині Росії і в Східній Європі найспекотніше літо за в той час як у Західній Європі весна видалася дуже пізньої і холодної. Наприклад, на минулому тижні температура в Мінську сягала тридцятиградусних значень, тоді як в Парижі термометри ледь долали позначку 18 оС.

zemlya-1

Струминна течія(джет) пролягає на висоті 10 і більше кілометрів, а його швидкість може досягати 500 км / год. Воно бере участь в перенесенні тепла в меридіональному напрямку, тобто в разі Європи допомагає доносити тепло Гольфстріму далі на схід. Однак його траєкторія нерідко відхиляється від напрямку захід – схід: джет викривляється, приймаючи форму синусоїди. З такими вигинами часто пов’язані аномальні погодні явища – наприклад, вторгнення арктичних холодів в низькі широти, як це відбувалося минулої зими в США, або формування «замикаючих антициклонів» в європейській частині Росії, завдяки яким вологі повітряні маси Атлантики не просувається на схід, а в Східній Європі надовго встановлюється суха і спекотна погода.

 

Професор Олександр Кислов , завідувач кафедрою метеорології і кліматології географічного факультету МДУ, так пояснює нинішній незвичний розподіл тепла і холоду над Європою: «Це дуже просто. В атмосфері існують хвилі (планетарні хвилі, або «хвилі Россби»), розмір яких приблизно 1000 км. Завдяки їм зараз тепло гойдається на європейську територію, а холод – на Центральну Європу. Саме з «хвилями Россби» пов’язано те, що один рік не схожий на інший, т. Е. Міжрічної мінливість погоди ».

 

Більшість кліматологів вважають, що частота аномальних погодних явищ збільшується в зв’язку з глобальним потеплінням. Зокрема, підвищення зимових температур в Арктиці не може не впливати на поведінку струменевої течії, оскільки саме різниця температур в арктичних і тропічних широтах є той самий мотор, який забезпечує атмосферне джет енергією. Однак до останнього часу залишалося неясним, чи пов’язано поведінку «хвиль Россби» з підвищенням середніх температур Арктики або це всього лише випадкова статистична мінливість від року до року. Саме відповідь на це питання, можливо, випливає з роботи німецьких кліматологів.

 

В їх моделі вперше було прийнято до уваги поведінку озонового шару – частини стратосфери з високим вмістом озону, що лежить на висотах близько 20-25 км. «Ми розробили алгоритм машинного навчання, який дозволив нам враховувати озоновий шар в якості інтерактивного елемента моделі, – каже автор роботи Ерік Романовський . – За допомогою цієї моделі ми тепер можемо реалістично відтворити спостерігаються зміни в поведінці струменевої течії ». Згідно з моделлю озонова хімія підсилює ефект нагрівання стратосфери в полярних широтах, що впливає на траєкторію і потужність джета.

 

«Наше дослідження показує, що зміни в поведінці джета частково викликані втратою арктичного крижаного покриву, – пояснює керівник дослідження професор Маркус Рекс в прес-релізі інституту Альфреда Вегенера. – Якщо крижаний щит продовжить зменшуватися, ми вважаємо, що частота та інтенсивність екстремальних погодних явищ в помірних широтах збільшиться. Крім того, наші результати підтверджують, що почастішання зимових холодних періодів в США, Європі та Азії жодним чином не суперечить глобальному потеплінню: навпаки, це частина антропогенних кліматичних змін ».

 

Слід зазначити, що ця робота є одним з перших прикладів використання штучного інтелекту для кліматичного моделювання. Результатом стало створення моделі, більш реалістично описує спостережувані погодні явища. Ці можливості, ймовірно, будуть більш широко використані в моделюванні земного клімату, що може привести до розробки більш точних прогнозів, а в майбутньому – до розробки методів кліматичної інженерії, здатних протистояти несприятливим для людства тенденціям у розвитку кліматичної системи.

 

Метки: климат