На часі чі не на часі: скільки ми будемо переводити стрілки годинників

В ці вихідні Україна традиційно переходить на зимовий час. А це, як завжди, для багатьох обернеться стресом. Чому ми досі не відмовимося від сезонної зміни часу - що цьому заважає? Про це пише Кореспондент.

_perevod

Бізнес проти переведення годинників

В парламенті двічі намагалися відмовитися від переведення стрілок, але обидва рази депутати не дійшли згоди з головного питання - який саме час потрібно залишити, зимовий чи літній? До слова, нашим природнім часом є зимовий, тому сезонним логічно називати лише літній.

Вже в найближчі дні ми перейдемо на зимовий час. Це відбувається в останні вихідні жовтня. То ж вночі з 28 на 29 жовтня, о 4:00, стрілки механічних годинників потрібно буде перевести на одну годину назад, а електронні гаджети зроблять це самі, автоматично. І замість 4:00 ми знову повернемося до 3:00. І отримаємо додаткову годину, котру забрав у нас в березні перехід на літні час.

Як повідомляє Українська рада бізнесу, підприємці та експерти з бізнесу напередодні закликали Верховну Раду скасувати в Україні перехід на зимовий час. На думку представників українських бізнес-асоціацій та аналітичних центрів, саме перехід на зимовий збільшує споживання електроенергії до 13%, якої й так не вистачає через зниження рівня генерації. Зазвичай і в нас, і за кордоном говорять про можливе збільшення/зменшення споживання електроенергії через переведення стрілок десь в межах 2-3%, тому цифра 13% - під питанням, і потребує детальнішого підтвердження.

Про доцільність скасування переходу на зимовий час підприємці заговорили в процесі бізнес-форуму Української ради бізнесу "Діалог громадянського суспільства, бізнесу та влади: курс на Відновлення України".

"Після переходу на зимовий час в Україні збільшується споживання електроенергії, що створює додаткове навантаження на енергосистему, яке й так працює в екстремальних умовах", - сказав економіст, координатор експертних груп Олег Гетьман.

На цю пропозицію одразу ж відповіла присутня на форумі народний депутат Галина Третьякова. Вона зазначила, що в парламенті вже намагалися проголосувати за законопроекти про відміну переходу на зимовий час. Але не вистачало голосів для ухвалення рішення, оскільки були дискусії щодо того, на якому саме часі залишатися - літньому чи зимовому. Утім, сказала Третьякова, влада готова була повернутися до розгляду питання про скасування переходу на сезонний час, якби надійшли відповідні ініціативи.

Заради економії свічок

Нагадаємо, що переведення годинників в Україні регламентується постановою Кабміну від 13 травня 1996 року №509 "Про порядок обчислення часу на території України". Зараз вже більшість країн світу відмовилися переводити стрілки, оскільки це не має тієї економічної доцільності, яка була понад 100 років тому, а порушення біоритмів надто дорого обходиться для здоров’я людей.

Переводити годинники почали 1784 року за пропозицією одного із засновників США Бенджаміна Франкліна і з метою економії свічок. В Україні годинники переводять з 1981 року. Основна мета - щоб люди мали змогу довше працювати та менше використовували штучне освітлення.

Країни ЄС теж поки що переходять на сезонний час. Проте Європарламент у 2019 році вже підтримав скасування сезонного переведення годинників з 2021 року. Такий запас часу потрібен був для того, щоб кожна з країн ЄС провела дослідження чи референдум для з’ясування того, який саме час місцеве населення вибере як постійний. Але ці наміри й досі не реалізовані. В Україні тоді ж пішли слідом за Євросоюзом, і також намагалися скасувати переведення годинників. 2021 року в парламенті навіть прийняли за основу відповідний законопроєкт, згідно з яким ми мали б відмовитися від сезонного часу, яким є літній, і відповідно, жити за зимовим часом. Тоді "за" проголосували 277 народних депутатів. Але під час другого читання потрібної кількості голосів не вистачило для ухвалення закону в цілому. Нині це питання через війну поставлено на паузу.

Метки: зимовий час, переведення годинників