Миллиарды на перевозках и путевках. Как зарабатывают “транспортные” нардепы

Миллиардные тендеры, помощники, на которых записаны десятки фирм, обслуживание интересов олигархов и несоответствие доходам — все это из жизни 20 нардепов транспортного комитета ВР.(Укр.)

Громадський рух ЧЕСНО детально проаналізував декларації та зв'язки двадцяти народних депутатів транспортного комітету Верховної ради.

Тут зібралися одні з найбільш успішних бізнесменів, які вміють і знають як заробляти на державних тендерах. Так само вправно роблять бізнес їх сім'ї, помічники та екс-помічники.

Хто з депутатів транспортного комітету отримує мільярдні замовлення, хто заробляє на путівках, хто — на Укрзалізниці, а хто працює над іміджем "церковної миші" в декларації, забуваючи про доходи. Про це піде мова далі.

Ярослав Дубневич. Конфлікту інтересів нема

Кожного разу, коли ви подорожуватимете українським потягом, згадайте, що рейки та кріплення на ньому, найімовірніше, виготовили на фірмах львівського мажоритарника фігуранта антикорупційних розслідувань (ФАР) і голови Транспортного комітету Верховної ради Ярослава Дубневича.

Дубневич — один з найбагатших нардепів. Його задекларовані фірми виграли у державитендерів на суму близько 500 млн гривень. сь що закуповують за тендерами у ТОВ "Корпорація КРТ", яка належить Дубневичу.

Корпорація КРТ
За законодавством тут немає конфлікту інтересів, адже нардепи на час перебування на своїй посаді можуть передавати фірми в управління іншим суб'єктам. Отже, вони не можуть ніяк впливати на керування компаніями. Це і повідомила у коментарі Громадському руху ЧЕСНО прес-служба Ярослава Дубневича.

Корпорація КРТ1

Утім, управління компаніями здійснюють близькі до Дубневича особи.

Громадський рух ЧЕСНО також надіслав запит до НАЗК, яке якраз і займається перевіркою чиновників на конфлікт інтересів. У відповідь на запит агентство повідомило, що 5 фірм — ТОВ "Гарант-Львів", ТОВ "ФК "Енергія-Інвест", ТОВ "АП "Львівське", ТОВ "НВП "Корпорація КРТ" — Дубневич передав в управління ФОП Васьків Р.І.

Йдеться про депутата Львівської обласної ради Романа Васьківа. Васьків відомий також як начальник юридичного відділу тієї ж самої "Корпорації "КРТ" братів Дубневичів.

Раніше у Ярослава Дубневича була ще одна фірма — ТОВ "Корпорація Колійні Ремонтні Технології", яка дала назву фірмі-клону з декларації. Її продали професійним ліквідаторам з Харкова, змінили назву на ТОВ "Східні колійні системи" і закрили у 2014 році через банкрутство. Утім, за 2008-2011 роки ТОВ "Корпорація Колійні Ремонтні Технології" виграла тендерів у "Укрзалізничпостача" на 2,86 млрд грн.

Що приховує мажоритарник Сольвар

Округ Руслана Сольвара — це правий берег Київської області (Фастівський, Макарівський район) і аж до Сквири.

За декларацією нардеп — "церковна миша". Разом з тим фірми з його орбіти отримали на транспортних тендерах близько 910 млн грн, фірми з орбіти помічників — близько 63 млн грн, на окрузі Сольвара.

У його декларації за 2016 рік порожньо — ні бізнесу, ні квартир. Проте раніше Сольвар був засновником трьох компаній: ПП "Укрторгконтракт-С" (оптова торгівля іншими продуктами харчування), ТОВ "Укрзернотранс-К" і ПП "Фреш-Лайн" (транспортна логістика).

Остання — ПП "Фрешлайн" — має договір на 2017 рік з "Укрзалізницею" на послуги з транзитних перевезень.

Попри формально чисту декларацію Сольвара, тісний зв’язок із транспортними тендерами, зокрема, мають три (екс-)помічники нардепа і один родич по лінії екс-дружини.

Так, екс-помічник Олексій Мозговий є/був співвласником або директором сольварівських ПП "Фреш Лайн"ТОВ "Укрзернотранс-К", а також ТОВ " ТОВ "Автокар-777" та інших.

Ще один помічник Олексій Жовноватюк раніше був співвласником ТОВ "Газкомсервіс", яке виграло тендерів на 22,9 млн грн по товарам для залізниці у 2013–2015 роках. Утім, він у фірму зайшов вже після 2015 року. Жовноватюк у 2017 році подавав декларацію як кандидат на посаду в райсуді.

Окрім того, журналісти "Наші Гроші" також виявили зв’язок Сольвара з ТОВ "Екскомсервіс", яке виграло тендерів на суму 827,2 млн грн за перевезення імпортного африканського вугілля. Власником фірми з 2011 року є Богдан Штонда із смт Піщанка, де раніше народився і жив Сольвар. У історії також фігурує Жовноватюк.

Щодо сімейних зв’язків, то родич по лінії екс-дружини нардепа Артем Мініч є/був співвласником/директором таких фірм як ТОВ "Метрудтранс", ПП "Автокар-7", ПП "Блок Бак Систем" тощо.

ТОВ "Метрудтранс" виграло тендерів у низки державних підприємств з лісового господарства по залізничному перевезенню на 59,50 млн грн. ПП "Блок Баг Систем " виграла тендерів у двох держпідприємств за транспортні перевезення на 21 млн грн у 2010 році.

Нинішній помічник депутата — Дмитро Поворознюк — є співвласником ТОВ "Ф-АРТ Плюс" (Київ) разом із Грач Карапетян. Карапетян є також власником ТОВ "Будкрафт" і ТОВ "БЦ-Трейд Континент ". Примітно, що фірми почали вигравати тендери у 2016 році. Обидва бізнесмени висувалися у 2015 році у Фастівську міськраду від БПП.

ТОВ "Ф-АРТ Плюс", ТОВ "Будкрафт" і ТОВ "БЦ-Трейд Континент" виграло тендерів на, зокрема, ремонті доріг на майже 63 млн грн.

Низка фірм з орбіти Сольвара також фігурує у кримінальних провадженнях. Зокрема, сім фірм з кола нардепа наразі фігурує у кримінальному провадженні за фактами розтрати майна в особливо великих розмірах та зловживання службовими особами ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (ПАТ "ДПЗКУ") під час використання кредитних коштів у розмірі 1,5 млрд дол від Китаю.

Досудове розслідування встановило, що у 2013–2016 роках посадовці ПАТ "ДПЗКУ" для незаконного привласнення кредитних грошів залучили низку підконтрольних фірм, які надавали завищені послуги із перевезення вантажів. Йдеться, зокрема, про фірми — ТОВ "Укрзернотранс-К", ПП "Фреш Лайн", ТОВ "Блок БагСістемс", ТОВ "Автокар 777", ТОВ "Метрудтранс", ТОВ "Газкомсервіс", ТОВ "Транссеть" ("Олімпік-Гол").

Козир, який відповідає за порти

Нардеп з БПП з Миколаївщини Борис Козир півроку у 2012 був директором миколаївського ДП "Спеціалізований морський порт "Октябрськ" (зараз – ДП "Стивідорна Компанія "Ольвія"). Пізніше Козир став працювати в ДП "Адміністрація морських портів України".

Наразі на території цих портів працює група компаній Orexim. З групою пов'язана робота дружини Юлії Козир, яка отримувала зарплату від ТОВ "Мерітайм Юнікорн" (входить в групу компаній).

На Orexim також працював батько нардепа Юрій Козир (помер у 2016 році). Він був заступником гендиректора холдинга із соціальних питань. Також з компанією пов’язаний помічник нардепа під час 8 скликання — Сергій Присяжнюк, який є директором хед-офісу ТОВ "Орексим Україна".

Основними видами діяльності Orexim є експорт сільгосппродукції, портові, а також логістичні послуги. Група Orexim була заснована у 2004 році в Миколаєві. Загалом, в Групу Orexim входить сім компаній — ТОВ "Голдкор" (люцерна), ТОВ "Евері" (вантажі), ПрАТ "Миколаївський комбінат хлібопродуктів", ТОВ "Стивідорна інвестиційна компанія", ліс від Orexim Chips, ТОВ "Мерітайм Юнікорн", агентування від Nika Meritime Agency.

На території ДП "СК "Ольвія" також працює виробництво з деревини фірма Orexim Chips.

Окрім того, на території Миколаївської філії ДП "Адміністрація морських портів України" працює три фірми групи Orexim. Йдеться про морський перевантажувальний термінал ТОВ "Евері", фірма з переробки вантажів ТОВ "Южная Стівідорінг Компані Лімітед" і ТОВ "Стивідорна Інвестиційна Компанія", яка спеціалізується на перевантаженні залізної руди, вугілля, хімічних добрив, металовиробів, зернових тощо.

Морські перевезення родини Урбанських

Нардеп БПП з Одещини — Олександр Урбанський — не вніс жодної фірми у декларацію. Проте це не стосується його сім'ї.

Родина тісно пов'язана з морськими перевезеннями. Наприклад, його батько Ігор Убанський володіє низкою підприємств, які займаються морським транспортом і є головою наглядової ради ПрАТ "Дунайсудноремонт", яке виграло на державних тендерах 148 млн грн на ремонті суден. Особливе пожвавлення на тендерах почалося у 2015 році.

Урбанський-страший був нардепом V скликання від Соціалістичної партії України. Також він деякий час займав посаду заступника міністра транспорту.

Брат — Анатолій Урбанський — у 2015 році став депутатом Одеської облради від БПП. Згодом його обрали головою облради. На момент обрання Анатолій працював начальником відділу експлуатації флоту ТОВ "РіверТрансСервіс".

Орбіта Ахметова: екс-"регіонали" Гусак і Білий

Списочник "Опоблоку" Володимир Гусак раніше був директором із закупівель ТОВ "Метінвест Холдинг" Ріната Ахметова і Вадима Новинського. У його декларації є лише дві юрособи — акціонерні товариства з незначною кількістю акцій.

Йдеться про ПрАТ "Запоріжкокс" і ПрАТ "Донецьккокс", які пов’язані з Ахметовим і Новинським. Його дружина працює в ТОВ "ДТЕК Енерго" і ТОВ "Метінвест Холдинг" — обидві фірми входять у холдинг Metinvest.

ТОВ "Менінвест-холдінг" виграло тендерів на суму 1,421 млрд грн за постачання труб для ПАТ "Укртрансгаз", "ДТЕК Дніпроенерго", "Київенерго", тощо.

Останні 25% акцій "Дніпроенерго", які належали державі, Ахметов придбав в серпні 2017 і зараза володіє майже 100%. До цього олігарх спільно з афілійованими компаніями володів 70,91% акцій. Щодо "Київенерго", то наразі державі належить 25%, у Ахметова — 72,4%.

Крім цього, Гусак займається лобіюванням дешевих залізничних послуг. "Укрзалізниця" у червні 2017 року оголосила про намір проіндексувати тарифи на вантажні перевезення на 22%. Після цього Гусак виступив із заявою, що чергове підвищення тарифів матиме негативний ефект для української промисловості і може призвести до зниження виробництва і обсягу вантажних перевезень.

Також Гусака у грудні 2014 року під час засідання у ВРУ піймали на тому, що він займався продажем вугілля.

Значна частина професійного життя Олексія Білого, №5 "Опозиційного блоку", пов’язана з ВАТ "Єнакіївський коксохімічний завод", де він працював з 1988 до 2006 року. Білий був директором ПрАТ "Азовсталь" у 2002–2006 роках. Наразі основним акціонером є Metinvest Ріната Ахметова.

Фірми Білого ТОВ "РБО Україна" і ТОВ "Капітал" займаються будівництвом; неспеціалізованою оптовою торгівлею — ТОВ "Компанія Камелот" і ТОВ "Базісспецсервіс". Перша виграла тендерів у ПАТ "Укрзалізниця" на 1,7 млн грн на капітальний ремонт і електричних машин.

Співвласником ТОВ "Камелот" є Андрій Лагоша. Він є братом директора ДП "Морський торговельний порт "Южний" в Одесі.

Інші

Олександр Пономарьов з "Воля народу" на момент обрання у 2012 році був головою правління ПрАТ "Бердянський райагропромпостач". У своїй декларації нардеп не вказав жодного бізнесу.

Громадських рух ЧЕСНО підрахував, що фірми з орбіти Пономарьова виграли тендерів на близько 1,45 млрд грн. Найбільші суми виграли:

ПП "Курорти Приазов’я" (санаторій) — 177,9 млн грн — путівки

ТОВ "Торговий дім "Агрінол" — 993 млн грн — мастила, масла, бензин, олива

ТОВ "Бердянськбудтрест" — 194,3 млн грн — ремонт доріг тощо

ТОВ "Санаторій "Арктика" — 101,7 млн грн — путівки

ТОВ "РУ НПВ "Агрінол" — 23,3 млн грн.

Щодо орбіти, то йдеться про родичів і помічників, деякі фірми раніше належали самому нардепу. Сам Пономарьов колись був власником ПП "Курорти Приазов'я" і ТОВ "ТД "Агрінол". Зараз ПП записано на Добич і Дмитра Вакала. Директором ПП "Курорти Приазов’я" є помічник Максим Кривунь. ФОП Кривунь виграв тендерів на 4,9 млн грн.

Громадський рух ЧЕСНО не виявив юросіб, пов'язаних з транспортом, в деклараціях і поза ними у таких нардепів — Вадим Підберезняк, Дмитро Лінько, Віталій Корчик, Микола Кадикало, Олександр Сугоняко, Сергія Євтушка, Ігоря Васюника, Ігоря Побера.

Оксана Ставнійчук, "Чесно"

ЕП

Метки: бизнес, Нардепы, транспорт