Пʼятниця, 24 травня 2024 року

Кольорова вишивка: її значення та традиції

Кольорові вишиванки — це не просто мода останніх декількох років. Етнографи та історики стверджують, що спочатку українська вишиванка мала різноманітні відтінки: від жовтих до коричневих і пастельних. Червоні та чорні кольори стали популярними лише в останні століття. Колір тканини та вишивки розкривали соціальний та матеріальний статус власника, а також його походження.

Сьогодні ми дослідимо, що символізують кольори на вишиванках.

українська вишиванка

Жовто-золота гамма: символ достатку

Вишиванки в теплих відтінках, таких як жовтий, помаранчевий, рудий, коричневий, хакі та оливковий, були популярні в усіх регіонах України. Це пояснювалося легкістю отримання таких кольорів з природних барвників, таких як відвари з трав, кори та соломи.

На Київщині, Черкащині та Поділлі особливо цінувалися вишиванки в жовто-білих відтінках. Вишивальниці західної України використовували до десяти різних відтінків жовтого, додаючи виробам об'ємність та виразність. Вишиванки жовтого та помаранчевого кольорів символізували достаток, багатство, сонце, небесний вогонь і золоте колосся.

Які кольори використовують для весільних вишиванок?

Цікаво знати: традиційно весільні вишиванки в давнину були не червоно-чорні, а червоно-сині. Цей вибір кольорів мав свої причини. По-перше, густий чорний колір було важко отримати з натуральних барвників. Темно-сині відтінки отримували, використовуючи відвар з васильків, які варили з додаванням заліза та коріння споришу.

По-друге, синій колір у вишиванках символізував жіночість, а червоний — чоловічість, тим самим утворюючи вираз українського символу «інь» та «янь». Що ще передають кольори у вишиванках? Вони символізують злиття енергій сонця та води, плодючість і достаток.

Синя вишивка: символ води і жіночого начала

Сині та блакитні вишиванки традиційно носили в Правобережній Україні та на Поділлі. Ці кольори символізували воду і жіночість. У християнстві синій колір асоціюється з Дівою Марією, тому він часто зустрічається у церковних ризах під час свят, пов'язаних з Богоматір'ю.

Чорна вишиванка: традиція і практичність

У сучасній Україні чорний колір традиційно пов'язують із жалобою, через що ставлення до чорних вишиванок залишається амбівалентним. Звернімо увагу на те, що натуральні лляні або конопляні тканини зазвичай мають сірий чи кремовий колір, а не чорний. Козаки були першими, хто почав фарбувати сорочки в темні кольори, використовуючи дьоготь під час морських походів, щоб захиститися від комах. Чи це були саме чорні вишиванки, чи прості сорочки без вишивки — немає точних даних.

Темні сорочки часто вибирали робітники та селяни, не заради моди, а через практичність, адже темний одяг менш схильний до забруднення.

У західних регіонах України, зокрема на Поділлі та в Буковині, чорний колір в одязі особливо популярний. Там рукави часто так щільно зашивають чорним, що фон тканини стає непомітним, або тканину спеціально фарбують у темні кольори. Високий попит на чорні вишиванки у цих регіонах пояснюється традиційним розведенням овець із чорною шерстю, з якої отримували нитки для оздоблення одягу. Вишиванки чорного кольору переважно носили старші люди, а також використовували для одягу померлих.

У 1920-ті роки кожен боєць УПА мав чорну вишиванку, яка слугувала одягом для поховання загиблих на полі бою. Це підкреслює символічне значення чорного кольору у військовому контексті.

Хоч кольори на вишиванках і не мають такого значення, як раніше, чорні вишиванки залишаються популярними через їхню практичність та легкість у комбінуванні з іншим одягом, ідеально підходячи навіть для строгого офісного дрес-коду. Якщо ви хочете додати особливості своєму образу, чорна вишиванка з унікальними орнаментами може стати виразним акцентом вашого стилю.

Сьогодні кольорові вишиванки є стильним доповненням до будь-якого образу. Вони відмінно поєднуються з різними стилями одягу і дозволяють виділитися з натовпу. Якщо ви хочете освіжити свій гардероб, кольорова вишиванка — чудовий вибір.

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Май 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Апр    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.