Клінічні аналізи крові: коли потрібні та як здавати

На сьогодні різноманітні лабораторні аналізи біологічних матеріалів людини – досить затребуваний вид клінічних досліджень. Досить вдало проведений перший етап медичної реформи в Україні сформував достатньо потужний базіс із сімейних лікарів. Це фахівці, які почали широко використовувати різноманітні сучасні аналізи при постановці  діагнозу. І мова йде не тільки про скажімо загальний аналіз крові та сечі, а й багато специфічних маркерів, таких як, наприклад аналіз срб (С-реактивний білок), або ж різноманітні онкомаркери.

аналіз крові

З іншого боку в Україні за останній час з’явилась широко поширена мережа лабораторій з сучасних обладнанням європейського та світового рівня, та висококваліфікованими фахівцями, які можуть «дати фору» тим же європейцям. До речі нещодавно у ЗМІ розгорнулась дискусія навколо порівняння рівня української та закордонної медицини, яку ініціювали наші біженці, що перебувають у країнах Європи. І слід відмітити, що за їх оцінками, рахунок в багатьох питаннях на користь України.

Сьогодні загальний аналіз крові, виконаний у сучасній лабораторії – це не 5-6 показників, які вираховуються вручну під мікроскопом. А більше трьох десятків показників, які визначаються за допомогою автоматичного геманалізатора, а деякі, як наприклад, лейкоцитарна формула, додатково визначаються вручну.

Загальний клінічний аналіз крові – це первинний аналіз, який зазвичай призначається у таких випадках, як:

  • при ГРВІ для диференціації бактеріальної та вірусної інфекції;
  • коли лікар має підозру на гематологічну патологію;
  • перед щепленням: щоб переконатися у відсутності запального процесу організму;
  • або ж під час чергового медогляду.

Періодична здача такого аналізу дозволить лікарю своєчасно діагностувати можливі захворювання та попередити їх тяжкий перебіг.

 

Як потрібно готуватись до здачі аналізу крові

Зазвичай відбір проб для аналізу проводиться в лабораторіях зранку – з 8-ї до 10-11 годин. Відбір проводиться натощак. Останнє приймання їжі повинно бути не пізніше ніж за 12 годин до дослідження. Зранку не можна пити нічого, крім чистої води.

Не менш ніж за 24, а бажано 72 години виключити вживання алкоголю. А безпосередньо перед дослідженням – куріння.

Також потрібно виключити приймання ліків. А якщо це неможливо, то попередити про їх використання співробітників лабораторії.

Слід зазначити, що кров досить чутлива до фізичних та психологічних навантажень. Тож рекомендується звести їх до мінімуму за добу від здачі аналізів. Також рекомендується приходити до лабораторії заздалегідь, хвилин за 10-15. Щоб заспокоїтись, а в холодну пору року – зігрітися.

Метки: анализ крови