Как распознать болезнь Лайма

- Привет, «Вечерка». Отдыхала пару дней назад на природе и обнаружила на себе клеща. В местном медпункте меня успокоили, что энцефалита боятся не стоит, но напугали некой болезнью Лайма. До инфекционки ехать далеко. Подскажите, как же распознать заболела ли я?
В. М., Солонянский район

- Здравствуйте, уважаемая читательница. Ответ на ваш вопрос содержится на официальной странице Днепропетровского областного медицинского центра социально значимых болезней.

- Щороку навесні із настанням тепла та пробудженням рослин активізуються іксодові кліщі. Ці небезпечні для людей і тварин істоти найбільш активні з квітня по жовтень.
Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні.
Іксодові кліщі можуть переносити збудників небезпечних захворювань, наприклад, кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма).

Хвороба Лайма може мати кілька стадій:
ранню локалізовану;
ранню дисеміновану;
пізню хронічну.

Рання локалізована стадія виникає через 1-30 днів (у середньому – через 7 днів) після укусу. На місці укусу кліща виникає червона папула з чіткими краями. Згодом зона гіперемії розширюється, а центр становиться блідим. У деяких випадках еритема, що зазвичай безболісна і не свербить, може бути суцільним червоним тлом. У 1/3 випадків рання локалізована стадія не розвивається, що значно ускладнює вчасні діагностику та лікування.

Без лікування мігруюча еритема зберігається 2-3 тижні. У 1/3 людей недуга завершується на цьому етапі, в інших — переходить у ранню дисеміновану стадію.
Рання дисемінована стадія виникає через 3–10 тижнів після укусу кліща і є результатом гематогенного розповсюдження збудника.

На цій стадії з’являються:
шкірні доброякісні лімфоцитоми, множинні мігруючі еритеми;
запаморочення, краніальні невропатії, зокрема, параліч Белла, менінгізм та менінгіт;
кістково-м’язові артралгії та міалгії;
серцево-судинні блокади.

Клінічні прояви зникають самостійно.
Пізня, або хронічна, хвороба Лайма виникає через місяці або й роки після зараження. У цьому випадку з’являються неврологічні та ревматологічні прояви з переважним ураженням кістково-м’язової системи (артрити) чи нервової (нейробореліоз, хронічний атрофічний акродерматит).
Діагноз бореліозу встановлюється на основі характерної клінічної картини та лабораторного підтвердження.

Метки: болезнь Лайма